چهارشنبه ۰۱ ارديبهشت ۱۴۰۰ - April 21 2021
کد خبر: ۱۴۴۷۳
تاریخ انتشار: ۰۱ ارديبهشت ۱۳۹۵ - ۱۱:۲۵
باراک اوباما فردا درحالی برای چهارمین بار پا به کاخ آل سعود می‌گذارد که روابط دو کشور در یکی از پرتنش‌ترین مراحل تاریخی خود قرار دارد. با این حال به نظر می‌رسد اوباما 8 ماه مانده به پایان دوره ریاست جمهوری‌اش، قصد دارد، این روابط را بهبود بخشد. عربستان در روزهای اخیر روابط اقتصادی‌اش با واشنگتن را مشروط به چشمپوشی اوباما از انتشار گزارشی کرده که شماری از شهروندان عربستانی را متهم به فعالیت‌های تروریستی می‌کند.
به گزارش وال استریت ژورنال، سفر اوباما به ریاض در اصل برای شرکت در نشست سران کشورهای شورای همکاری خلیج فارس انجام می‌شود. قرار است در این نشست، مسائل مختلف منطقه‌ای همچون بحران یمن، بحران سوریه و چگونگی مقابله با داعش، مورد بحث و بررسی قرار گیرد. اما اوباما بیش از آنکه به حضور در این نشست بیندیشد، به راه‌های احیای روابط با ریاض می‌اندیشد. هرچند که دست‌یافتن به چنین منظوری ساده به نظر نمی‌رسد و موانع بسیاری بر سر راه حل اختلافات وجود دارد.
  جدیدترین اختلافات
اگر بخواهیم به ترتیب زمانی و جدیدترین موارد اختلاف بین ریاض و واشنگتن بپردازیم، پیش از هر چیز باید از گزارش کنگره از نقش عربستان در حملات 11 ستامبر و لایحه مجازات متهمان تروریسم در امریکا، سخن گفت. حدود 10 روز قبل باب گراهام از سناتورهای امریکا اعلام کرد، کمیته تحقیق کنگره قصد دارد گزارشی 28 صفحه‌ای را که از چند سال قبل تهیه کرده و از نقش عربستان و شهروندانش در حملات 11 سپتامبر پرده بر می‌دارد، منتشر کند. اندکی پس از آن نیز سنا اعلام کرد، قصد دارد لایحه‌ای را تصویب کند که بر مبنای آن متهمان به فعالیت‌های تروریستی در خاک امریکا مجازات می‌شوند. اگر این لایحه تصویب شود و گزارش کمیته تحقیق کنگره هم منتشر شود، امریکا خواهد توانست شهروندان عربستان را در خاک خود مجازات کند. طبق قوانین امریکا حتی اگر کاخ سفید مخالف چنین چیزی باشد، اگر سنا و کنگره رأی به آن دهند، این لایحه تبدیل به قانون می‌شود. از همین رو عربستان بلافاصله اوباما را تهدید کرد، اگر این لایحه قانون و گزارش 11 سپتامبر منتشر شود، ریاض سرمایه 750 میلیارد دلاری خود را از بازارهای امریکا بیرون خواهد کشید و ضربه‌ای کاری به اقتصاد امریکا وارد خواهد کرد. اوباما هم بلافاصله دست به کار شد و در سخنانی از قانونگذاران خواست در انتشار گزارش 11 سپتامبر و تصویب لایحه تجدید نظر کنند.
  مهم‌ترین اختلاف
اما این گزارش و لایحه تنها جدیدترین مورد اختلاف بین طرفین محسوب می‌شوند. عنوان مهمترین مسأله اختلاف برانگیز بین ریاض و واشنگتن به مسأله هسته‌ای ایران و توافق حاصل از آن می‌رسد. عربستان از دو سال پیش که روند رسیدگی به پرونده هسته‌ای ایران در دستور کار دیپلماسی دولت اوباما قرار گرفت و شتاب مثبتی در آن مشاهده شد، به انحای مختلف نارضایتی خود را از دستیابی به توافق در پرونده هسته‌ای ایران اعلام کرده بود. اقدامات مخرب ریاض در مسائل عراق که اوباما خواهان تمام شدن بحران‌های آن و خروج قابل قبول امریکا از این کشور است، همچنین مداخله جویی‌های آن دربحران سوریه و در نهایت حمله به یمن از اقداماتی بودند که ریاض در واکنش به تلاش‌های جهانی برای رسیدن به توافق هسته‌ای ایران انجام داد. یکی از اقداماتی که عربستان با هدف مقابله با قدرت منطقه‌ای ایران انجام داد اما در نهایت به خشم امریکا منجر شد و روابط دو کشور را پیچیده‌تر ساخت، کاهش بهای نفت با افزایش غیر منطقی تولید آن بود. عربستان این هفته با به شکست کشاندن نشست دوحه با ثابت نگه داشتن بهای نفت در آن، خشم امریکا را برانگیخت. البته دو کشور بر سر مسائل دیگری نیز اختلاف نظر دارند که از آن جمله می‌توان به مسائل حقوق بشری که همواره درمورد ریاض مطرح بوده اشاره کرد. مسائلی همچون حقوق زنان، زندانی کردن مخالفان و... .
  موانع و امتیازدهی‌ها در روابط
با این حال نمی‌توان کتمان کرد که دو کشور نیازی عمیق به یکدیگر دارند. همین باعث می‌شود آنها برای جلوگیری از بدتر شدن روابط گاه امتیازهایی به طرف مقابل بدهند. این هفته عربستان با وجود همه خط و نشان‌هایی که برای واشنگتن در مورد خارج کردن سرمایه‌هایش از امریکا کشیده بود، برای جلب نظر اوبامایی که قرار است فردا وارد ریاض شود، اعلام کرد حاضر به پذیرش 9 نفر از زندانیان یمنی گوانتانامو است. این کار باعث می‌شود، اوباما یک قدم به یکی از اهداف و وعده‌‌های خود یعنی بستن گوانتانامو نزدیک شود. از دیگر سو اوباما نیز با توجه به اینکه روابطش با یکی دیگر از شرکای منطقه‌ای سابق امریکا یعنی اسرائیل شکراب شده، تمایل دارد روابط با ریاض را بهبود بخشد. روابط واشنگتن - تل آویو نیز بر سر پرونده هسته‌‌ای ایران و همچنین شهرک سازی‌های رژیم صهیونیستی و به بن‌بست کشیده شدن صلح خاورمیانه رو به سردی گذاشته است. از همین رو انتظار می‌رود، اوباما در ریاض تمام نگرانی‌ها و دغدغه‌های خود را مطرح کند. با این حال موانع دو کشور برای رسیدن به توافق بر سر موارد اختلاف آنقدر زیاد و عمیق است که به نظر نمی‌رسد اوباما توان برداشتن آنها را در 8 ماه آینده داشته باشد.
منبع: ایرنا
نام:
ایمیل:
* نظر: