پنجشنبه ۲۸ شهريور ۱۳۹۸ - September 19 2019
بررسی آینده سیاسی ترکیه در گفت وگو با امیراحمدیان:
کد خبر: ۱۴۸۹۵
تاریخ انتشار: ۱۸ ارديبهشت ۱۳۹۵ - ۱۲:۳۰
خروج داوود اوغلو از قدرت نتیجه بخشی از اختلافات زیاد وی و اردوغان بر سر بسیاری از مسائل داخلی و سیاست خارجی است. اما دلیل راهبردی شکاف بین این دو رهبر تمایل اردوغان به افزایش قدرت خود با هزینه نخست وزیر و شورای وزیران است.تغییر نظام حاکم بر ترکیه از پارلمانی به ریاستی که اردوغان به دنبال برپایی آن است از جمله موارد اختلافی داوود اوغلو و اردوغان است.
برخی ناظران سیاسی معتقدند مهمترین دلیل کناره گیری داود اوغلو این  است که می خواهد تنها درنقش یک مجری سیاست های اردوغان، انجام وظیفه کند به همین روی اختلافات آنها در چند مدت اخیر بیش از پیش جلوه گر شده است. به عنوان مثال در حالی که احمد  داود اوغلو در مقام نخست وزیری از احتمال شروع دور جدید مذاکرات صلح با «پ ک ک» سخن می گوید، به فاصله چند ساعت رجب طیب اردوغان هرگونه مذاکره صلح را رد می کند تا نشان دهد برای تحقق سیاست "مشت آهنین " خود در رویارویی با    «پ ک ک» جدی است و اختلاف زیادی با نخست وزیر خود دارد.

البته جرقه اختلاف از زمانی زده شد که هیات حاکمه حزب عدالت و توسعه در یک نشست غیرمعمول اختیار رئیس حزب در خصوص انتصاب روسای استانی حزب را از وی سلب کرد. تصمیمی که گفته می شود در پی بی اعتنایی های داود اوغلو به توصیه های اردوغان در خصوص انتصاب روسای استانی گرفته شد.در پی این تصمیم حزب حاکم که از سوی نزدیکان اردوغان ترتیب داده شده بود نهایتا بعد از دیدار داود اوغلو با رئیس جمهور، نخست وزیر از ریاست حزب حاکم استعفا داد که این امر به معنی استعفای وی از سمت نخست وزیری هم محسوب می شود.

«عثمان فاروق لوغ اوغلو» معاون حزب جمهوری خلق که بزرگترین حزب مخالف ترکیه است در گفتگو با مهر و در پاسخ به این سوال که اختلافات عمده نخست وزیر و رئیس جمهور ترکیه چه بوده، گفت: خروج داوود اوغلو از قدرت نتیجه بخشی از اختلافات زیاد وی و اردوغان بر سر بسیاری از مسائل داخلی و سیاست خارجی است. اما دلیل راهبردی شکاف بین این دو رهبر تمایل اردوغان به افزایش قدرت خود با هزینه نخست وزیر و شورای وزیران است.

در واقع به نظر می رسد کنار هم قرار گرفتن اردوغان که یک اخوانی سنتی است و داوداغلو که یک عملگراست از ابتدا هم به عنوان دوران گذار توسط اردوغان مدنظر بوده است، دوره ای که در آن پایه های قدرت اردوغان در کاخ چانکایا محکمتر شد و  صحنه پر تنش داخلی مجال بازیگردانی از داود اوغلو گرفت، اما اردوغان همچنان میدان داری کرد و هیچ کس به اندازه اردوغان نمی داند که داود اوغلو او را از چه گذرگاه هایی عبور داده است.

بهرام امیراحمدیان کارشناس مسائل ترکیه در گفت وگو با امید هسته ای، در رابطه با استعفای احمد داوود اوغلو از سمت نخست وزیری اظهار داشت: داووداوغلو یک فرد آکادمیک است که پیش از دوران نخست وزیری و حضور در کسوت وزیرخارجه ترکیه در پشت صحنه سیاست خارجی این کشور حضور داشته است.

او تصریح کرد: این پروفسور دانشگاه و معمار سیاست خارجی ترکیه معتقد است که اردوغان با این شیوه زمامداری به نتیجه نمی رسد و این سبک و سیاق اداره کشور،ترکیه را به بن بست سیاسی می کشاند. آنگونه که خود گفته است، حاضر است تنها نماینده حزب عدالت و توسعه در پارلمان باشد و به ایده های رئیس جمهوری پایبند باشد.

این استاد دانشگاه معتقد است: تغییر نظام حاکم بر ترکیه از پارلمانی به ریاستی که اردوغان به دنبال برپایی آن است از جمله موارد اختلافی داووداوغلو و اردغان است.
اردوغان به دنبال تغییر نظام حکومتی ترکیه از پارلمانی به ریاستی است

او تاکید کرد: البته نمی توان به کهنه کاری اردوغان در امر سیاست بی توجه بود اما در هر صورت او فردی دانشگاهی نیست که از تئوری های حاکم بر نظام بین الملل که رفتارها و سیاست های جاری بر این عرصه را توجیه می کند،مطلع باشد.

امیراحمدیان با بیان اینکه نظریه بازی ها در مراودات امروزه نظام بین الملل سهم ارزنده ای دارد، ادامه داد: با وجود تلاش کشورهای جهان برای بهره مندی از این سیاست، رئیس جمهور ترکیه عزمی برای بهره گیری از آن در مراودات بین المللی خود ندارد.

او یادآور شد: داوود اوغلو هم با اهتمام به همین موضوعات است که می خواهد از مقام دبیرکلی حزب عدالت و توسعه و مقام نخست وزیری کناره گیری کند.

به اعتقاد این تحلیلگر مسائل ترکیه، فردی که پس از داووداوغلو به دبیرکلی حزب عدالت و توسعه می رسد قطعا دیگر از قدرت گذشته این سمت برخوردار نخواهد بود.

او افزود: اردوغان در سیستم زمامداری خود به گونه ای اقدام کرده است که سمت ریاست جمهوری که اساسا سمتی تشریفاتی در ترکیه است از قدرت اجرایی برخوردار شده و نخت وزیر که با رای اکثریت پارلمان نشینان انتخاب می شود تنها سمتی نمایشی باشد.

امیراحمدیان در ادامه در رابطه با تاثیر کناره گیری داووداوغلو از سمت نخست وزیری ترکیه در مناسبات سیاسی و اقتصادی ترکیه با ایران اظهار داشت: این دو کشور از روابط سنتی و دوستانه ای برخوردار هستند و بنا بر ملاحظات همسایگی روابط شان همواره در یک سطح قابل قبولی در جریان بوده است.

او افزود: تهران و آنکارا در حوزه های اقتصادی و امنیتی هم روابط تنگاتنگی با یکدیگر دارند که تحت تاثیر حضور هیچ فرد و جریانی تعطیل شدنی نیست.

این استاد دانشگاه تصریح کرد: علاوه براین راه ارتباط ایران با اروپا از مسیر ترکیه و راه ارتباطی ترکیه با اوراسیا نیز از مسیر ایران عبور می کند،مسیر ترانزیتی که مزایای بسیار زیادی برای دو کشور دارد و چشم پوشی از آن جایز نیست.
نام:
ایمیل:
* نظر: