دوشنبه ۳۰ فروردين ۱۴۰۰ - April 19 2021
روحانی در دومین سمینار بین المللی محیط زیست، دین و فرهنگ:
کد خبر: ۱۴۵۴۸
تاریخ انتشار: ۰۴ ارديبهشت ۱۳۹۵ - ۱۲:۰۶
داعش یعنی دولت عراق و شام که اگر ایران نبود، امروز با یک گروهک تروریستی مواجه نبودیم بلکه در منطقه و جهان با دو کشور و دو دولت که توسط تروریست ها اداره می شد، مواجه بودیم؛ آنگاه پاریس، بلژیک و نیویورک چه می کرد؟
حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی در دومین سمینار بین المللی محیط زیست، دین و فرهنگ افزود: داعش یعنی دولت عراق و شام که اگر ایران نبود، امروز با یک گروهک تروریستی مواجه نبودیم بلکه در منطقه و جهان با دو کشور و دو دولت که توسط تروریست ها اداره می شد، مواجه بودیم؛ آنگاه پاریس، بلژیک و نیویورک چه می کرد؟
رییس جمهوری ادامه داد: کسانی که قدر مجاهدت های این مردم و ایران را نمی دانند کمی دقت کنند و ببینند ایران پرچمدار شعار wave و جهان عاری از خشونت است و در مقام عمل هم پرچمدار مبارزه با تروریسم بود.
رییس جمهوری با اشاره به سمینار بین المللی محیط زیست، دین و فرهنگ گفت : امروز رسالت و وظیفه ما این است که شانه هایمان را زیر بار مسئولیت اقلیم منطقه ای و جهانی خود قرار دهیم.
روحانی ادامه داد: خوشحالیم که این سمینار روزی در تهران برگزار می شود که در نیویورک سند مهم اقلیم در حال امضا و توجه جهانیان به مساله محیط زیست است.
وی اضافه کرد: امیدوارم پیام امروز از تهران در کنار پیام از نیویورک و پاریس، پیام قدرتمند جهانی را به همه بدهد که با وحدت، همفکری، تلاش و کوشش پیگیر همگان می توانیم به این هدف مهم دست یابیم.
رییس شورای عالی محیط زیست تصریح کرد: اگر در این زمینه فعالیت نکنیم، کره خاکی دچار شرایط سخت خواهد شد و شاید زیست انسان ها مشکل یا ناممکن شود؛ پس برای زندگی، حیات و ادای وظیفه خود در برابر مام انسان ها یعنی همان کره خاکی باید به وظیفه خود عمل کنیم.
روحانی یادآور شد: همه ادیان الهی این پیام را برای بشریت دارند که طبیعت برای شماست اما باید از این طبیعت به درستی و با برنامه صحیح استفاده کنید. شما از زمین هستید اما وظیفه آبادانی آن را برعهده دارید.

**ایران منادی گفت و گوی تمدن ها و جهان عاری از خشونت
وی افزود: بسیار خوشحالم که از ایران و تهرانی سخن می گویم که ندایش به عنوان خاورمیانه عاری از سلاح هسته ای به گوش منطقه و جهانیان رسید. مفتخرم از کشوری حرف می زنم که ندای گفت وگوی تمدن ها از این سرزمین به پا خاست و خوشحالم از سرزمینی سخن می گویم که محیط زیست، فرهنگ، ادیان و تعامل بین فرهنگ و توسعه پایدار، در سال 2001 از تهران آغاز شد.
رییس جمهوری ادامه داد: خوشحالم از تهرانی سخن می گویم که ندای جهان عاری از خشونت و افراطی گری از این سرزمین به پا خاست و در مجمع عمومی سازمان ملل تثبیت شد. مفتخرم از ایرانی سخن می گویم که ندای بلند آن برای جهانیان اعتدال و میانه روی است و به دنیا می گوید راه نجات ما این است که راه میانه و بدون افراط چه در برابر هم نوعان و چه طبیعت را برگزینیم.
روحانی اضافه کرد: خوشحالم از سرزمینی سخن می گویم که توانست مهم ترین و پیچیده ترین معضل حقوقی، سیاسی، فنی و بین المللی سال های اخیر از طریق گفت وگو با 6 قدرت جهان و 1+5 کنار میز مذاکره با منطق و استدلال حل کند.
وی اظهار داشت: خوشحالم از سرزمینی سخن می گویم که 200 سال است به هیچ کشوری تجاوز نکرده و آنگاه که مورد تجاوز قرار گرفت با شجاعت و قدرت از کشور و ملت خود دفاع کرد و پیروز شد.
رئیس جمهوری یادآور شد: اینجا سرزمین ایران، سرزمین همزیستی مسالمت آمیز است که فرهنگ ها، ادیان و اقوام مختلف با صلح، صفا و برادری در کنار هم زیسته اند و امروز هم همین راه همزیستی را ادامه می دهند.

** دولت یازدهم بحق دولت محیط زیست است
روحانی گفت: دولت یازدهم از آغاز فعالیت با وجود همه مشکلات سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی که پیش پای خود داشت و علیرغم ناامنی در کشورهای اطراف که ذهنش را از لحاظ ثبات امنیت مشغول کرده بود، مساله مهم محیط زیست را از یاد نبرد. شاید تعجب کنید نخستین دستور دولت یازدهم در روز اول کاری، احیای دریاچه ارومیه بود.
این جمله رییس جمهوری مورد تشویق حاضرین قرار گرفت که وی ادامه داد: این دولت کار خود را از محیط زیست آغاز کرد و لبخندش آن زمان بود که زاینده رود را احیا شده دید و دریاچه هامون پرتلاطم شد.
روحانی اضافه کرد: این دولت زمانی خوشحال بود که نخستین گام های موثر را در زمینه آلودگی هوا و ریزگردها برداشت. دولت یازدهم به حق، دولت محیط زیست است گرچه مساله محیط زیست موضوعی کوتاه مدت نیست و همه باید در بلندمدت برای حل این معضل برنامه ریزی و اقدام کنیم. در این صورت موفق خواهیم شد.
وی یادآور شد: امسال هم نخستین برنامه دولت پس از نوروز که تصویب شد، جمع آوری خودروهای فرسوده بود. این کار آغاز شده چرا که یکی از عوامل آلودگی هوا در شهرهای بزرگ است.
رییس جمهوری با اشاره به تلاش سال گذشته دولت در همین راستا گفت: سال گذشته بسیاری از نیروگاه هایی که با نفت و مازوت اداره می شد، تبدیل به گاز شد. در زمینه گاز نیز هر روز افزایش منابع در طول یکی، دو سال گذشته را شاهد بودیم و در همین راستا امسال هم فازهای جدیدی در پارس جنوبی افتتاح می شود.
روحانی توضیح داد: در زمینه بنزین هم دولت تلاش کرد بنزین یورو 4 حداقل در شهرهای بزرگ در اختیار خودروها قرار دهد تا از آلودگی ها کاسته شود. همچنین با برنامه وسیعی در زمینه ریزگردها در حال مقابله با این پدیده است، گرچه در این بخش همکاری کشورهای همسایه بسیار اهمیت دارد.
وی ادامه داد: اگر می خواهیم به محیط زیستی سالم دست یابیم، تردید نکنیم که یکی از عوامل مهم و موثر، حرکت فرهنگی در جامعه خواهد بود. باید نحوه زیست در کره خاکی را از دبستان به فرزندان بیاموزیم.

**نقش مبلغان دینی در حفاظت از محیط زیست
رئیس دولت تدبیر و امید، نقش آموزش و پرورش و رسانه های عمومی را بسیار سنگین دانست و گفت: مبلغان دینی و مذهبی نیز وظیفه خطیری دارند اما علیرغم قدرت بزرگ تاثیرگذاری در جامعه، متاسفانه آنچنان که باید در دهه های گذشته در این زمینه فعالیت نکردند.
روحانی ادامه داد: محیط زیست می تواند عاملی برای وحدت ادیان هم باشد. اگر کارکرد گروهی ادیان را کنار هم قرار دهیم بهتر می توانیم در این زمینه به وحدت و اتحاد دست یابیم که یکی از آن زمینه ها صلح جهانی و مقابله با افراط، خشونت و تروریسم است.
وی تصریح کرد: خوشحالم بگویم آن روزی که تروریست ها برای سقوط بغداد تلاش کردند، این ایران بود که پیش از همه به ندای مظلوم مردم عراق پاسخ مثبت داد و در دمشق نیز چنین بود.
رییس جمهوری در بخش دیگری از سخنان خود گفت : اگر می خواهیم زندگی راحتی داشته باشیم و سعادت ما تضمین شود، راهی جز اعتدال در رفتار با یکدیگر و دوری از خودخواهی و افراط و خشونت در رفتار با طبیعت نداریم. امیدوارم همه به وظایف اجتماعی و حفظ محیط زیست عمل کنیم.
منبع: ایرنا
نام:
ایمیل:
* نظر: