شنبه ۰۹ اسفند ۱۳۹۹ - February 27 2021
کد خبر: ۱۴۵۳۷
تاریخ انتشار: ۰۴ ارديبهشت ۱۳۹۵ - ۰۹:۴۰
برجام نشانه روابط معمولی و دوستانه با امریکا یا حل مشکلات ما با امریکا نیست. در حوزه هسته ای ما مشکلاتمان را مدیریت کردیم ولی خصومت امریکا در حوزه های دیگر برقرار و مسائل ما همچنان سرجای خودش است. آنها قطعا به خصومت های خودشان ادامه خواهند داد.
سید عباس عراقچی که همراه با ظریف برنامه های فشرده ای در نیویورک داشت از امریکا به اتریش امد تا روند اجرای برجام را با همتایان خود در 1+5 بررسی کند.

در فاصله برنامه های او در وین ساعتی وقت گرفتیم تا به پرسش هایی که این روزها تیتر نخست برخی رسانه ها است پاسخ دهد.
از عراقچی که ریاست ستاد پیگیری اجرای برجام را برعهده دارد درباره سخنان ولی الله سیف در امریکا و نیزسخنان جان کری پرسیدیم که در داخل کشور همچون تیرهایی شدند که به سمت به سمت مذاکره کنندگان نشانه رفتتد.
ارزیابی حقوقی معاون وزیر خارجه را از رای دیوان عالی امریکا برای مصادره اموال مسدود شده ایران را جویا شدیم و درباره اظهارات یک دیپلمات عرب هم پرسیدیم که عملکرد مذاکره کنندگان ایران را ارزیابی کرده بود.

** دولت امریکا را مسئول جبران خسارت می دانیم

معاون حقوقی و بین الملل وزارت امور خارجه در ارزیابی حکم دیوان عالی امریکا که برداشت 2 میلیارد دلاری از دارایی های مسدود شده ایران راتایید کرده ، گفت: این اقدام دقیقا خلاف قواعد حقوق بین الملل است و به تعبیری می توان آن را یک راهزنی بین المللی دانست.
عراقچی گفت: این مبلغ متعلق به بانک مرکزی است و از مصونیت بین المللی برخوردار است . ما تصمیم دادگاه آمریکا را به رسمیت نمی شناسیم چرا که به شیوه کاملا غیر حقوقی و خلاف قوانین بین المللی دارایی های ایران را مصادره کرده و در حقیقت به سرقت برده اند .
معاون وزیرامور خارجه تاکید کرد: وزارت خارجه این اقدام را محکوم کرده و حتما استیفای حقوق ملت ایران را پیگیری خواهد کرد. ما دولت آمریکا را مسئول جبران این خسارت می دانیم.
رییس ستاد پیگیری اجرای برجام خاطرنشان کرد : ماجرا مربوط به پولی است که در سال 2003 سپرده گذاری شده است. سال 2008 به بعد درگیر مسائل قضایی و دادگاه می شود ،تا الان بانک مرکزی طی روال قضایی چند بار فرجام خواهی کرده و سرانجام منجر به پایان مراحل قضایی البته از دید طرف آمریکایی و مصادره اموال شده است.
عراقچی به اقدامات چند ساله بانک مرکزی در این زمینه اشاره کرد و گفت: این اقدام کاملا محکوم است ولی به هرحال ارتباطی به برجام ندارد و ناشی از مسائل مرتبط با برجام نیست.
رییس ستاد پیگیری اجرای برجام تاکید کرد: برجام نشانه روابط معمولی و دوستانه با امریکا یا حل مشکلات ما با امریکا نیست. در حوزه هسته ای ما مشکلاتمان را مدیریت کردیم ولی خصومت امریکا در حوزه های دیگر برقرار و مسائل ما همچنان سرجای خودش است. آنها قطعا به خصومت های خودشان ادامه خواهند داد.
معاون بین الملل وزارت خارجه ایران گفت: من از کسانی که این موضوع را ارزیابی می کنند و به این اقدام اعتراض می کنند درخواست دارم که از برجام توقع دوستی ایران با آمریکا را نداشته باشند. اگر روابط ایران و آمریکا را در طول چند سال گذشته بررسی کنند ، متوجه خواهند شد این کار در چارچوب خصومت های آمریکا قرار می گیرد و مسلما ارتباطی با برجام که بین ایران و 1+5 صورت گرفته است ، ندارد. ما هم در چارچوب مسائل کلانی که با آمریکا داریم این را پیگیری خواهیم کرد.
** نه در زمان مذاکره به ارقام امریکایی ها اعتماد کردیم نه اکنون
رییس ستاد پیگیری اجرای برجام در پاسخ به این سوال که آیا ادعای جان کری درست است که گفته ایران فقط به سه میلیارد دلار از دارایی هایش دسترسی پیدا کرده است؟ گفت: اینکه بعد از برجام ما چقدر به دارایی های خود دسترسی پیدا کردیم , چقدر از آن را انتقال دادیم یا مصرف کردیم یا به ارزهای دیگر تبدیل نمودیم را طبیعتا بانک مرکزی دقیق تر می داند و می تواند گزارش کند. اما از سابقه آمریکایی ها و فضاسازی هایی که با اعداد و ارقام می کنند می توان نتیجه گرفت که به هیچ یک از ادعاهای آنها نیاید اعتماد کرد.
عراقچی اظهار داشت: نه موقعی که میزان دارایی های ایران را در خارج از کشور با اعداد بسیار بالایی عنوان می کردند باید اعتماد می کردیم و نه الان که در خصوص دسترسی ایران آمارهای اینگونه ارائه می دهند.
وی تاکید کرد: آنچه که مسلم است طبق برجام همه اموال ایران در خارج از کشور که صاحبان آن وزارت نفت , دولت و بانک مرکزی هستند رفع محدودیت شده اند.
رییس ستاد پیگیری اجرای برجام گفت: اینکه بانک مرکزی با دارایی های خود چگونه برخورد کرده است , چه مقدار تبدیل و چه مقدار استفاده و بکار گرفته شده یا چه مقدار از آن را نتوانسته به کار بگیرد , اینها اطلاعاتی است که خود بانک آمار و ارقام ان را در اختیار دارد. ما معتقد هستیم نباید به اینگونه فضا سازی های امریکایی ها و اعدادی که اعلام می کنند اعتماد کنیم کما این که در هیچ موضوعی نباید به آنها اعتماد کرد.

** صحبت های سیف ناهمسو نبود

اظهارات اخیر رییس کل بانک مرکزی سوال دیگر ما از رییس ستاد پیگیری اجرای برجام بود. از او پرسیدیم عده ای این اظهارات را ناهمسو با دولت ارزیابی کرده اند. برداشت شما چیست؟ آیا در نتیجه این اظهارات در تعاملات بانکی ایران گشایش حاصل خواهد شد؟
عراقچی پاسخ داد: در معاملات بانکی گشایش های بسیار بزرگی حاصل شده است و البته هنوز مشکلاتی هم وجود دارد که در تلاش برای رفع آنها هستیم . این گشایش ها شامل ایجاد روابط کارگزاری , روابط بانکی , گشایش اعتبار ال سی , باز شدن سویفت و ... می شود که تا این زمان صورت گرفته است.
معاون وزیر امور خارجه گفت: اینکه رییس محترم بانک مرکزی در حاشیه اجلاس صندوق بین المللی پول , خطاب به مخاطبین آمریکایی صحبت هایی را مطرح کرده اند برای آن بوده که مشکلات موجود زودتر و سریعتر حل شود. این سخنان را باید در قالب مخاطبین آن نگاه کرد .
رییس ستاد پیگیری اجرای برجام گفت: ایشان ( ولی الله سیف) در حقیقت در حال پیشبرد دیپلماسی بانکی کشور بودند. در دیپلماسی باید توجه داشت که مخاطب دیپلمات ، طرف خارجی است و این را با مخاطبین داخلی نباید, اشتباه گرفت.
عراقچی اظهار داشت: این کاملا خلاف منافع ملی است که ما صحبت های دیپلمات ها را با عنایت به مسائل داخلی ارزیابی کنیم و مخاطبین را جا به جا تصور کنیم. بسیار تاسف انگیز است که یک دیپلمات نتواند با طرف خارجی خود صحبت کند به خاطر ترس از برخورد داخلی و اینکه ممکن است صحبت های وی در داخل ابزاری علیه دولت شود.
تیم مذاکره کننده هسته ای ایران تاکید کرد :حتما باید این تفاوت را قائل باشیم که مخاطب سخنان دیپلمات ها طرفهای خارجی هستند. نباید دیپلمات ها را در گوشه احتیاط قرار دهیم که به خاطر برداشت های داخلی نتوانند با طرف های خارجی آن گونه که باید صحبت کنند .
وی افزود: مخاطب داخلی و خارجی کاملا متفاوت از یکدیگر هستند و کار دیپلمات صحبت با طرف خارجی است
عراقچی گفت: آقای سیف هم در واشنگتن در حقیقت تلاش برای پیشبرد دیپلماسی بانکی داشتند و به نظر من در صحبت های ایشان هیچ ناهمسویی به چشم نمی خورد . ایشان نکاتی را مطرح کردند که در راستای اجرای برجام کمک خواهد کرد. ما هم در قالب کمیسیون مشترک و دیدارهای دوجانبه که با آمریکا یی ها و اروپایی ها در سطوح مختلف برای اجرای برجام برگزار می کنیم , همین هدف را دنبال می کنیم.

** پس از 3 سال پیمودن مسیری پر استرس

سوال اخر ما ارزیابی یک دیپلمات عرب از مذاکره کنندگان ایرانی بود. پرسیدیم: اگر در جهان عرب یک دیپلمات و مذاکره کننده باشه ان هم حمد بن جاسم نخست وزیر و وزیر خارجه سابق قطر است.حمد بن جاسم در مصاحبه با روزنامه فایننشال تایمز گفته است: ببنید ایرانیان چند سال با قدرت های جهانی به مذاکره نشستند. فکر می کنید یک دولت عربی قادر است تا این مدت مذاکره کند؟ باید اعتراف کنم ایرانیان باهوش تر و صبور تر از ما هستند و مذاکره کنندگان بسیار خوبی هستند.
با توجه به این اعتراف، انتظار شما از جریان های سیاسی وفکری داخل کشور چیست؟
عراقچی پاسخ داد: مشابه این صحبت ها را بسیاری از دیپلمات های غربی هم گفته اند , اینکه دیپلماسی یک کار پیچیده و زمان بر است , تردیدی نیست .
وی اضافه کرد: رسیدن به اهداف از طریق مذاکره و دیپلماسی, به تعبیر مقام معظم رهبری که در دیدار با سفرا فرمودند مسیری کم خطرتر و کم هزینه تر است . ولی فی نفسه مسیری طولانی تر و زمان بر هم هست و احتیاج به صبر, تلاش و فکر بسیار زیادی دارد.
رییس ستاد پیگیری اجرای برجام گفت: پیشبرد منافع ملی از طریق دیپلماسی بیش از هر چیز احتیاج به وفاق ملی و پشتیبانی ملی از دیپلمات هایی دارد که در صف مقدم مقابله با معارضین کشور قرار دارند . این مسیری بود که ما در برجام طی کردیم و نزدیک به ٣ سال مسیر بسیار پیچیده، بسیار پر استرس و بسیار طولانی مذاکرات را طی کردیم.
معاون وزیر امور خارجه افزود: پیشرفت مذاکرات بعضی وقت ها کاملا متوقف بو،د بعضی وقت ها میلی متر به میلی متر بود , خیلی از مواقع ناامیدی و یاس پیش می آمد و خیلی از موارد مشکلاتی در سر راه قرار می گرفت که با حمایت و تدابیر مقام معظم رهبری و مدیریت رییس جمهوری کم کم حل میشد و به سمت جلو حرکت می کردیم .
عراقچی گفت: آنچه که مسلم است و همه دنیا به آن اعتراف دارند این است که وقتی شما در مقابل با طرف خارجی قرار می گیرید همه کشور باید در حمایت از منافع ملی یک صدا و یک پارچه شود، درست مانند یک
جنگ نظامی با طرف خارجی همه کشور باید پشتیبان رزمندگان و سربازان خودش باشد. همانطور که الان تمام مردم ایران متفقا پشتیبان و همراه با مدافعان حرم هستند و هیچکسی نیست که کوچکترین تضعیفی از آنها را روا بداند.
عراقچی افزود : در بحث مذکرات سیاسی و عرف دیپلماسی هم به همین طریق است. دیپلماسی نیازمند همدلی و هم صدایی و حرکت متحدانه در راستای منافع ملی است . هرگونه حرکتی که خلاف این باشد نشان دهنده تفرقه و اختلاف در کشور است. به طور طبیعی اگر پشت دیپلمات های کشور خالی باشد طبعا منافع ملی تامین نمی شود
معاون حقوقی و بین الملل وزارت خارجه خاطرنشان کرد: این به معنی انتقاد نکردن نیست . این به این معنی نیست که کسی از کار دیپلمات ها ایرادی نگیرد. ما در طول مذاکرات از انتقاد استقبال کردیم و همچنان هم استقبال می کنیم که منتقدین دیدگاه های خود را بیان و مسیر ما را تصحیح کنند.
رییس ستاد پیگیری اجرای برجام گفت: ما از منتقدان نکات بسیاری اموختیم . مخالفین برجام نکاتی را به ما یادآور شدند . در مواردی باعث تسهیل مسیر ما شدند و درمواردی کمک کردند مسیر را سریع تر برویم .
عراقچی افزود: به هر حال وجود مخالف و منتقد بسیار ضروری است اما منتقد و مخالف دلسوز نه دل شکن, نه کسی که به دنبال اهداف فروملی و جناحی خود است. اگر همه فراملی نگاه کنیم انشاالله به اهداف ملی خود بیشتر و بهتر می رسیم .
منبع: ایرنا
نام:
ایمیل:
* نظر: