شنبه ۱۷ خرداد ۱۳۹۹ - June 06 2020
کد خبر: ۱۵۴۴
تاریخ انتشار: ۱۱ خرداد ۱۳۹۳ - ۱۱:۳۳

فرحناز فتحی: آلمان در شمار کشورهایی است که به سرعت به دانش صلح آمیز هسته ای دست یافت و در مسیر بهره برداری از آن قرار گرفت. در گزارشی که در ذیل می خوانید به این موضوع توجه شده است:

بخش اول- از 1896 تا 1955

اتم ذره ای است که کشف آن در عناصر رادیواکتیو ، نه فقط فصل جدیدی از اسرارطبیعت را می گشاید ، بلکه استفاده از قدرت و فناوری آن، بینش تازه ای پیش روی انسان ها برای خدمت به بشریت و جهان و یا نابودی آن قرارمی دهد . این ذره کوچک ، بنیان تکنولوژی پیچیده وگسترده ای را به خود اختصاص داده است که با گذشت زمان ، بر پیچیدگی و گستردگی آن افزوده می شود . ابعاد مثبت و منفی این فناوری ، همچنان موضوع بحث و آزمایشات دانشمندان این عرصه می باشد . هنگامی که ازتاریخچه کشف اتم و انرژی پر توان آن سخن می رود ، نمی توان از نام و زحمات بزرگان پیشگام در این علم نوین یاد نکرد . بزرگانی که با تمامی وجود خود برای گشودن اسرار طبیعت کوشیده اند و شاید هرگز در تصورشان نمی گنجید که ابعاد استفاده از حاصل زحمات ایشان منجر به اختراع بمب اتم هم شود. در نزد افکار عمومی ، روند گسترش علوم هسته ای ، به طرز ناگزیری با ساخت بمب اتم گره خورده است و در این رهگذر، نام فیزیکدان بی همتای قرن بیستم ، آلبرت آینشتاین آلمانی ، به عنوان پدر بمب اتم به میان می آید . طرفداران این باور نادرست ، آینشتاین را به دو علت در تهیه بمب اتمی دخیل می دانند. اول پیدا کردن رابطه E=MC2 و دوم کوشش او برای آگاه کردن رئیس‌جمهور وقت آمریکا از این خطر که ممکن است اسرار شکافت هسته‌ای به دست دشمن بیفتد .غافل از آنکه از تئوری علمی و هشدار او برداشت دیگری می شود . در این نوشتار کوشش بر آن است که ضمن پرداختن به سابقه ی شکل گیری این دانش، نقش آلمانی ها در رشد این علم ، بیشتر شناسانده شود.

آغاز بحث و تحقیقات در مورد کشف اتم ، انرژی هسته ای وتکنولوژی آن ، به اواخر قرن نوزدهم یعنی سال 1896و کشور فرانسه ،برمی گردد .

تاریخچه انرژی هسته ای و سهم آلمانی ها

نخستین پیشگام این عرصه ،آنتونی هنری بکرل ست که کاشف پرتوزایی (رادیو اکتیویته) می باشد . بکرل در آن زمان متوجه می شود که عنصر شیمیایی اورانیوم، پرتوهایی اسرار آمیز ونامرئی از خود می‌افشاند . وی در عرصه های دیگری از جمله اثبات نوارهای اشعه‌ مادون قرمز در طیف نور خورشید و پدیده‌ فلوئورسانس نیز فعالیت می کند. تحقیقات او بالاخره منجر به کشف پرتوزایی درعناصر رادیو‌اکتیو می گردد . به پاس قدردانی از زحمات او ، واحد اندازه گیری پرتوزایی "بکرل " نامگذاری می شود.

تاریخچه انرژی هسته ای و سهم آلمانی ها

دو سال پس از شناخت پدیده رادیو اکتیویته ، در 1898 ماری و پی یرکوری، زوج دانشمند مشهور فرانسوی ، موفق به کشف اورانیوم و پلونیوم در سنگ معدن می شوند. همچنین در می یابند که عنصر رادیوم قابلیت ذاتی تبدیل به عناصر دیگر را دارد و همراه با این تحول ، پرتوهای یونیزه کننده ساطع می شود. این دو فیزیکدان به همراه آنتونی هنری بکرل ، برنده جایزه نوبل 1903 در رشته فیزیک می شوند.

تاریخچه انرژی هسته ای و سهم آلمانی ها

گام بعدی را ارنست رادرفورد دانگلیسی دراوایل قرن بیستم بر می دارد. وی تئوری خود را در مورد ساختمان اتم و تبدیل رادیو اکتیو ، در سال 1911 ارائه می کند. ( بعد ها نیلزبور دانمارکی، مدل اتمی خود را بر اساس این نظریه و تئوری کوآنتومی ماکس پلانک شکل می دهد.) او موفق به شناسایی پرتوهای آلفا ، بتا و گاما می شود. بعدها درمی یابد که ذره ی آلفا همان اتم هلیوم است. از دیگر کارهای او محاسبه دقیق تر عدد آووگادرو است. اما بزرگترین کشف او ، کشف ساختار هسته ی اتم است. او درمی یابد که اتم، تشکیل شده از مقدار زیادی فضای تهی، هسته ی باردار بسیار کوچک و بسیار چگال در مرکز، و بارهای مخالف که به طریقی در فضای خالی اطراف آن قرار گرفته اند، می باشد . رادرفورد در 1903 به پاس خدماتش به عضویت جامعه ی پادشاهی و استادی دانشگاه نائل می آید . لرد ارنست رادرفورد که پدر انرژی هسته ای نام دارد ، در 1908 برنده جایزه نوبل شیمی می شود.

   تاریخچه انرژی هسته ای و سهم آلمانی ها                          تاریخچه انرژی هسته ای و سهم آلمانی ها                  

 نقش آلمانی ها درتحقیقات اتمی ازاوایل قرن بیستم کلید می خورد. این نقش با نام پر آوازه اتو هان شیمیدان و محقق آلمانی آغاز می شود. در دهه 30 قرن بیستم ، وی و لیزه مایتنر اتریشی ، موفق به کشف عنصر 91 جدول تناوبی (پروتاکتینیم) می گردند. این امر موجب می شود تا کلیدی برای توضیح پدیده تجزیه عناصر رادیواکتیو به دست آید.

این دو اولین کسانی هستند که شکافت هسته ای را مطرح می کنند. آنها در سال 1939 درمجله طبیعت مقاله معروف خود را در مورد شکافت هسته‌ای ارائه می دهند و بدین ترتیب راه را برای استفاده از این انرژی می گشایند . به همین دلیل ٬ پس از جنگ جهانی دوم به مایتنر لقب «مادر بمب اتمی» داده می‌شود.

اما دوره همکاری این دو محدود ست و تا پایان عملی شدن شکافت اتم نمی انجامد . لیزه مایتنر ناگزیر از جلای وطن است و اتو هان با همکار دیگری به نام فریتزاشتراسمان تحقیقات را ادامه می دهد . بالاخره در 1938 ، یک سال پیش از آغاز جنگ جهانی دوم ، این دو برای نخستین بار موفق به شکافتن اتم اورانیوم توسط پرتاب نوترون می شوند . میزان انرژی آزادشده در این عمل خارج از حد تصور است. پس از این اختراع، پیش شرط های استفاده تکنیکی از انرژی هسته ای و نیز ساخت سلاح های اتمی فراهم می شود.

1939 هانس فون هالبان - فیزیکدان آلمانی الاصل اهل فرانسه - به همراه دو دانشمند دیگر به اسامی فردریک ژولیوت، و لیوکوارسکی پی می برد که در هنگام شکافت اتم ، نوترون ها ی آزاد شده آن ، موجب آغاز واکنش های زنجیره ای می گردند. همزمان، لیزه مایتنر و دستیارش زیگفرید فلوگه موفق می شوند که میزان انرژی آزاد شده درحین شکافت اتم را تعیین کنند.

در همین زمان، انجمن اورانیوم آلمان برای نخستین بار در آوریل1939 درشهر برلین به ریاست آبراهام ایساو تاسیس می شود .

هدف از آن ، ایجاد ارتباط بیشتر در بین دانشمندان آلمانی برای انجام تحقیقات ، در حوزه ی کاربرد نظامی انرژی هسته ای است.

این انجمن، بار دوم ، پس از آغاز جنگ جهانی دوم فعال می شود . این بارریاست انجمن را ورنرهایزنبرگ و والتر بوته بر عهده دارند . به کمک افراد و نهادهای مرتبط با این انجمن ، اجرای "پروژه اورانیوم" شکل می گیرد.

تاریخچه انرژی هسته ای و سهم آلمانی ها


این پروژه ، اصطلاحا به تمامی پژوهش های انجام شده درعرصه های مرتبط با شکافت هسته ی اتم ، توسط آلمان در طول جنگ جهانی دوم، اطلاق می شود . هدف غایی این پروژه ساخت سلاح هسته ای ست.

در سال 1941 یک رآکتور آزمایشی توسط اعضای انجمن اورانیوم در آلمان نازی ساخته می شود، اما تا پایان جنگ جهانی دوم (1945 ) ، قادر به تولید هیچ گونه واکنش زنجیره ای درونی نمی گردد . گاهی ادعا می شود که آزمایشات محدودی توسط محققین آلمانی برای آزمودن سلاح های اتمی در اواخر جنگ صورت گرفته اما تاکنون مدرکی دال بر اثبات آن یافت نشده است . در گرماگرم جنگ در سال 1942 ، تلاش هایی نیز توسط امریکایی ها انجام می شود. " پروژه منهتن " نام سری مجموعه تحقیقاتی ست که در زمان جنگ، با نظارت امریکا و همراهی انگلستان و کانادا، با هدف ساخت بمب اتمی اجرا می گردد . درمیان دانشمندان فعال در این پروژه ، به نام مهاجرین آلمانی تبار نیز برمی خوریم، از جمله رابرت اوپنهایمر که هدایت بخش علمی این پروژه ، زیر نظر او قرار دارد و ملقب به پدر بمب اتمی ست و ژوزف هیرشفلدر فیزیکدان آلمانی تباردیگری که با این پروژه همکاری می نماید.

تاریخچه انرژی هسته ای و سهم آلمانی ها  تاریخچه انرژی هسته ای و سهم آلمانی ها  تاریخچه انرژی هسته ای و سهم آلمانی ها

اتفاق مهم دیگری که در روند رشد دانش هسته ای سهم به سزایی دارد، ساخت نخستین رآکتور اتمی آزمایشی است. انریکو فرمی فیزیکدان ایتالیایی الاصل و برنده جایزه نوبل ،که سمت مشاور اوپنهایمر را نیز دارد، با کمک تیم همکارش موفق به ساخت رآکتور شیکاگو پایل( 1 (CP- در امریکا می شود . در این رآکتور ، اولین واکنش های زنجیره ای کنترل شده، صورت می گیرد.

با پایان جنگ جهانی دوم و شکست آلمان و متحدانش، فعالیت های اتمی آن نیز قطع می شود . تقسیم آلمان به دو بخش غربی و شرقی ، موجب می گردد این کشور یاغی و جنگنده، به زیر سلطه متفقین پیروز برود . پر واضح است که شروع دوباره تحقیقات اتمی در ابعاد گذشته مقدور نباشد. آلمان باید که صبورانه به انتظار صدور مجوز آغاز دوباره فعالیت های خود در عرصه تحقیقات اتمی بماند.

تاریخچه انرژی هسته ای و سهم آلمانی ها

اما در آنسوی آتلانتیک ، دانشمندان هسته ای امریکا به پژوهش های خود در جهت استفاده صلح آمیز از توان اتمی نیز ادامه می دهند و در 1951 برای نخستین بار از نیروی اتم ، برق تولید می کنند. این اتفاق در 20 دسامبر آن سال در ایالت آیداهو توسط رآکتور آزمایشی EBR 1 رخ می دهد .
دوسال پس از آن ، دوایت آیزنهاور، رئیس جمهور وقت آمریکا ، درمجمع عمومی سازمان ملل متحد ، برنامه اتم برای صلح را اعلام می نماید.


به واسطه کوشش های دیپلماتیک و همچنین رفتارصلح جویانه دولت آلمان با هدف پذیرفته شدن در جامعه ی جهانی ، استقلال و حاکمیت جمهوری فدرال آلمان بار دیگر در 1955 برقرار می شود و این کشور مجاز می شود تنها در زمینه استفاده صلح آمیز از انرژی هسته ای به فعالیت های اتمی خود ادامه بدهد. کنراد آدنائر، صدر اعظم وقت آلمان ، در16 اکتبر 1955 وزارت امور اتمی را بنا می نهد و فرانتس ژوزف اشتراوس را نخستین وزیر آن تعیین می کند.

تاریخچه انرژی هسته ای و سهم آلمانی ها

این وزارتخانه، بعدها در دیگر وزارتخانه ها ادغام می گردد . اکنون آلمان فدرال ، عضو پذیرفته شده ای در جامعه جهانی محسوب می شود و مجازست که در این دانش نوین که خود از پیشگامان آن بوده ،گام های موثری بردارد.

بخش دوم –از 1956 تا 1961

آغاز تاسیس مراکز تحقیقات اتمی در آلمان و شکل گیری ساختار حقوقی اتمی

پس از صدور مجوز ادامه فعالیت های اتمی آلمان از سوی متفقین در 1955 ، طرح احداث سازمان ها و مراکز پژوهشی توسط دولت وقت آلمان، مورد بررسی قرار می گیرد. نخستین مراکز تحقیقات اتمی آلمان در شهرهای هامبورگ ، یولیش ، گستاخت ، برلین و کارلسروهه در 1956 تاسیس می گردند . در اکتبر همان سال نیروگاه اتمی کالدرهال در انگلستان نیز به اتمام می رسد و راه اندازی می شود . هدف از تاسیس آن، تولید برق به وسیله انرژی هسته ای و با قیمت ارزانتر و تجاری می باشد.

تاریخچه انرژی هسته ای و سهم آلمانی ها

 در آلمان ، نخستین رآکتور آزمایشی در دانشگاه فنی مونیخ ( TU München ) بنام اتم آی ( das Atomei ) کار خود را در سال 1957 در گارشینگ آغاز می کند . همزمان با آن سازمان اتمی اروپایی­ - اور اتم- در 25 مارس وسازمان انرژی اتمی بین المللی -IAEA - در 29 ژوئن تاسیس می شوند . اکنون زمان آن فرارسیده که به مسائل ایمنی و ساختار قانونی فعالیت های هسته ای در آلمان بیشتر پرداخته شود . درپی این نیاز ، کمیسیون ایمنی رآکتورها در 1958 به دستور وزیر امور اتمی آلمان تاسیس می شود . مسئولیت این کمیسیون، مشاوره دادن به وزارتخانه ی محیط زیست ، حفظ طبیعت ، ساخت و ایمنی رآکتور (BMBU) است ، و مسائل ایمنی و هر آنچه که به امنیت تاسیسات فنی هسته ای و دفن و انبار زباله های اتمی مربوط باشد.

در همین برهه از زمان ، اختراع نخستین زیردریایی اتمی امریکایی بنام  U-Boot „Nautilus" جنجالی در جهان به راه می اندازد. سوخت این زیر دریایی توسط یک رآکتور هسته ای تامین می شود .

در نهایت دولت آلمان فدرال، در 1959 مجموعه قوانین اتمی خود را تدوین و اعلام می نماید . بدین ترتیب شالوده ی حقوقی برای ساخت و راه اندازی نیروگاه های اتمی پی ریزی می شود . بر این اساس ، انجمن اتمی آلمان(DAtF) در 26 ماه مه باهدف استفاده صلح آمیز از انرژی هسته ای در عرصه ها ی اقتصاد ، علوم و سیاست تاسیس می گردد . از اول ژانویه 1960 مجموعه قوانین اتمی اجرا و متعاقبا کار پروژه Schnellbrüter در کارلسروهه آغاز می شود . این جدی ترین گامی ست که در مسیر گسترش تحقیقات اتمی در آلمان وتحت ضوابط حقوقی انجام می گیرد. بدین ترتیب کشوری که سهم مهمی درپایه گذاری دانش هسته ای داشته ، اما یک دهه از فعالیت در این عرصه منع شده ، می تواند بار دیگر قد علم کند و در راه نیمه تمام رها شده ، گام بردارد. 

بخش سوم - ادامه فعالیت های اتمی آلمان از 1961 :

با پیگیری وکوشش های کارشناسان امور اتمی ، نخستین رآکتور ساخت آلمان در مرکز تحقیقات هسته ای کارلسروهه در 7 مارس 1961 شروع به فعالیت می نماید. سوخت این رآکتور آب سنگین ، اورانیوم طبیعی است. تولید برق از فناوری هسته ای در آلمان، از ژوئن همان سال آغاز می شود. این امر در نیروگاه آزمایشی کال (VAK) رخ می دهد که طرح ساخت آن از روی مدل امریکایی برداشته شده و قدرت تولیدش 16 مگابایت است .

گام بعدی در سال 1966 درمرکز تحقیقات هسته ای یولیش برداشته می شود . در اینجا برای اولین بار واکنش های زنجیره ای با یک رآکتور با درجه حرارت بالا انجام می پذیرد . در همین حین، آلمانی ها در تاسیسات باز فرآوری سوخت اتمی در موسسه ی یوروشیمیک در مول بلژیک فعالانه همکاری می کنند.

کم کم فعالیت هایی هم درحوزه هسته ای در آلمان شرقی آغاز می شود که راه اندازی نیروگاه راینزبرگ در 1966 با ظرفیت 70مگا بایت ، آغازاین روند می باشد . رآکتور این نیروگاه تحت فشار آب کار می کند و طرح آن متعلق به اتحاد جماهیر شوروی ست که درجمهوری دمکراتیک آلمان ساخته می شود.

طرح آزمایشی دفن زباله های اتمی در معدن نمک آسه در سال 1967 آغاز می شود و تا 1978 به طور تخمینی 124500 بشکه زباله اتمی با توان رادیو اکتیوی ضعیف و 1300 بشکه زباله با توان رادیو اکتیوی متوسط در انبارهای زیر زمینی آسه دفن می شود ، همچنین نخستین رآکتور با درجه حرارت بالا ی ساخت آلمان در سال 1967 در یولیش با قدرت 15 مگاوات راه اندازی می شود . گام بعدی دراکتبر 1968 ست که راکتور تحت فشار آب اوبریگ هایم ، الکتریسیته را وارد شبکه برق کشور می کند .

همچنین مرکز تحقیقاتی هامبورگ کار بر روی ساخت رآکتور برای کشتی اتمی "اتو هان" را آغاز می نماید .
در سال 1969 انجمن فناوری هسته ای در آلمان تشکیل می شود که کانونی ست برای دانشمندان ، مهندسین و سایر متخصصانی که هدف شان حمایت از توسعه ی تکنولوژی هسته ای می باشد. سایر فعالیت های اتمی آلمان از دهه ی 70 میلادی به شرح زیر است . قابل ذکر آن که این فعالیت ها گاهی با موج مخالفت های اجتماعی در قالب تظاهرات مواجه شده است.

· 1971

· آغاز دفن زباله های اتمی درانبارهای مخصوص درمورس لِبِن

· باز فرآوری سوخت اتمی در کارلسروهه

· 1972

· راه اندازی نیروگاه های اتمی تجاری اشتاد و وورگاسن (رآکتور آب سبک ) به جهت انتقال برق

· احداث نیروگاه اتمی نیدراایشباخ توسط نوعی رآکتور آب سنگین با قدرت 100 مگا وات

· آغاز ساخت رآکتور با درجه حرارت بالای توریوم ، متعلق به پروژه تحقیقات اتمی یولیش

· 1973

· شروع ساخت رآکتور های بروترز در کالکار، متعلق به پروژه تحقیقات اتمی یولیش

· راه اندازی نخستین بلوک (از مجموع 5 بلوک) نیروگاه اتمی گرایفس والد

· 1974

· شروع کار اولین بلوک 1200 مگاواتی جهان در بیبلیس

· 1975

· به هم پیوستن 12 نیروگاه اتمی و کارخانه ی فعال در تامین برق ، در پروژه بازفرآوری سوخت هسته ای mbH

· تاسیس دایره اطلاعات انرژی هسته ای

· 1976

· احداث سه نیروگاه بیبلیس B ، نکاروستهایم و برونز بوتل

· برپایی تظاهرات برضد تاسیس نیروگاه های اتمی در بروکدورف

· تجهیز انبارهای زیرزمینی کنراد جهت تحقیقات و دفن آزمایشی زباله های اتمی

· 1977

· راه اندازی نخستین رآکتور بروتر از نوع ) (KNK II در مرکز تحقیقات هسته ای کارلسروهه

· برپایی تظاهرات برضد تاسیس نیروگاه های اتمی در کالکار

· 1978

· راه اندازی نیروگاه اتمی اونتروِزِر

· 1979

· وقوع حادثه در نیروگاه اتمی Three Mile Island در هاریسبورگ امریکا. (در نتیجه آن ذوب هسته‌ای روی می دهد و با پخش مقدار زیادی تشعشات رادیواکتیو در فضا ، محیط زیست اطراف به شدت آلوده می شود.)

· راه اندازی نیروگاه اتمی فیلیپس بورگ 1

· آغاز تظاهرات بین المللی گورلِبِن هیرینگ از 25 تا 31 مارس بر ضد احداث تاسیسات هسته ای با حضور صد هزار نفر

· 1981

· آغاز حفاری عمیق اکتشافی درمعدن گورلِبِن

· برپایی تظاهرات خشونت آمیز دربروک دورف

· راه اندازی نیروگاه اتمی گرافِن هاینفِلد

· 1982

· بنیانگذاری اولین تاسیسات غنی سازی اورانیوم جمهوری فدرال آلمان در گروناو

· 1983

· انجام موفقیت آمیز نخستین شکافت اتمی تحت کنترل دررآکتور حرارت بالای THTR-300

· راه اندازی نیروگاه اتمی کرومل

· 1984

· راه اندازی انبارهای موقت سوخت هسته ای گورلِبِن برای ساماندهی زباله های اتمی با درجه ضعیف

· افتتاح چهار نیروگاه اتمی گوندرمینگتونB،C ، گرونده وفیلیپس بورگ 2

· 1985

· مجوزقانونی ساخت تاسیسات باز فرآوری سوخت اتمی در واکرزدورف

· 1986

· وقوع انفجار در بلوک 4 نیروگاه چرنوبیل که تا این زمان شدیدترین حادثه ی تاریخ در استفاده صلح آمیز از انرژی هسته ای ست.

· برپایی تظاهرات در واکرزدورف علیه ساخت تاسیسات بازفرآوری سوخت اتمی

· تاسیس وزارت محیط زیست، حفاظت از طبیعت و ایمنی رآکتور (BMBU)

· اعلام تصمیم حزب سوسیال دمکراتها در نشست سالانه ی خود مبنی بر خروج آلمان از فعالیت های هسته ای ظرف 10 سال آینده

· اجرایی شدن کنوانسیون سازمان انرژی اتمی بین المللی مبنی بر اعلام هشدار زود هنگام وقوع یک حوادث اتمی

· تصویب قانون جلوگیری از آسیب های تشعشعات اتمی توسط مجلس فدرال آلمان

· راه اندازی نیروگاه اتمی بروک دورف

· 1987

· اعطای مجوز برای حفاظت و نگهداری سوخت مصرف شده در رآکتور آب سبک ، به کمپانی انبارهای موقت سوخت اتمی(BZA) از سوی موسسه فناوری فیزیکی ایالتی PTB) (

· معرفی سیستم اندازه گیری و اطلاع رسانی هماهنگ ،جهت مراقبت دائمی از رادیو اکتیو محیط زیست (IMIS) ، از سوی وزیر محیط زیست وقت آلمان- Töpfer - برای نصب در آلمان فدرال که به سایر نقاط جهان نیز گسترش یابد.

· 1988

· آغاز بازسازی نمونه آزمایشی نیروگاه هسته ای" نید را ایشباخ "

· راه اندازی نیروگاه های ایزار 2 و اِمسلند

· 1989

· راه اندازی نیروگاه اتمی نِکاروِست هایم 2

· پیشنهاد دولت آلمان برلزوم به رسمیت شناختن باز فرآوری ایمن شده ی قابل اطمینان دائمی، درسطح کشورهای عضو اتحادیه اروپا به عنوان بخشی از پیش نویس طرح جامع رفع نگرانی

· آغاز ساخت تاسیسات باز فرآوری واکرزدورف

· تاسیس انجمن جهانی مسئولان نیروگاههای اتمی (WANO) در مسکو به منظور مبادله ی تجارب افراد در جهت ارتقاء ایمنی نیروگاه های اتمی

· پذیرش مسئولیت اداره حفاظت از تشعشعات اتمی (BfS) و اجرایی شدن ساختار جدید قوانین حفاظت از تشعشعات اتمی

· 1990

· صدور نخستسن مجوز حق اتمی شدن و مجوز مشارکت برای احداث تجهیزات در شرایط آزمایشی (PKA) در گورلِبِن

· اتحاد دو آلمان و پیوستن ایالات شرقی به آلمان فدرال و تسری قوانین اتمی به کل کشور

· تعطیلی نیروگاه های راینزبرگ وگرایفس والد

· 1991

· امضای منشور انرژی اروپا به عنوان زیربنای شکل گیری ساختار جدید اقتصاد انرژی اروپا

· 1992

· انبار کردن سوخت مصرف شده THTR/AVR در انبارهای موقت آهااوس

· 1993

· پایان مباحثه و مذاکره 75 روزه در چارچوب تعیین روش وبرنامه کار در انبارهای زیرزمینی کنراد

· 1994

· تعلیق تولید سوخت MOX در هاناو

· موافقت قانونگذاران با ساماندهی مستقیم سوخت مصرف شده ِ

· تکمیل ساختار داخلی انبار زیرزمینی معدن نمک گورلِبِن

· 1995

· قطعیت خاموشی نیروگاه وورگاسن

· 1998

· فراهم کردن ، مقدمات روند تعطیلی انبار نهایی زباله های اتمی مورس لبن پس از تعلیق فعالیت آن

· موافقت ائتلاف سرخ و سبز (احزاب سوسیال دمکرات وسبز) با انصراف آلمان از فعالیت های هسته ای

· 2000

· توافق بین دولت آلمان وکارخانه های تامین انرژی (EVU) ، در مورد ادامه فعالیت های هسته ای آلمان ، و مکلف شدن کارخانه ها به تولید برق هسته ای تا میزان محدود در نیروگاه های اتمی و در مقابل ، تضمین دولت مبنی بر ادامه ی تولید برق ، بدون مزاحمت مجاری اداری

· توافق به تعویق 3 تا حداکثر 10 ساله عملیات اکتشافی درمعدن نمک گورلِبِن از 10 ژانویه 2000

· 15 دسامبراز دور خارج شدن آخرین بلوک در حال فعالیت نیروگاه چرنوبیل

· 2001

· امضای توافقنامه بین دولت آلمان وکارخانه های تامین انرژی( (EVU در مورد محدودیت میزان تولید برق اتمی

· (محتوای توافقنامه در متمم قوانین هسته ای تغییر می کند.)

· 2002

· اجرایی شدن ساختار جدید قوانین اتمی با هدف به پایان بردن روشمند استفاده از نیروی اتمی با موافقت مجلس نمایندگان از تاریخ 26 آوریل 2002

· 2003

· از دور خارج کردن نیروگاه اتمی اشتاد بنا بر ملاحظات اقتصادی

· 2005

· اعطای مجوز ساخت نخستین رآکتور از نسل سوم (Olkiluoto 3) توسط دولت فنلاند در تاریخ 17 فوریه

· خاموشی نیروگاه اوبریگ هایم در 11 ماه مه

· تصویب ساخت راکتورهای گداخت هسته ای ITER در فرانسه توسط چین ، اتحادیه ی اروپا ، هند ، ژاپن ، کره ، روسیه و ایالات متحده امریکا در 28 ژوئن

· گزارش ساختاری اداره ایالتی محافظت در برابر تشعشعات در مورد معدن نمک گورلِبِن

· 2007

· کسب اعتبار قانونی انبارهای زیرزمینی کنراد بنا برتصمیم دادگاه اداری ایالتی در لایپزیگ

· تاسیس مرکز تحقیقات و آموزش فناوری هسته ای در جنوب غربی آلمان

· تاسیس انستیتوی تحقیقات ساماندهی دانشگاه فنی کلاوستال

· 2008

· تاسیس شعبه آلمانی زنان در امور هسته ای(WIN)

· 2009

· آغاز مسئولیت اداره ایالتی "محافظت در برابر تشعشعات" درتاسیسات زیرزمینی آسه 2

· اعطای مجوزمحافظت ازقالب شیشه ای تاسیسات باز فرآوری کارلسروهه ، از سوی " اداره ایالتی محافظت در برابر تشعشعات" به انبار های موقت زباله های اتمی شمال ( ZLN) وکارخانه های تولید انرژی شمال

· تغییر در قوانین هسته ای

· پنجاهمین سالگرد تاسیس انجمن اتم دربرلین

· آغاز ساخت نخستین رآکتور آزمایشی گداخت هسته ای ITER( در Cadarache )

· 2010

· اعلام پایان تعلیق فعالیت در معدن نمک گورلبن توسط روتگن، وزیر دولت فدرال

· تمدید 12 ساله ی دوره ی فعالیت نیروگاه ها ی اتمی در پیش نویس طرح انرژی 2050

· آغاز مجدد اکتشاف در معدن نمک گورلبن

· 2011

· وقوع زمین لرزه دریایی در ژاپن و آسیب دیدن نیروگاه هسته ای فوکوشیما – داییچی

· تعلیق 3 ماهه ی فعالیت های هسته ای در آلمان توسط دولت به منظور کنترل ایمنی نیروگاه های اتمی به علت حادثه ی فوکوشیما

· خارج شدن 7 نیروگاه اتمی که پیش از 1980 راه اندازی شده بودند ازشبکه فعالیت هسته ای

· تصویب مجلس ملی آلمان مبنی بر خروج این کشور از فعالیت های هسته ای حداکثر تا سال 2022 در 30 ژوئن 2011

· خاموشی 7 نیروگاه از شبکه خارج شده قبلی بعلاوه نیروگاه کرومل

نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۲
در انتظار بررسی: ۸
غیر قابل انتشار: ۰
inhnews
mirzaee
|
United States
|
۱۶:۵۰ - ۱۳۹۳/۰۴/۱۶
inhnews
1
2
inhnews خیلی عالی است .تا الان چنین اطلاعاتی را یکجا ندیدم. دست شما درد نکند.
inhnews
شیدا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۵۲ - ۱۳۹۴/۰۶/۳۰
inhnews
0
0
inhnews با سلام.
میخواستم ببینم اگه مقدور هست، منابع این نوشتار رو هم ذکر کنید.
با تشکر.
نام:
ایمیل:
* نظر: