سه‌شنبه ۳۱ فروردين ۱۴۰۰ - April 20 2021
کد خبر: ۱۴۴۲۰
تاریخ انتشار: ۳۰ فروردين ۱۳۹۵ - ۱۰:۱۵
فدريكا موگريني مسوول سياست خارجه اتحاديه اروپا پس از بازگشت از ايران در يادداشتي در وبلاگ شخصي خود نوشت: تنها راه برداشته شدن موانع بين ما و طرف ايراني مذاكره و ديپلماسي است و اين مسير اروپا براي حل مشكلات خود با طرف مقابل مي باشد.
وي يكشنبه شب در وبلاگ خود نوشت: اين دومين سفر رسمي من به ايران بود كه در رأس هيأتي از هفت كميسيون اتحاديه اروپا براي همكاري با اين كشور صورت گرفت.
موگريني با اشاره به توافق هسته اي افزود: در ماه ژوئيه سال گذشته - تنها چند روز پس از امضاء توافق بر سر فعاليت هاي هسته اي ايران, تمام تمركز من بر اجراي اين توافق بود و سه ماه پس از اجراي كامل آن, زمينه را براي يك همكاري ساختار يافته بين تهران با اتحاديه اروپا فراهم كردم. 
وي در خصوص سفرش به تهران و امضاء توافقنامه هاي همكاري افزود: در اين سفر هر دو طرف به تعدادي از بخشهاي استراتژيك مشترك مانند انرژي، اقتصاد، فرهنگ، مهاجرت، تحقيقات، حمل و نقل، سياست خارجي و آموزش و پرورش پرداختند. اين همكاري ها به نفع هم شهروندان اروپا و هم شهروندان ايران است؛ بخصوص قشر جواني كه از توافق ايران با غرب با شور و شوق استقبال كرده و در انتظار يك نتيجه مثبت از روابط ما با ايران هستند. 
مسوول سياست خارجه اتحاديه اورپا درباره افزايش همكاري هاي سازنده بين تهران و اتحاديه اروپا يادآوري كرد: در برخي از موقيعت ها هر دو طرف داراي اختلاف نظر هستند. حقوق بشر يك مثال عيني است اما در طول مذاكرات خود در ايران به اين نتيجه رسيديم تا با راه اندازي يك گفت و گوي ساختار يافته اين موضوع را حل كنيم.
اين مقام اروپايي در خصوص مذاكرات خود در سطح سياسي با محمدجواد ظريف نيز گفت: در ديدار با وزير امور خارجه ايران، چگونگي حل بسياري از بحران هاي منطقه از جمله خاورميانه و بهترين مبارزه عليه تروريست و داعش و همچنين ايجاد ثبات در افغانستان بحث و بررسي شد.
منبع: ایرنا
نام:
ایمیل:
* نظر: