شنبه ۰۹ اسفند ۱۳۹۹ - February 27 2021
کد خبر: ۱۴۵۴۴
تاریخ انتشار: ۰۴ ارديبهشت ۱۳۹۵ - ۱۰:۴۶
بر نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری آمریکا از جمله ترامپ و تد کروز مسجل است که نقض برجام بسیار سخت و حتی به سبب مخالفت تروییکای اروپایی و روسیه و چین در برقراری مجدد تحریم ها تا حدود زیادی نا ممکن خواهد بود.
شیطنت لابی صهیونیستی آیپک در انتخابات ریاست جمهوری ایالات متحده آمریکا همچنان ادامه دارد. بر این اساس آیپک یکی از مهم ترین پیش شرط های حمایت خود از نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری سال 2016 ایالات متحده را نقش برجام اعلام کرده است. اگرچه آیپک این موضع را به صورت رسمی اعلام نکرده است اما در مذاکره و گفت و گو با نامزدهای انتخاباتی حزب جمهوری خواه ، این موضوع را به آنها ابلاغ کرده است. این پیش شرط که هم اکنون «دونالد ترامپ»، «تد کروز» و «مارک روبیو» هر سه نامزد جمهوریخواهان نسبت به آن متعهد هستند، پیش از این به صورت تلویحی به آنها اعلام شده بود. در این میان تد کروز و روبیو از قبل نسبت به نقض برجام در صورت رسیدن به مسند ریاست جمهوری متعهد بوده اند و ترامپ نیز با کمی تاخیر این موضوع را اعلام کرد.

با این حال بر نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری آمریکا از جمله ترامپ و تد کروز مسجل است که نقض برجام بسیار سخت و حتی به سبب مخالفت تروییکای اروپایی و روسیه و چین در برقراری مجدد تحریم ها تا حدود زیادی نا ممکن خواهد بود. به عبارت بهتر، نامزدهای حزب جمهوری خواه نسبت به هزینه های سخت این اقدام غیر عاقلانه در عمل آگاه هستند . با این حال آنها متعهد شده اند در مبارزات انتخاباتی و تبلیغات خود نسبت به نقض برجام در صورت رسیدن به مسند ریاست جمهوری تعهد دهند. تعهدی که میان آنها و لابی آیپک منعقد شده است.

واقعیت امر این است که لابی آیپک در مسیر رسیدن به توافق هسته ای میان ایران و اعضای 1+5 سنگ اندازی زیادی کرد اما در نهایت نتوانست مانع از جمع بندی نهایی و مشترک مذاکرات شود. پس از تیرماه سال گذشته نیز لابی آیپک تمامی توان خود را بر روی تاثیرگذاری بر روی آرای سناتورهای حزب دموکرات آمریکا صرف کرد. حتی آیپک توانست آرای سناتورهایی مانند چاک شومر، باب منندز و بن کاردین را در این خصوص به ضرر توافق هسته ای تغییر دهد اما در نهایت معادله به ضرر آیپک شکل گرفت.

هم اکنون لابی آیپک خود را بازنده بزرگ توافق هسته ای صورت گرفته میان اعضای 1+5 با ایران می داند. از این رو این لابی سعی دارد با تاثیرگذاری بر فضای انتخابات آمریکا، بار دیگر برای مواجهه با توافق هسته ای خیز بردارد، کاری که برای این لابی صهیونیستی سخت و دشوار تر از هر زمان دیگری به نظر می رسد.

مقامات آیپک همچنان از اصلی ترین مخالفان توافق هسته ای با ایران محسوب شده و حتی نسبت به شکست خود در جلوگیری از توافق هسته ای میان ایران و اعضای 1+5 اذعان کرده اند. اخیرا هوارد کوهر مدیر اجرایی کمیته‌ روابط عمومی اسرائیل - آمریکا در مجمع عمومی سالانه این گروه در برابر 18 هزار شرکت کننده با اذ‌عان‌ به شکست در برابر توافق هسته‌ای از فعالان این گروه که به دنبال جلوگیری از به ثمر نشستن توافق هسته ای بودند، تقدیر کرد و گفت آنها خوب مبارزه کردند!مدیر اجرایی کمیته روابط عمومی آیپک در این خصوص افزوده است :
" با اینکه پیدا کردن عقایدی که ما را از هم جدا ساخته آسان است، اما ما متحد هستیم و اتحاد دو حزب تنها راه ایجاد سیاستی پایدار و قابل دوام است، این اتحاد برای تلاش‌های ا‌د‌ا‌مه‌ دار به منظور جلوگیری از ایران هسته‌ای ضروری است!"

این اظهارات نشان می دهد که لابی آیپک همچنان در صدد بر هم زدن توافق هسته ای صورت گرفته با ایران است. موضوعی که  در اظهارات افرادی مانند تد کروز و دونالد ترامپ انعکاس یافته است.  با وجود دشواری های حقوقی و سیاسی بر سر راه نقض برجام و اعمال دباره تحریم های شورای امنیت، تلاش  تبلیغاتی لابی آیپک تحت لوای  رقابت های انتخاباتی امریکا، به لحاظ فضا سازی تاثیرخود را دارد. این فضاسازی نیازمند رصد و دقت و افشاگری هرچه بیشتر از سوی نخبگان سیاسی و اجتماعی لابی صهیونیستی  آیپک در آمریکا و سرار جهان است.

نام:
ایمیل:
* نظر: