دوشنبه ۳۰ فروردين ۱۴۰۰ - April 19 2021
کد خبر: ۱۴۴۱۸
تاریخ انتشار: ۳۰ فروردين ۱۳۹۵ - ۰۹:۵۰
اروپای واحد به عنوان یکی از طرف های مذاکره کننده و به عنوان ضلعی که به صورت مستقیم درگیر در مذاکرات بوده است، باید وظایف و اقداماتی به مراتب فراتر از آنچه امروز انجام می دهد را صورت دهد. مهم ترین کارویژه ای که در این خصوص می توان برای اروپای واحد متصور شد، تلاش برای اجرایی کردن صد درصدی برجام و مواجهه با کارشکنی های ایالات متحده آمریکاست.
فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در سفر خود به ایران، بر همکاری های اقتصادی میان اروپا و تهران و فرار سیدن فصل جدیدی در همکاری طرفین تاکید کرده است. 

به گزارش گروه تحلیل امیدهسته ای، همچنین در این سفر، مقامات دستگاه سیاست خارجی کشورمان آخرین تحولات مربوط به برجام را با مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا مورد بررسی قرار داده اند. در خصوص سفر موگرینی به تهران و انتظارات جمهوری اسلامی ایران  از اتحادیه اروپا نکاتی وجود دارد که به آنها اشاره می کنیم:
1-اتحادیه اروپا و به صورت خاص تروییکای اروپایی یکی از اضلاع مذاکرات هسته ای میان ایران و اعضای 1+5 بوده اند. بدیهی است که یکی از اصلی ترین وظایف اتحادیه اروپا در برهه فعلی عمل به روح و متن برجام و تحقق وعده های داده شده در آن است.

در این خصوص اتحادیه اروپا نباید نقش منفعلانه ای را ایفا کرده و یا در مقابل کارشکنی های صورت گرفته از سوی ایالات متحده آمریکا اقدامی صورت ندهد. اروپای واحد به عنوان یکی از طرف های مذاکره کننده و به عنوان ضلعی که به صورت مستقیم درگیر در مذاکرات بوده است، باید وظایف و اقداماتی به مراتب فراتر از آنچه امروز انجام می دهد را صورت دهد. مهم ترین کارویژه ای که در این خصوص می توان برای اروپای واحد متصور شد، تلاش برای اجرایی کردن صد درصدی برجام و مواجهه با کارشکنی های ایالات متحده آمریکاست.

موضع گیری در مقابل تهدیدات نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در خصوص ابطال برجام و ....یکی از این موارد است. اگرچه اروپای واحد با این موضع گیری مقامات آمریکایی مخالف است، اما لازم است این مخالفت به صورتی عینی تر در مواضع مقامات رسمی اتحادیه اروپا متبلور شود. 

2-اتحادیه اروپا به خوبی می داند که یکی از اصلی ترین اهداف برجام ، عادی سازی مناسبات بانکی ایران و دیگر کشورهای دنیا از طریق رفع تحریم سوئیفت بوده است. هم اکنون وزارت خزانه داری ایالات متحده آمریکا ، بانکهای اروپایی را در راستای معامله و داد و ستد بانکی با کشورمان تحت فشار قرار داده است. بدیهی است که در اینجا مقامات سیاسی اتحادیه اروپا باید ضمن ایستادگی در مقابل کارشکنی های وزارت خزانه داری آمریکا، تضمین لازم را به بانکهای خود در خصوص مراوده با ایران ارائه دهند. به عبارت بهتر، بخش مهمی از حل و فصل مشکل سوئیفت و ارتباطات بانکی میان ایران و اروپا، بر عهده مقامات سیاسی این مجموعه است. 

3-نکته مهم دیگر اینکه چنانچه رهبر معظم انقلاب اسلامی نیز تاکید فرموده اند، لازم است در راستای عملیاتی شدن طرح های روی کاغذ ( طرح های اقتصادی و سرمایه گذاری از سوی اروپا) اقداماتی عملی صورت گیرد . در این خصوص مقامات اروپایی باید ضمن حضور در ایران ، سرعت و عمق سرمایه گذاری های خود در ایران را نیز در دوران پسابرجام شدت بخشند.

 در این خصوص بخش های دولتی و خصوصی در اروپا باید فعالیت بیشتری نسبت به قبل داشته باشند.بدیهی است که در این صورت، طرفین می توانند از آثار برجام در حوزه اقتصادی و تجاری و سرمایه گذاری و سرمایه پذیری بهترین استفاده را کنند. 

در نهایت اینکه اروپای واحد باید ضمن ایجاد فرصت های اقتصادی در دوران پسابرجام، نسبت به تعهدات خود در خصوص حفظ توافق هسته ای و ممانعت از کارشکنی در مسیر رفع تحریم ها(وفق ماده 29 برجام) نهایت تلاش خود را صورت دهد. تلاشی که امید است با سفر اخیر موگرینی به تهران ، از این پس شاهد تحقق بیشتر آن در صحنه سیاست خارجی اروپا باشیم.
نام:
ایمیل:
* نظر: