شنبه ۱۷ خرداد ۱۳۹۹ - June 06 2020
کد خبر: ۱۵۸۳
تاریخ انتشار: ۱۳ خرداد ۱۳۹۳ - ۱۱:۱۲
مذاکره کننده گان کشورمان که رهبر معظم انقلاب از آنها به عنوان «فرزندان انقلاب» یاد کردند با همان اصول خرداد 42 و سیاست گذاری تاریخی «نه شرقی، نه غربی»، و برمبنای منافع ملی از دستاورد مهم نظام و مردم دفاع می کنند.

سحرگاه 15خرداد 1342، به مناسبت سخنرانی تاریخی امام که علیه اسرائیل و رژیم شاه بود و شنیدن خبر بازداشت حضرت امام(ره) اعتراضات گسترده‌ای در قم، تهران، ورامین، مشهد و شیراز برگزار شد که با شعارهایی بر ضد شاه و در طرفداری از امام همراه بود. قیام 15خرداد حرکت در مسیری است که امروز بعد از گذشت 50سال همچنان مبنا و اصول اساسی سیاست خارجی کشورمان را تشکیل می دهد.

به گزارش گروه تحلیل پایگاه خبری امید هسته ای، با تشکیل حکومت جمهوری اسلامی ایران سیاست «نه شرقی، نه غربی» که از سوی حضرت امام مطرح شد دقیقا ادامه حرکت 15خرداد 42 بود و این حرکت امروز هم در بطن مذاکرات مهم ایران با 6قدرت جهانی به چشم می خورد.

مذاکره کننده گان کشورمان که رهبر معظم انقلاب از آنها به عنوان «فرزندان انقلاب» یاد کردند با همان اصول خرداد 42 و سیاست گذاری تاریخی «نه شرقی، نه غربی»، و برمبنای منافع ملی از دستاورد مهم نظام و مردم دفاع می کنند.

پروفسور روح الله رمضاني در كتاب چهارچوب تحليلي براي بررسي سياست خارجي جمهوري اسلامي ايران در تفسير ديدگاه امام خميني از نه شرقي نه غربي جمهوري اسلامي آورده است:«هدف آيت الله خميني تاكيد بر اين نكته بوده است هنگام طراحي جمهوري جديد ايران نبايد كودكانه از مدل سوسياليستي شرق يا سرمايه داري غرب تقليد كرد . او معتقد است دموكراسي اسلامي برتر از دموكراسي هاي شرقي و غربي است.»

پروفسور رمضاني مي افزايد:«آرمان گرايي هنگام تفسير نظرات امام خميني عبارت كليدي جمهوري اسلامي را رها مي كردند و با سر دادن شعار نه شرقي نه غربي اصرار داشتند كه ايران نبايد به حكومت شوروي يا امريكا يا با حكومت هايي كه مناسبات نزديكي با ابر قدرت دارند رابطه داشته باشد در حالي كه در واقع هدف امام از اصل نه شرقي و نه غربي نفي سلطه بيگانه بود نه گسستن ارتباط با ساير كشورها ، چرا كه نفي مناسبات سياسي با ديگر كشورها به معني نفي كشورها است.»

برخی صاحبنظران دستاورد دانش هسته ای که امروز متخصصان جوان ایرانی رقم زده اند را انقلاب دیگری می دانند که در راستای اعتبار بخشی به ثمرات انقلاب57 است، انقلابی که در درون خود زایش و رویش های زیادی را در طول سالیان اخیر تجربه کرده است.

ناظران سیاسی می گویند که دستاورد دانش هسته ای و مراقبت از آن نیازمند روحیه ای از جنس قیام 15خرداد و سیاست «نه شرقی، نه غربی» دارد تا از این گذرگاه هم بتوانیم با موفقیت عبور کنیم.


نام:
ایمیل:
* نظر: