سه‌شنبه ۰۸ مهر ۱۳۹۹ - September 29 2020
کد خبر: ۱۴۴۶۳
تاریخ انتشار: ۰۱ ارديبهشت ۱۳۹۵ - ۰۹:۵۱
رئیس جمهوری، بهبود مداوم شرایط کشور را قطعی دانست و با تاکید بر اینکه اقتصاد مقاومتی، مبنا و باور دولت بوده و هست، گفت: اقتصاد مقاومتی منزوی و ریاضتی نیست بلکه اقتصادی توانمند و پر نشاط است.
حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی شامگاه سه شنبه در نشست توسعه ظرفیت های سرمایه گذاری استان سمنان با بیان اینکه پیش از ابلاغ اقتصاد مقاومتی به دنبال سیاست های اقتصاد مقاومتی بوده ایم، گفت: اقتصاد مقاومتی به معنای افزایش بهره وری، جذب سرمایه، رونق اقتصادی، خروج از رکود، صادرات غیرنفتی و دیپلماسی برای اقتصاد است.

روحانی افزود: اقتصاد مقاومتی مسیر درستی است که باید دنبال شود و این اقتصاد، درون زا، برون نگر، قوی و توانمند بوده و ریاضتی نیست که به راحتی بشکند.

** با فساد و سوء استفاده اقتصاد پیشرفت نخواهد کرد
رئیس جمهوری با اشاره به نام گذاری سال 95 به نام اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل، گفت: باید اخلاق اسلامی را در کشور حاکم کنیم و در این کشور باید رشد، توسعه، پیشرفت و اشتغال جوانان توام با فضای اخلاق باشد و با فساد و سوء استفاده، اقتصاد پیشرفت نخواهد کرد.
روحانی با تاکید بر اینکه با حضور مردم، هر مشکلی از جمله اقتصاد حل شدنی است و ما به سمت تورم تک رقمی و رشد پنج درصدی حرکت می کنیم، روزآمد شدن بانک ها و سیستم های مالی کشور را ضروری خواند.
وی گفت: با وجود رانت و فساد، رقابت و رشد اقتصادی ممکن نیست و بانک ها باید در جهت بهبود فضا برای کارآفرینان به صحنه بیایند.
رئیس جمهوری با بیان اینکه تلاش دولت تدبیر و امید بر این است که فضا برای حرکت همه کارآفرینان آماده شود، اظهار داشت: معتقدیم شرایط سال جاری به طور قطع از سال گذشته بهتر خواهد بود.
رئیس شورای اقتصاد با اشاره به برگزاری جلسه های متعدد در ستاد هماهنگی اقتصادی در دولت یازدهم، گفت: مساله مهم بانک ها هستند که مشکلات فراوانی دارند و البته خود بانک ها باید پیشتاز رفع مشکلات باشند و تا بانک ها فعال نشوند، مسائل حل نخواهد شد.
دکتر روحانی به حرکت در آوردن چندین هزار بنگاه اقتصادی فعال و غیرفعال را از طرح های مهم دیگر دولت در این جلسات برشمرد.

** دولت برای ارتباطات بهتر با دنیا و جذب سرمایه تلاش می کند
رئیس جمهوری به مساله محیط زیست در کشور اشاره کرد و ادامه داد: دولت در این خصوص برنامه های بسیار خوبی داشته و خواهد داشت و دولت به منظور بهبود محیط زیست برای خودروهای فرسوده، موتور سیکلت و بنزین برنامه های جدید دارد.
وی با تاکید بر اینکه باید روابط با کشورهای دنیا را روان سازی نماییم، افزود: دولت همه توان خود را برای فعالیت بهتر کارآفرینان به کار خواهد بست و دولت برای ارتباطات بهتر با دنیا و جذب سرمایه و فناوری های نوین تلاش می کند.
رییس جمهوری در ادامه برجام را قدمی برای ایجاد شرایط مناسب در مسیر نشاط اقتصادی دانست و گفت: در برجام موانع اصلی برداشته شد، اما زمان و فرصت برای نمایان شدن این دستاورد نیاز است، البته عده ای نمی خواهند کار به پیش برود هر چند که زنده باد و مرده باد در میدان بازی ما تاثیر ندارد.
رئیس جمهوری تاکید کرد: به آینده کشور، ملت بزرگ ایران، جوانان، دانشگاهیان و کارآفرینان امیدوارم و با اتحاد، وحدت و اخلاق، مجری برای سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی باشیم.

** در پسابرجام روابط بانکی را سامان دادیم
رئیس جمهوری ادامه داد: یکی از اهداف مهم دولت در 36 ماه گذشته، آماده کردن فضا برای کسب و کار، رونق اقتصادی، اشتغال، رشد و پیشرفت کشور بود.
روحانی افزود: یکی از این مشکلات در این راه تحریم ها بود که بعضی فکر می کنند که مشکل ما با چند ابرقدرت و قدرت بزرگ بوده اما به دلیل این تحریم ها، حتی با همسایگان خود نیز مشکل داشتیم. برخی نیز تصور می کنند، روابط بانکی ما تنها با اروپا قطع بود اما به دلیل همین قطع ارتباطات بانکی با همسایگان خود نیز با مشکلاتی روبرو بودیم.
رئیس جمهوری با بیان اینکه در پسابرجام توانستیم روابط بانکی را سامان دهیم، اظهار داشت: در تمام سفرهایی که به کشورهای مختلف انجام می شود و یا مقاماتی که به ایران می آیند، ارتباطات بانکی یکی از مسائلی است که مطرح می شود.
دکتر روحانی افزود: سوئیفت تنها ارتباط بانکی نیست، بلکه یکسری قوانین و مقررات نیز وجود دارد که باید در نظر داشت در سال های گذشته شیوه بانکداری بروز شده و با سیستم های گذشته نمی توان با دنیا کار کرد بنابراین آموزش ها و تحولات جدیدی را درسیستم بانکی نیازمند هستیم.
رئیس جمهوری تصریح کرد: باید بخش های دولتی بر طبق سیاست کلی اصل 44 جز در موارد خاص به مردم واگذار شود و این نیز کافی نبوده و باید رقابت سالم ایجاد کرد.
رئیس جمهوری با تأکید بر اینکه افکار عمومی بزرگترین قدرت است، ادامه داد: با حضور مردم در صحنه همه مردم حل شدنی است و امکان ندارد که یک نهاد و دسته بتواند در برابر افکار عمومی کشور یا ملت ایستادگی کند و باید رقابت سالم در کشور بوجود آمده و با فساد اقتصادی مبارزه کنیم.
دکتر روحانی با بیان اینکه با رانت و فساد کار به جلو نخواهد رفت، گفت: باید شرایط کامل، عادلانه و درست برای فعالیت اقتصادی فراهم کنیم و هیچکس نباید تردید کند که آینده کشور روزبه روز بهتر خواهد شد.

** در سال 95 قطعا رشد اقتصادی خوب خواهد بود
رئیس جمهوری با اشاره به آمارهای اقتصادی در سال های گذشته گفت: 94 یک سال استثنایی بود و تحولات غیرقابل پیش بینی در آن سال رخ داد اما در عین حال رشد اقتصادی منفی نخواهد بود و مقدار آن را مرکز آمار بعد از بررسی ها اعلام خواهد کرد.
دکتر روحانی با تاکید بر اینکه در سال 95 قطعا رشد اقتصادی خوب خواهد بود، ادامه داد: پیش بینی ها نیز حاکی از این است که سرمایه گذاری در سال کنونی بهتر خواهد شد.
رئیس جمهوری با بیان اینکه تصمیم دولت بر این است که تورم را کاهش دهد، گفت: آینده اقتصادی و ثبات نشان می دهد که باید این سیاست را ادامه دهیم و به سمت تورم تک رقمی حرکت کنیم تا انشاء الله تورم در 12 ماهه همانند تورم نقطه ای تک رقمی شود.
دکتر روحانی ادامه داد: تلاش دولت تدبیر و امید بر این است که روند کاهشی تورم حفظ شود تا به تورم قابل قبول تک رقمی برسیم.
رئیس جمهوری برنامه ریزی برای رشد پنج درصدی اقتصاد در سال 95 در کشور را از مهم ترین اهداف دولت یازدهم اعلام کرد.
دکتر روحانی در ابتدای سخنان خود با تبریک میلاد با سعادت امام جواد (ع) و مولای متقیان حضرت علی(ع)، اظهار داشت: انشاء الله بتوانیم از این فضا برای اخلاق، اتحاد و انسجام داخلی بیش از گذشته بهره ببریم
منبع: ایرنا
نام:
ایمیل:
* نظر: