چهارشنبه ۰۸ بهمن ۱۳۹۹ - January 27 2021
کد خبر: ۱۴۷۴
تاریخ انتشار: ۰۳ خرداد ۱۳۹۳ - ۱۳:۰۹
رییس جمهوری با گرامیداشت سالروز فتح خرمشهر با بیان اینکه نیاز به حماسه دیگری چون فتح خرمشهر برای خیزش بزرگ در کشور داریم، گفت: ملت ایران به حول و قوه الهی در موضوع فناوری هسته ای به پیروزی خواهد رسید.
حجت الاسلام و المسلمین «حسن روحانی» امروز (شنبه) در کنگره ملی تجلیل از ایثارگران ویژه شهدای فتح خرمشهر همزمان با سالروز فتح خرمشهر در عملیات بیت المقدس در سال 1361 افزود:سوم روزی بسیار مهم، خاطره انگیز و افتخار آفرین برای است.

رییس دولت تدبیر و امید اضافه کرد: روزی که دشمن متجاوزانه، ظالمانه و بی دلیل به سرزمین ما، به کشور ما، به خاک ایران زمین ما حمله و تجاوز کرد، روز سختی بود اما تلخ ترین روز، روزی بود که بعد از هفته ها و روزها ایستادگی و مقاومت خبر سقوط خرمشهر به گوش مردم ما رسید. 

رییس جمهوری تصریح کرد: عجیب است که خرمشهر هم یادآور تلخ ترین روز تاریخ دفاع مقدس است و هم یادآور شیرین ترین ساعات، روز و ایام فتح دوران دفاع مقدس است. 

وی اظهار داشت: پیروزی بر دشمن تا دندان مسلح که از سوی همه قدرت ها و ابرقدرت ها پشتیبانی می شد توسط ملتی صورت گرفت که تنها تکیه گاهش خداوند بود. 

رییس شورای عالی امنیت ملی ادامه داد: انواع سلاح های شرقی و غربی به سوی دشمن سرازیر می شد، دلارها نفتی برخی از کشورهای منطقه به سوی خزانه آنان ارسال می شد، همه بندرگاهشان را به عنوان بندر متجاوزین قرار داده بودند و مدرین ترین هواپیماها، موشک ها، تانک ها، نفربر ها، ادوات و انواع تجهیزات و سلاح ها در اختیار دشمن قرار داده بودند. 

وی تصریح کرد: اما از دادن حتی یک قطعه یدکی که طبق قرار داد باید به ما می دادند، شرق و غرب به ما ندادند، اما ملت بزرگی که راه و مسیر را از راهبر و امام بزرگش دریافت می کرد و تکیه گاهش الطاف خداوند و معصومین بود و با تکیه بر نام فاطمه(س)، علی(ع)، حسین(ع) و علی بن موسی الرضا (ع) و همه بزرگان دین، رمز شروع عملیات و تکیه گاه فتح و پیروزی خود قرار می داد.

رییس جمهوری ادامه داد: فرزندان شما در خرمشهر با دست خالی و سلاح سبک، در برابر مجهزترین تجهیزات زرهی دشمن با پشتیبانی بالگردها و هواپیماها ایستادند، مقاومت کردند و جنگیدند. 

وی اضافه کرد: اگر قدمی آنها را عقب راندند، شبانگاه دومرتبه جای صبح را تصرف کردند و ایستادند و شهید و مجروح دادند . 

روحانی یادآور شد: سنگر به سنگر، خانه به خانه و کوچه به کوچه ایستادند، پشت هرنخل و هر دیواری، در کنار هر ارتفاع و دامنه ای، در میان آب رودخانه و کارون ، کناره اروند ایستادند و مقاومت کردند همه اقوام، مذاهب، عاشقان این سرزمین، همه فرمانبران فرمان آن راهبر متقی روشن ضمیر، همه آنهایی که راه عدل و راه امام (ره) راه حق را در زندگی خود برگزیده بودند، همه آنهایی که می خواستند به دنیا بگویند دوران زورگویی شما بر ملت ها به سر آمده است، همه آنهایی که می خواستند به دنیا اعلام کنند که اراده و ایمان بر سلاح و ابزار پیروز می شود، همه آنهایی که می خواستند بگویند ما یک ملت یکپارچه هستیم و از هیچ قدرت و ابرقدرتی هراس نداریم. غرش توپخانه های دشمن در دل و اراده ما تاثیری نخواهد داشت. 

روحانی اضافه کرد: هرچه سختی بیشتر می شد اراده ها آهنی تر برای مقاومت بیشتر، صبوری بیشتر در برابر دشمنان، متجاوزان، گرگ صفت تان و آنهایی که به کودک ، زنان و بانوان ما رحم نکردند، حتی به سبزه و درخت هم رحم نکردند، حتی به نخل سربه فلک کشیده سبز هم رحم نکردند، به هیچ کس به هیچ چیز. آنهایی که فکر می کردند در صرف سه روز نه خرمشهر بلکه خوزستان را در تصرف خود قرار می دهند. 

رییس جمهوری اظهار داشت: اما این ملت بزرگ با فرزندان شجاعش از سپاه ، ارتش، بسیج و نیروی انتظامی، عشایر و همه قهرمانان، همه آنهایی که به جبهه نبرد شتافتند و رفتند و ایستادگی کردند، آن سنگرسازان بی سنگر و آن همه مدیرانی که در صحنه ایستادند، در شهر و روستا مقاومت کردند، آن عالمان و بزرگان و ائمه جمعه ای که زیر رگبار گلوله ها در سنگر نماز باز هم ایستادند و نماز جمعه آبادان را هر هفته به پا داشتند. 

روحانی تاکید کرد: این همه ایستادگی و مقاومت، این همه جسارت برای احقاق حق و دربرابر دشمن، گرچه خرمشهر روزی از دست ما رفت و دشمن آن را تصرف کرد و روزی بس سخت و درد ناک برای تاریخ ما بود. 

رییس جمهوری یادآور شد: من در لحظه سقوط خرمشهر در پایگاه هشتم شکاری در میان خلبان های اف 14 بودم. ضمن آنکه آن خبر همه را متاثر کرد و برگونه برخی تیزپروازان ما اشک جاری ساخت اما همانجا من در سیماها و صورت های آنها اراده مستحکم را برای اینکه خرمشهر به سوی تو خواهیم آمد، تو را از چنگال دشمن نجات خواهیم داد، خونین شهر بار دیگر تور ا خرمشهر خواهیم ساخت، دیدم.

 همه عملیات های بزرگ و کوچک برای فتح خرمشهر 

رییس جمهوری یاد همه شهدا و سرداران شهید دوران دفاع مقدس و آزادسازی خرمشهر بویژه شهید محمد جهان آرا، ایثارگران، بسیجیان و همه کسانی را که 19 ماه صبر و تحمل کردند، گرامی داشت و گفت: آنان در این مدت، برنامه پشت برنامه برای آزادسازی خرمشهر آماده ساختند. 

روحانی با یادآوری عملیات های صورت گرفته برای آزادسازی خرمشهر از همه عملیات های کوچک و بزرگ تا عملیات سرنوشت ساز ثامن الائمه، شکستن حصر آبادان، عملیات بستان اظهار داشت: بالاخره سال 61 با پیروزی بزرگ فتح المبین آغاز شد. 

وی با بیان این که پس از این موفقیت ها، همه اراده ها و روحیه ها و برنامه برای باز پس گیری خرمشهر آماده شد، اظهار داشت: از اردیبهشت ماه سال 61 این کار با رمز یا علی ابن ابی طالب و به نام امیرالمومنین مولای متقیان که رمز و راز دلاوری و مردانگی در این سرزمین بوده، هست و خواهد بود، عملیات بیت المقدس آغاز شد. 

رییس شورای عالی امنیت ملی افزود: رزمندگان عزیز ما در مراحل مختلف قدم به قدم خود را به سمت آن هدف اصلی و پیروزی بزرگ و روزی که می خواستند دل امام و ملت را شاد کنند، آماده کردند. 

روحانی با یادآوری شادمانی مردم در سوم خرداد سال 1361 بخاطر آزادسازی خرمشهر اظهار داشت: امکان ندارد یک ایرانی در جای جای این سرزمین و جهان روز سوم خرداد را به عنوان روز پیروزی بزرگ ملت ایران نداند. 

رییس جمهوری از سوم خرداد به عنوان روز پیروزی اسلام، ایران و ایمان یاد کرد و افزود: این روز، روز پیروزی اراده یک ملت نه در برابر ابلقیان و بعثیان بلکه در برابر اراده جهانیان است؛ روزی است که شهد شیرینی پیروزی در کام همه ایرانیان قرار گرفت. 

وی با مرور خاطرات سوم خرداد اظهار داشت: در ظهر و عصر سوم خرداد در تهران و همه شهرهای ایران چه خبر بود؛ صدای بوق ماشین ها و چراغ روشن ماشین ها و پخش شکلات و شیرینی در خیابان ها و کدام چهره بود که شاد نبود. 

رییس جمهوری گفت: درود بر تو ای امام عزیز و درود بر شما ای شهدای بزرگوار و سلام و درود بر شما خانواده های شهیدان، جانبازان،آزادگان و همه ایثارگران. 

روحانی خطاب به خانواده های شهدا گفت: فرزندان خود را به سوی جبهه های نبرد با کمال افتخار فرستادید و جنازه غرق به خون آنها را با دنیایی از فخر در آغوش گرفتید و می دانستید که فرزندتان برای همیشه جاودانه شد. 

رییس جمهوری خطاب به خانواده های شهدا و ایثارگران گفت: عمر جاودانه تنها از آن شهیدان است و شما نخواستید فرزندانتان عمر 60، 70، 80 و 100 ساله داشته باشند؛ خواسته اید که فرزندان ، همسران، پدران و عزیزان تان در تاریخ ایران، جهان و در پیشگاه خداوند جاودان باشند. 

روحانی روز سوم خرداد را روز شادی، مقاومت، ایثار و پیروزی خواند و گفت: نکته مهمی را باید گفت که خرمشهر و روز پیروزی ما نباید منحصر به سوم خرداد 61 باقی بماند.

سوم خرداد باید سرمشق و درسی جاودانه برای ما باشد 

وی یادآور شد: 32 سال از آن روز گذشته و ما جمع شده و یاد آن روز را گرامی می داریم؛ نه آنکه تاریخ 3 خرداد 61 از یادمان نرود که بالاتر از آن باید سوم خرداد سرمشقی و درسی جاودانه برای ما باشد. 

رییس جمهوری تصریح کرد: چطور در برابر آن همه ابزار، قدرت های جهانی، توطئه های منطقه ای و بین المللی فرزندان شما با اراده، ایمان و سلاحی اندک و ابزاری محدود توانستند در خرمشهر به پیروزی برسند و حماسه ای بزرگ را خلق کنند.

روحانی تاکید کرد: البته خرمشهر را خدا آزاد کرد و این راست و درست است؛ مگر می شد بدون اراده، لطف و حمایت حق در برابر جهان پیروز شد و این اراده او بود و باز هم اراده حق است که این ملت در برابر همه توطئه ها در مقاطع مختلف تاریخی پیروز باشد. 

همفکری و همدلی اولین شرط برای ساختن پیروزی ملی 

وی با بیان اینکه چرا ملت ایران به پیروزی رسید؟ گفت: چون همه مردم در هدف واحد، مقاومت و ایستادگی در برابر دشمن و آزاد سازی سرزمین وطن هم رای، هم هدف، هم فکر و هم دل بودند؛ این اولین شرط برای ساختن پیروزی ملی است.

رییس جمهوری خاطر نشان کرد: هر روز که می خواهیم پیروزی بیافرینیم باید در کنار هم قرار بگیریم؛ باید هم فکر و هم هدف شویم تا بتوانیم پیروز شویم. 

روحانی خاطر نشان کرد: آزادی خرمشهر به عنوان یک موضوع ملی برای تمام ملت ایران بود. 

وی با یادآوری اینکه هیچ کس در بازگرداندن خرمشهر به دامن ملت، تردید نداشت، گفت: مسلمان ، ارمنی و کلیمی و زرتشتی و همه اقوام و مذاهب، شیعه و سنی فرق نمی کرد؛ یک هدف ملی برای همه ملت ایران بود.

رییس جمهوری تاکید کرد: اگر بخواهیم پیروزی خرمشهر را در تاریخ کشور تکرار کنیم بازهم باید آرمان هایمان به صورت ملی باشد و خواست عمومی همه. 

روحانی با بیان اینکه برای پیروزی در خرمشهر همه دست به دست هم دادیم و همه کنار هم قرار گرفتیم، افزود: همه وسایل و امکانات را هر کس در حد خودش برای رسیدن به آن پیروزی آماده کرد و می دانستیم ملزومات حرکت بزرگ ملی برای پیروزی بزرگ چیست.

وی اضافه کرد: هرکجا اگر همه باهم هم آوا، هم صدا، متحد شویم و دست به دست هم دهیم، تردیدی نداشته باشید که پیروزی خرمشهر را دوباره و سه باره و ده باره می آفرینیم.

فتح خرمشهر فتح دستیابی ارزش های والا و بلند ملت بود 

رییس جمهوری تاکید کرد: فتح خرمشهر تنها فتح خاک نبود دستیابی به ارزشیابی والا و بلند یک ملت مومن و سرافراز ایران عزیز بود. 

روحانی از خرمشهر به عنوان «شهر آرمان» یاد کرد و افزود: باید شهر آرمان مان را خرم کنیم و از دست دیگران نجات دهیم، بسازیم و آباد کنیم. تنها آزادی خرمشهر 61 نیست، ما باید در برابر توطئه بیگانگان و برای دستیابی به اهداف ملی هر سال و هر ماه، خرمشهری جدید بسازیم. 

رییس جمهوری اظهار داشت: در زمینه خرمشهر به دنیا اعلام کردیم نه یک وجب خاک دیگران را می خواهیم تصرف کنیم و نخواهیم گذاشت یک کف دست از خاک سرزمین مان در تصرف متجاوزان باقی بماند. 

روحانی با بیان اینکه در خرمشهر با راهبری حضرت امام (ره)، اتحاد، ایستادگی و ایثار پیروز شدیم، تاکید کرد: امروز هم با راهبری رهبر فرهیخته انقلاب اسلامی، وحدت ملی و اتحاد و همدلی در اهداف ملی پیروز خواهیم شد.

وی تصریح کرد: ما در زمینه هسته ای هم نمی خواهیم بالاتر از حق قانونی، طبیعی و روشن خودمان قدمی برداریم، ما گفته ایم، می گوییم و خواهیم گفت که در پی فناوری صلح آمیز بوده و هستیم و نخواهیم گذاشت که دشمنان و ابرقدرت ها گوشه ای از حق ملی ما را زیر پا قرار دهند و بخواهند به ما زور بگویند. 

روحانی خاطر نشان کرد: اگر دیروز فرزندان بسیجی، سپاهی، ارتشی، عشایر، نیروی انتظامی و همه و همه در صحنه مقاومت و مبارزه برای پیروزی بودند، امروز هم فرزندان انقلابی شما در صحنه دیپلماسی برای بدست آوردن پیروزی دیگری همانند پیروزی خرمشهر ایستادگی، مقاومت، صبوری و فداکاری خواهند کرد. 

وی ادامه داد: ما باید پیروزی خرمشهر را در تاریخمان دوباره، سه باره، ده باره و صدباره تکرار کنیم و من تردیدی ندارم که ملت ایران در موضوع فناوری هسته ای در برابر فشار دیگران به حول و قوه الهی به پیروزی خواهد رسید. 

رییس شورای عالی امنیت ملی خاطر نشان کرد: ما با حفظ حقوق قانونی و ملی خودمان با منطق و استدلال در برابر قدرت هایی که به عنوان 1+5 در برابر ما هستند، قدم به قدم به پیش خواهیم رفت تا زنجیرهای تحریم را بگسلیم و برای همیشه کنار بگذاریم و هم فناوری صلح آمیز هسته ای خودمان را برای همیشه برای اهداف صلح آمیز ادامه دهیم. 

وی تصریح کرد: فقط این کار فتح خرمشهر دوم نیست بلکه ما خرمشهر ها داریم. ما باید به توسعه ملی همانند کشورهای توسعه یافته در زمینه انواع فناوری ها، رفاه اجتماعی، توسعه سیاسی، توسعه اقتصادی و اجتماعی دست پیدا کنیم. 

رییس جمهوری تاکید کرد: توسعه به عنوان هدف در چشم انداز بیست ساله ما از طرف رهبر معظم انقلاب تعیین شده است، گرچه حدود 10 سال از آن سند گذشته، اما 10 سال دیگر پیش رو داریم و اگر همه کمر بند همت را محکم ببندیم می توانیم در 10 سال پیش رو، عقب ماندگی قبلی و گذشته را جبران کنیم. ما در دو مرحله باید حرکت کنیم و موانع را از پیش رو باید برداریم. 

رییس جمهوری صبح امروز (شنبه) در این کنگره در محل سالن اجلاس سران حضور یافت تا سوم خرداد، سالروز حماسه آزادسازی خرمشهر را که روز «مقاومت، ایثار و پیروزی» نامگذاری شده است، در جمع ایثارگران گرامی بدارد. 

در این مراسم، ایثارگران از اقشار، اقوام و اقلیت های دینی و مذهبی مختلف حضور دارند و پس از خوش آمد گویی حجت الاسلام و المسلمین سیدمحمد علی شهیدی رییس بنیاد شهید و امور ایثارگران، چند نفر از خانواده های شهدا و ایثارگران سخن گفتند.

رییس جمهوری را در این مراسم علاوه بر رییس بنیاد شهید و بنیاد ایثارگران، محمد نهاوندیان رییس دفتر رییس جمهوری، حسین فریدون دستیار ویژه رییس جمهوری، سرلشگر بسیجی سید حسن فیروزآبادی رییس ستاد کل نیروهای مسلح و سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رییس جمهوری همراهی می کنند. 

در این مراسم، رییس جمهوری با اهدای لوح تقدیر از تعدادی از خانواده های شهدای فتح خرمشهر تجلیل کرد. 
منبع: ایرنا
نام:
ایمیل:
* نظر: