شنبه ۰۹ اسفند ۱۳۹۹ - February 27 2021
گزارش امیدهسته ای از سومین کمیسیون مشترک ایران و 1+5؛
کد خبر: ۱۴۵۵۰
تاریخ انتشار: ۰۴ ارديبهشت ۱۳۹۵ - ۱۲:۳۵
گروه کاری تحریم ها در کمیسیون برجام تشکیل می شود. این را عباس عراقچی می گوید.رئیس ستاد پیگیری اجرای برجام که به تازگی در سومین نشست مشترک کمیسیون برجام که میان ایران و 1+5 تشکیل شد،حضور یافته بود.
سومین کمیسیون مشترک ایران و اعضای گروه 1+5 جمعه در وین برگزار شد. این نشست بنا بر اظهارات مجید تخت روانچی از اعضای تیم مذاکره کننده هسته ای برای بررسی عملکرد 3ماهه تیم های مذاکره کننده در اجرای برجام و همچنین فعال کردن کارگروه های تخصصی کمیسیون مربوطه آن تشکیل شده بود.

به گزارش گروه تحلیل خبر امیدهسته ای، کارگروه هایی که با تشکیل آنها حجم بسیار زیادی از مباحث و اشکالات پیرامون نحوه عملکرد تیم های مذاکره کننده رفع خواهد شد.مشکلاتی نظیر دخالت آمریکا در برخی از مبادلات بانکی ایران و اروپا که به اعتراضات هر دوسوی این جریان منجر شده است.

هرچند که بنابر اخبار رسیده کری در دیدار با محمد جواد ظریف تاکید کرده است که آمریکا مانع معاملات مالی و اقتصادی بانک‌های جهانی با ایران که پس از رفع تحریم‌های هسته‌ای مجاز شده است، نخواهد شد. چند روز پیش بود که رئیس کل بانک مرکزی ایران با انتقاد از روند اجرای برجام  در نشست شورای روابط خارجی آمریکا گفته بود: ایران نتایج مورد انتظار از اجرای برجام را مشاهده نکرده است.

این موضوع مجددا در گفت و گوی  ولی الله سیف با المانیتور به این شکل عنوان شد  که تقریباً هیچ چیز اتفاق نیفتاده است. ما قادر نیستیم از پولهای خود در خارج استفاده کنیم. بیان این جمله از سوی عالی رتبه ترین مقام پولی و بانکی ایران با موج انتقاداتی از کارشکنی های طرف آمریکایی در اجرای برجام همراه بود و با توجه به مشکلاتی که در خصوص نقل و انتقالات بانکی و ارزی میان بانک های ایرانی و بانک های بزرگ اروپایی وجود داشت موجب شد بیشتر زمان سومین نشست کمیسیون مشترک ایران و 1+5 به طرح انتقادات طرف ایرانی از این موضوع معطوف شود.

اما این تمام ماجرا نبود.نارضایتی در عدم همکاری بانک های بزرگ اروپایی و آسیایی با ایران علاوه بر نشست برجام،موضوع اصلی مذاکرات دوجانبه وزرای خارجه ایران و آمریکا هم بود.بحثی که محمدجواد ظریف با اذعان به آن خاطرنشان می کند که به علت نگرانی بانک‌ها از رویکرد آمریکا نسبت به چگونگی اجرایی شدن توافق هسته‌ای، ایران با مشکلات فراوانی مواجه شده و به همین دلیل او و همتای آمریکایی اش برای حل این مشکلات رایزنی‌های جدیدی را انجام دادند.

نشست های سه گانه کمیسیون برجام
براساس برنامه ریزی های صورت گرفته قرار بود تا ایران و اعضای گروه 1+5 هر سه ماه یک‌بار در نشستی مشترک به ارزیابی نحوه عملکرد اعضا در اجرا برجام بپردازند. شهرهای نیویورک، وین و ژنو میزبان جلسات کمیسیون مشترک بودند و قرار بود تا در صورت لزوم و با اجماع اعضا، ناظرانی هم برای شرکت در جلسات دعوت شوند. تصمیم‌گیری شورا بر مبنای نظر اجماعی همه اعضا است و کمیسیون مشترک مسئولیت‌های خود را در اجرای لغو تحریم‌ها از طریق کارگروه «لغو تحریم ها» انجام می‌دهد که نماینده اتحادیه اروپا هماهنگ کننده آن خواهد بود.

در صورت رو به رو شدن ایران با خودداری یکی از اعضای گروه 1+5 از لغو تحریم ها، در صورتی که رایزنی دوجانبه ایران و آن کشور نتیجه‌ای به دنبال نداشته باشد؛ ایران یا هر عضو گروه 1+5 می‌تواند موضوع را به کارگروه ارجاع دهند. اعضای کارگروه هم با هدف حل موضوع طی 30 روز کاری به مرور موضوع و رایزنی در این باره می‌پردازند. اگر باز هم مسأله حل نشده باقی ماند، موضوع به کمیسیون مشترک ارجاع می‌شود و در این حالت نشست فوق العاده کمیسیون با حضور تمامی اعضا تشکیل می گردد.

البته ایران و اعضای گروه 1+5 پیش از این و در دو نشست مشترک هم به بررسی روند اجرای تعهدات برجامی خود پرداخته بودند.جالب است نخستین دور از این نشست ها که با حضور سید عباس عراقچی معاون حقوقی و بین الملل وزیر امور خارجه و رییس ستاد پیگیری اجرای برجام، مجید تخت روانچی معاون وزیر امور خارجه، حمید بعیدی نژاد مدیرکل سیاسی و امنیت بین الملل وزارت امور خارجه و نیز رضا نجفی نماینده دائم ایران در آژانس بین المللی انرژی اتمی با دیگر اعضای قدرت های بزرگ جهانی برگزار شده بود مصادف با انتشار گزارش یوکیا آمانو،مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی از انجام تعهدات ایران در فرآیند اجرای برجام بود.

آمانو در این گزارش تاکید کرده بود« آژانس نشانه های معتبری از انحراف مواد هسته ای در ارتباط با ابعاد احتمالی نظامی برنامه هسته ای ایران نیافته است.»این نشست 27 مهرماه در وین برگزار شده بود. اما دومین دور از نشست های کمیسیون مشترک برجام بین ایران و کشورهای 1+5، 16 آذرماه  مجددا در وین صورت گرفته بود.براساس برنامه ریزی های صورت گرفته قرار بود تا پس از اجرای تعهدات ایران در عمل به برجام محمدجواد ظریف به نمایندگی از ایران و فدریکا موگرینی به نمایندگی از اعضای گروه 1+5 در نشستی مشترک اجرای رسمی توافق جامع هسته ای ایران را اعلام کنند.ظریف و موگرینی در بیانیه  مشترکی اعلام کردند: امروز، ما به روز اجرای برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) رسیدیم.

از زمان روز تصویب، ما مجدّانه تلاش کردیم و تعهد مشترک و اراده جمعی خود را به نمایش گذاشتیم تا سرانجام موجبات اجرای برجام را فراهم کنیم. امروز، شش ماه پس از نهایی شدن آن توافق تاریخی، آژانس بین المللی انرژی اتمی تأیید کرد که ایران تعهدات هسته‌ای ذی‌ربط خود تحت برجام را اجرا کرده است.از آنجا که ایران به تعهدات خود عمل کرده است، امروز تحریم‌های مالی و اقتصادی ملی و چندجانبه مربوط به برنامه هسته‌ای ایران منطبق با برجام برداشته شد. اتحادیه اروپایی، کشورهای 1+5 مرکب از جمهوری خلق چین، جمهوری فرانسه، جمهوری فدرال آلمان، فدراسیون روسیه، بریتانیا و ایالات متحده آمریکا و ایران همچنین در زمینه استفاده‌های صلح‌آمیز از انرژی هسته‌ای، در چارچوب برجام، همکاری خواهند کرد.

نشست پسابرجامی کمیسیون برجام
ادوار پیشین مذاکرات هر دو پیش از آغاز  رسمی برجام در اول ژانویه برگزار شده بود و نشست سوم اردیبهشت ماه 95 نخستین دور از نشست های مشترک ایران و اعضای گروه 1+5 پس از اجرای برجام بود. نشستی که با مذاکرات دوجانبه  محمدجواد ظریف و جان کری وزرای خارجه ایران و آمریکا منتهی به نتایج مثبتی در اجرای تعهدات طرفین در توافق جامع پرونده هسته ای ایران شد.وزیرخارجه ایران در دیدار با همتای آمریکایی خود تاکید می کند محور اصلی این گفت‌وگوها نحوه اجرای درست برجام به طوری بود که طرفین به ویژه مردم ایران بتوانند به منافعی که طبق این توافق حق‌شان است دست یابند؛این گفت و گوها عمدتا در رابطه با برجام و نحوه صحیح اجرای آن متمرکز بود تا طرفین این توافق بتوانند در سایه‌ آن به منافعی که حق مسلم شان است دست پیدا کنند.موضوعی که جان کری نیز بر آن صحه می گذارد و می گوید: ما توافق کردیم تا در راستای حصول اطمینان از اجرای دقیق توافق هسته‌ای براساس آنچه که مدنظر بود، همکاری کنیم و این‌که تمام طرف‌های این توافق از منافعی که قرار بوده در صورت اجرای (برجام) کسب کنند، بهره‌مند شوند.البته نشست پسابرجامی کمیسیون مشترک دستاورد دیگری هم داشت.

به گفته عباس عراقچی در حاشیه این نشست قرارداد فروش 32 تن آب سنگین تولیدی کارخانه اراک بین سازمان انرژی اتمی و یک شرکت آمریکایی به امضا رسیده است. ارزش این قرارداد 8 میلیون و 600هزار دلار بوده و قرار است این محموله آب سنگین هفته آینده تحویل طرف آمریکایی شود. این برای اولین بار در تاریخ سیاسی ایران و آمریکا است که یک قرارداد رسمی همکاری (در چارچوب برجام) امضاء می شود. 

نام:
ایمیل:
* نظر: