دوشنبه ۱۱ اسفند ۱۳۹۹ - March 01 2021
کد خبر: ۱۴۵۰۲
تاریخ انتشار: ۰۲ ارديبهشت ۱۳۹۵ - ۱۱:۲۲
روزنامه تایمز همزمان با سفر باراك اوباما رییس جمهوری آمریكا به ریاض، از وجود برخی شواهد كه حاكی از احتمال ارتباط دیپلمات های سعودی در واشنگتن با عوامل حمله 11 سپتامبر است، خبر داد.
تایمز در گزارشی نوشت: شواهد جدیدی به دست آمده است كه از احتمال ارتباط مقامات سعودی و حملات تروریستی 11 سپتامبر 2001 میلادی خبر می دهد.
این روزنامه افزود: براساس شواهد یاد شده، «قسن الشربی» یك تبعه سعودی به رغم اینكه با هواپیماربایان حادثه 11 سپتامبر آموزش خلبانی دیده بود اما در جریان حمله 11 سپتامبر شركت نكرده است.
تایمز افزود: وی سپس در سال 2002 میلادی در پاكستان بازداشت و از آن پس در زندان گوانتانامو بوده است.
این روزنامه انگلیسی نوشت: بر اساس گزارش حقیقت یاب آمریكا - موسوم به سند شماره 17 - كه در سال 2003 تنظیم شد، پلیس فدرال آمریكا دریافته بود كه قسن الشربی اسناد و مداركش را پیش از بازداشتش خاك كرده است.
تایمز افزود: این گزارش به دست دو مامور آمریكایی نوشته شده كه در آن به نقش احتمالی دولت های خارجی در جریان حمله 11 سپتامبر پرداخته است. یكی از مداركی كه الشربی مخفی كرده است نشان می دهد كه گواهی آموزش خلبانی وی در پاكت نامه ای مربوط به سفارت عربستان در واشنگتن بوده است.
این روزنامه افزود: «برایان مك گلینچی» یك فعال مدنی می گوید این نامه به سوال مبنایی كه ما تاكنون با آن مواجه بوده ایم، پاسخ می دهد: اینكه مقامات بلند پایه دولت سعودی تا چه میزان زمینه حمله 11 ستامبر را فراهم كرده اند؟.
دولت عربستان پیشتر تهدید كرد كه چنانچه كنگره لایحه ای را تصویب كند كه طبق آن عربستان سعودی در دادگاه های آمریكا برای هر گونه نقش در حملات 11 سپتامبر 2001 مقصر و مسئول شناخته شود، 750 میلیارد دلار از دارایی هایش را از این كشور بیرون خواهد كشید.
به رغم اینكه باراك اوباما گفته كه در صورت اجرایی شدن این لایحه آن را وتو می كند اما «هیلاری كلینتون» و «برنی ساندرز» نامزد های حزب دمكرات انتخابات ریاست جمهوری آمریكا از این طرح حمایت كرده اند.
تایمز نوشت: «دونالد ترامپ» و «تد كروز» نامزد های جمهوری خواه انتخابات ریاست جمهوری آمریكا نیز هشدار داده اند كه رابطه ایالات متحده و عربستان باید تغییر كند.
این روزنامه انگلیسی افزود: اوباما تحت فشار است تا 28 صفحه از گزارشی را كه احتمال می رود حاكی از اسامی شخصیت های برجسته عربستانی مرتبط با حمله 11 ستامبر است را منتشر سازد.
تایمز نوشت: «باب گراهام» رئیس پیشین كمیته اطلاعات مجلس سنا نیز عربستان سعودی را حامی اصلی حمله 11 سپتامبر می داند. وی گفت: عدم انتشار این صفحات سبب شده تا عربستان سعودی به منبعی مالی و انسانی برای عملیات تروریستی ادامه دهد.
این روزنامه افرود: مقامات سعودی مدت هاست، هر گونه نقش خود در توطئه 11 سپتامبر را انكار می‌كنند و كمیسیون 11 سپتامبر نیز می‌گوید، هیچ شواهدی یافت نكرده‌اند كه نشان دهد دولت عربستان به عنوان یك نهاد یا مقامات ارشد سعودی شخصاً سازمان تروریستی پشت حملات 11 سپتامبر را تأمین بودجه كرده است.
تایمز نوشت: با این حال منتقدان می‌گویند، سخنان محدود كمیسیون 11 سپتامبر این احتمال را بر جای گذاشته است كه برخی مقامات سعودی ـ كه چندان نیز ارشد نیستند ـ یا بخشی از دولت عربستان احتمالاً نقشی را در این حادثه تروریستی داشته‌اند.
به نوشته این روزنامه، خانواده‌های قربانیان 11 سپتامبر از دادگاه های آمریكا استفاده كرده‌اند تا خاندان سلطنتی آل سعود، بانك‌های سعودی و خیریه‌های این كشور را در این حادثه تروریستی مسئول بدانند زیرا شاكیان این پرونده می‌گویند كه نهادهای مذكور، به حمایت مالی از تروریسم متهم هستند.
لایحه سنا، به وضوح مشخص می‌كند كه مصونیتی كه طبق قوانین آمریكا به كشورهای خارجی داده می‌شود، در مواردی كه این كشور‌ها به حملات تروریستی در خاك آمریكا و كشتن شهروندان آمریكایی متهم شوند، هیچ كاربردی ندارد.
در صورتی كه این لایحه در هر دو مجلس سنا و نمایندگان آمریكا به تصویب درآید و به امضای رئیس‌جمهور آمریكا برسد، مسیری مشخص می‌شود كه نقش عربستان در پرونده‌های حقوقی 11 سپتامبر بررسی می شود.
نام:
ایمیل:
* نظر: