دوشنبه ۳۰ فروردين ۱۴۰۰ - April 19 2021
عسگراولادی در گفت وگو با امیدهسته ای:
کد خبر: ۱۴۵۴۶
تاریخ انتشار: ۰۴ ارديبهشت ۱۳۹۵ - ۱۲:۲۷
رئیس اتاق بازرگانی ایران و روسیه با تاکید بر نتایج مثبت مذاکرات اخیر ظریف و کری اظهار داشت: این مذاکرات نتایجی در بر دارد که تا 15 روز دیگر مشخص خواهد شد.

اسدالله عسگراولادی در گفت و گو با امید هسته ای با اشاره به مذاکرات اخیر وزرای خارجه ایران و آمریکا و اظهارات جان کری مبنی براینکه "بانک ها و موسسات مالی واهمه ای از کار با ایران نداشته باشند،"گفت: بانک های اروپایی خواهان همکاری با ما هستند اما متاسفانه به دلیل ترس و واهمه ای که از به خطر افتادن منافع شان از کار با طرف آمریکایی دارند ترجیح می دهند تا تعجیلی برای فعالیت با ایران نداشته بشند.

 وی افزود: شرط و شروط های گذشته آمریکایی ها برای تجار و بازرگانان دیگر کشورها شرایط بسیار سختی را در همکاری با ایران ایجاد کرده بود که توافق جامع هسته ای به تمامی آنها پایان داد اما برای بازگشت به وضعیت پیش از اعمال تحریم ها ما باید سعه صدر بیشتری داشته باشیم.

رئیس اتاق بازرگانی ایران و چین با ابراز خشنودی از اظهارات اخیر وزیرخارجه آمریکا که گفته است "آمریکا مانع معاملات مالی و اقتصادی بانک‌های جهانی با ایران که پس از رفع تحریم‌های هسته‌ای مجاز شده است، نخواهد شد" تاکید کرد:این اظهارات در کنار سفر اخیر رئیس جمهور آمریکا به کشورهای منطقه و یادآوری این نکته که کشورهای عربی باید با احترام و تکریم با ایران برخورد کنند نشان از روزهای روشن تجارت و  سیاست ایران دارد.

وی ادامه داد:ما دست برتر امنیت منطقه در کشورهایی چون بحرین،یمن،سوریه،عراق و لبنان هستیم و اوباما با اشراف بر این موضوع از کشورهای عربی به ویژه عربستان خواسته است تا همزیستی مسالمت آمیز با ایران را بیاموزند.

به گفته عسگراولادی تجمیع دیپلماسی آمریکایی ها در سفر منطقه ای باراک اوباما و همچنین مذاکرات کری با ظریف و سومین نشست کمیسیون برجام ایران و 1+5 نتایجی در بر دارد که تا روزهای نخست ماه مه مشخص خواهد شد.

وی با بیان این مطلب که همکاری های فعلی ما با بانک های اروپایی تنها محدود به بانک هایی است که در آنها سپرده گذاری کرده بودیم،خاطرنشان کرد:مذاکرات اخیر مقامات عالی رتبه کشورمان  برآیندی دارد که برآورد آن تا 15 روز آینده مشخص خواهد شد.

رئیس اتاق بازرگانی ایران و روسیه افزود: نتیجه این مذاکرات می تواند به گشایش مناسبات ما با بانک ها و موسسات مالی بزرگ اروپا منجر شود و امکان نقل و انتقال وجوه بالا را برایمان فراهم آورد.

وی با رد اظهاراتی که دال بر بسته بودن سیستم سوئیفت بر بانک ها و موسسات مالی ایرانی دارد،متذکر شد:ما هیچ مشکلی برای استفاده از این سیستم نداریم.

عسگراولادی معتقد است ثمرات توافق جامع هسته ای بر اقتصاد ایران تا پیش از تابستان سال جاری مشخص می شود و دیگر  مشکلی از حیث همکاری با تجار و بازرگانان ایرانی برای طرف خارجی باقی نمی ماند.

نام:
ایمیل:
* نظر: