دوشنبه ۲۰ مرداد ۱۳۹۹ - August 10 2020
درخواست از دولت آلمان در حمایت از ارتباطات بانكی
کد خبر: ۱۴۴۷۷
تاریخ انتشار: ۰۱ ارديبهشت ۱۳۹۵ - ۱۱:۳۹
قائم مقام بانك مركزی در دیدار هیاتی از خانه اقتصاد و صنعت ایالت «باواریا»ی آلمان، خواستار همكاری بیشتر اقتصادی و بانكی بین دو كشور شد.
اكبر كمیجانی در دیدار با  هیات بانکی آلمان با استقبال از همكاری های متقابل دو کشور اظهار داشت: تحریم ها موجب متضرر شدن شركای اروپایی در مبادلات بانكی با ایران شده و برقراری روابط بانكی لازمه برقراری روابط تجاری و اقتصادی بین دو كشور است.
این مقام مسئول با اشاره به موفقیت های بانك مركزی پس از اجرایی شدن برجام، خاطرنشان كرد: مذاكره با شركت های بیمه ای «ساچه» ایتالیا، «اوكابه» اتریش و «كوفاس» فرانسه و تسویه تعهداتی كه به دلیل تحریم ها بوجود آمده بود، از جمله این موفقیت هاست.
وی با بیان اینكه حمایت دولت های اتریش، فرانسه و ایتالیا در دستیابی به توافقات ایران با این شركت موثر بوده است، گفت: اینك مذاكره با شركت بیمه «هرمس» آلمان در جریان است كه امیدواریم بزودی به نتیجه برسد.
«هرمس» یك شركت سهامی بیمه ای است و از طرف دولت آلمان ماموریت دارد تا وام هایی را كه شركت های آلمانی برای ‏صادرات به كشورهای خارجی دریافت می كنند، ضمانت كند. «هرمس» در ازای دریافت مبالغی از شركت های آلمانی طرف ‏قرارداد، وام های دریافتی آنها برای صادرات خارجی را تضمین می كند. حدود 84 درصد كل ضمانت های هرمس در رابطه با صادرات شركت های آلمانی به كشورهای در حال توسعه و دارای ریسك است.
بنا به اعلام برخی منابع بدهی ایران به شركت بیمه هرمس حدود 450 میلیون یورو است.
كمیجانی، خواستار حمایت دولت آلمان در زمینه مراودات بانكی شد و ادامه داد: ایران در 36 سال اخیر در شرایط سخت مالی، هیچ گونه دیركردی در پرداخت تعهدات خود نداشته و حتی مبالغی بیش از تعهدات كنونی را با تفاهم و در یك برنامه زمان بندی تسویه كرده است.
وی، مقاومت شركت های بیمه ای اروپایی در همكاری با ایران را فراتر از انتظار توصیف كرد و افزود: كشورهای 1+5 از پایبندی ایران به تعهدات خود در توافق اظهار رضایت می‌كنند، اما چنین احساسی در ایران از پایبندی طرف مقابل به تعهدات خود وجود ندارد.
قائم مقام بانك مركزی تصریح كرد: نقش و جایگاه خانه اقتصاد و صنعت ایالت باواریا در اقتصاد آلمان تاثیرگذار است، بنابراین بانك مركزی ایران خواستار مذاكرات و تفاهمات بیشتر بانك های ایرانی از جمله بانك خاورمیانه با هیات آلمانی است.

** نگرانی بانك های آلمانی از جریمه آمریكا
«پروسارت» رئیس خانه اقتصاد و صنعت ایالت باواریای آلمان نیز در این دیدار گفت: اكنون مساله اصلی تحریم نیست، بلكه جلوگیری از خسارت به بانك های آلمانی به دلیل اعمال جریمه آمریكایی هاست.
وی تاكید كرد: حل مشكلات زمان بر است و بر این اساس، در شرایط كنونی همكاری با بانك های كوچك و متوسط آلمانی در اولویت است.
به گزارش ایرنا، تا پیش از تحریم ها، كشور آلمان برای چندین دهه شریك اول تجاری ایران بود اما در سال های اخیر، شركت های چینی، كره ای و خاورمیانه ای جای آنها را پر كرده اند.
اكنون اتاق صنایع و بازرگانی آلمان (DIHK) قصد دارد صادرات به ایران را در سال های آینده با دو برابر افزایش، به 5.5 میلیارد دلار برساند و در درازمدت، همین رقم را نیز مضاعف كند.
نام:
ایمیل:
* نظر: