دوشنبه ۱۱ اسفند ۱۳۹۹ - March 01 2021
گزارش اختصاصی امیدهسته ای از روند سوخت گذاری نیروگاه اتمی بوشهر؛
کد خبر: ۱۵۹۰
تاریخ انتشار: ۱۸ خرداد ۱۳۹۳ - ۱۱:۰۷
درباره نیروگاه اتمی بوشهر یک جمله را زیاد شنیده ایم و آن اینکه؛ «نیروگاه اتمی بوشهر ایمنی ذاتی دارد»، از نظر فنی این جمله یعنی اینکه با افزایش قدرت نوترونی رآکتور، دمای آب در آن افزایش یافته که این نیز به نوبه خود باعث کاهش قدرت نوترونی و مهار واکنش زنجیره ای شکافت پایا در قلب رآکتور می شود و در صورت به خطر افتادن نیروگاه طبق دستورالعمل های بهره برداری نیروگاه، قدرت رآکتور تا سطح لازم کاهش می یابد و یا اساسا خاموش می شود.

حسن محمدی: سوخت گذاری مجدد نیروگاه اتمی بوشهر و وارد شدن هزار مگاوات برق به شبکه برق کشور آن هم در آستانه تابستان، فصلی که همواره با نوسان برق همراه بوده است، یکی از اخبار مهم و خوشایند در حوزه انرژی هسته‌ای است که در روزهای اخیر منتشر شد.

به گزارش پایگاه خبری امید هسته‌ای، نیروگاه اتمی بوشهر به عنوان اولین نیروگاه اتمی در ایران و کل منطقه خاورمیانه است که در جنوب شرقی شهر بوشهر قرار دارد، شهری که در همین فصل تابستان گرمای آن از میزان گردشگران اش می کاهد اما عده زیادی از متخصصان جوان کشورمان در همین هوای گرم و مرطوب و درکنار آب های خلیج فارس پرچم استقلال طلبی علمی خود را بالا برده اند تا شبکه برق کشور و اساسا «سبدانرژی» کشورمان را تکمیل تر کنند.

مراحل سوخت گذاری مجدد نیروگاه اتمی بوشهر پایگاه خبری امید هسته‌ای را برآن داشت تا برای تهیه گزارش و تصویر تیم خبری خود را به بوشهر اعزام کند.

حاشیه های بازدید از نیروگاه بوشهر:

· میان کمپ مسکونی نیروگاه بوشهر دیواری کشیده بودند تا منطقه زندگی کارشناسان ایرانی و روسی از هم جدا باشد!!

· تقریبا هر روز بعدازظهر کارشناسان ایرانی و روسی در زمین فوتبالی که آنجا تعبیه شده بود حسابی ورزش می کردند.

 · منطقه ای که نیروگاه اتمی بوشهر در آن قرار دارد آنقدر پرنور است که در طول شب مانند نگینی در بوشهر می درخشد.

· زندگی در کمپ مسکونی جریان ندارد و این مهمترین دغدغه کارشناسانی بود که در کمپ با فرزندان و خانواده شان زندگی می کردند، به نظر می رسد باید این کمپ از خوابگاه صرف خارج شود چون تاثیر مستقیمی بر روحیه کارشناسان دارد با توجه به اینکه فاصله محل کار با زندگی شان در حد فاصله چند متر و یک بلوار است، این موضوع بسیار مهمی است که باید مورد توجه قرار گیرد.

 · مردم هلیله و بندرگاه هنوز نسبت به فواید این نیروگاه و تاثیر آن در زندگی شخصی شان توجیه نیستند و اطلاعات درست و کافی از نقش و تاثیر این نیروگاه بر زندگی شان ندارند که باید نیروگاه اتمی بوشهر فعالیت های فرهنگی را در این زمینه طراحی کند.

نیروگاه اتمی بوشهر از زمان راه اندازی تا ساعت 4 بعدازظهر 15بهمن ماه  92که برای سوخت گذاری مجدد Shut Down شد، تقریبا هفت هزار ساعت کار کرد تا آماده سوخت گذاری مجدد شود. البته در این مرحله به دلیل اکتیویته بودن فضای قلب رآکتور اجازه تردد افراد غیرمتخصص را نمی دهند هر چند اگر هم اجازه می دادند به دلیل خطرات زیاد ناشی از اکتیویته شدن کسی ترجیح نمی دهد به آن محل تردد کند به همین خاطر ما تا کنار دیوارهای گنبدی نیروگاه رفتیم اما داخل نشدیم چون در فیش حقوقی ما «حق اشعه» وجود ندارد!!

ورود به ایمن ترین نیروگاه جهان

نیروگاه اتمی بوشهر به عنوان یکی از ایمن ترین نیروگاه های جهان محسوب می شود و با اینکه از خیابان های اطراف هم می شود با چشم غیرمسلح آن را مشاهده کرد برای ورود به آن بیش از 60 روز تلاش کردیم و وقتی پس از این همه تلاش در گام اول ما را به یک ساختمان بردند و ماکت بزرگ نیروگاه را نشان دادند و گفتند این ماکت را ببینید و هر سوالی دارید بپرسید، تازه متوجه شدیم که برای ورود به نیروگاه تلاش مان خیلی هم پاسخ نداده است.

به هرحال پس از تماس های مکرر با معاونت نیروگاه ها در تهران فقط به یک درخواست ما پاسخ دادند و آن هم البته بازدید و تهیه گزارش تصویری از مهمترین بخش نیروگاه اتمی بوشهر یعنی توربین نیروگاه بود.

برای ورود و خروج به منطقه حساس نیروگاه اتمی بوشهر که احتمالا بسیاری از ماهواره های کشورهای پیشرفته هر لحظه آن منطقه را رصد می کنند حداقل از دوگیت باید عبور کرد، یک گیت که محفظه بسته ای دارد و وقتی وارد می شوی کل اندام را چک می کند و اگر تایید نکند درب خروج باز نمی شود و البته پس از آن مهمترین گیت، گیتی است که اگر در هنگام خروج قرمز شود حسابی باید ترسید چون این گیت میزان اکتیویته شدن را نشان می دهد!!

تمام دوربین ها و مباحث امنیتی نیروگاه از این جهت است که امنیت نیروگاه حفظ شود اتفاقی که در تمام نیروگاه های دنیا رعایت می شود اما علاوه بر امنیت، ایمنی نیروگاه هم بسیار مهم است و نیروگاه اتمی بوشهر از این حیث فوق العاده است، چون تا دیوارهای کنار قلب رآکتور رفتیم و هنگام خروج کوچکترین اثری از اکتیویته شدن نداشتیم. این موضوع شاید برای ما اهمیت چندانی نداشته باشد اما برای مردمانی که در پشت دیوارهای نیروگاه و در فاصله چندکیلومتری آن زندگی می کنند بسیار مهم است، چرا که برخی شان فکر می کنند اشعه های ناشی از نیروگاه اتمی بر زندگی آن ها تاثیر می گذارد درحالی که روزانه تعداد زیادی کارشناس و متخصص و مسوولان عالی رتبه اتمی کشورمان در آن منطقه و حتی در قلب رآکتور تردد می کنند و تاثیری بر سلامت شان نداشته است.

یک راننده تاکسی که با زبان انگلیسی هم تقریبا آشنا بود می گفت: «تا قبل از راه اندازی نیروگاه بوشهر ما مشکل برق داشتیم، مخصوصا در تابستان ها روزانه چندین ساعت برق خانه های ما قطع می شد، اما از زمانی که این نیروگاه راه اندازی شده تقریبا این مشکل به صفر رسیده است.»

جالب است که همسایگان نیروگاه اتمی بوشهر یعنی مردم روستاهای «هلیله» و «بندرگاه» مهمترین شغل شان ماهیگیری است و از این راه گذران زندگی می کنند، آن هم از دریایی که آب آن برای خنک شدن سیستم رآکتور وارد نیروگاه می شود و پس از مراحل خاصی به چرخه باز می گردد، اما تا امروز کوچکترین مشکلی نه برای ماهی ها بوجود آمده و نه ماهیگیران.

البته درباره نیروگاه اتمی بوشهر یک جمله را زیاد شنیده ایم و آن اینکه؛ «نیروگاه اتمی بوشهر ایمنی ذاتی دارد»، از نظر فنی این جمله یعنی اینکه با افزایش قدرت نوترونی رآکتور، دمای آب در آن افزایش یافته که این نیز به نوبه خود باعث کاهش قدرت نوترونی و مهار واکنش زنجیره ای شکافت پایا در قلب رآکتور می شود و در صورت به خطر افتادن نیروگاه طبق دستورالعمل های بهره برداری نیروگاه، قدرت رآکتور تا سطح لازم کاهش می یابد و یا اساسا خاموش می شود.

توربین غول پیکر

یکی از مهمترین سوله هایی که در نیروگاه اتمی بوشهر وجود دارد همان بخشی است که ورود به آن برای خیلی ها ممنوع است، حتی بسیاری از کارشناسان نیروگاه هم آنجا تردد نکرده اند به همین خاطر وقتی وارد این سوله عظیم می شویم مدتی طول می کشد تا به بالاترین طبقه برسیم به جایی که بتوانیم کنار توربین بایستیم و پلاتو بگوییم.

نیروگاه بوشهر؛ دلگرم از تپشِ یک قلب

توربین عظیم الجثه ای که با قدرت نامی 1000 مگاوات و سرعت 3000 دور در دقیقه جهت به حرکت درآوردن ژنراتور جریان متناوب به کار می رود. ژنراتور به همراه مجموعه توربین بر روی یک سازه بتنی سوار شده که این سازه به صورت مجزا از سازه اصلی ساختمان توربین بر روی فنرهای مخصوصی قرار گرفته است.

جالب است که توربوست نیروگاه اتمی بوشهر از چهار توربین تشکیل شده است، یک توربین فشار بالا و سه توربین فشار پایین که مجموعه آن ها تک محوری است.

یک کارشناس بخش توربین به خبرنگار امیدهسته ای درباره ویژگی سیکل آب و بخار نیروگاه اتمی بوشهر، گفت: «بخار تولید شده در مولدهای بخار به ساختمان توربین هدایت می شود و با حداکثر رطوبت و فشار وارد توربین فشار قوی شده و پس از انجام کار به علت کاهش فشار و حرارت اولیه مرطوب می شود.»

این کارشناس اضافه کرد: «ژنراتور نیروگاه اتمی بوشهر از نوع سنکرون سه فاز می باشد که سیم پیچ استاتور آن با آب خنک می شود. خنک کننده روتور و هسته استاتور آن نیز هیدروژن است.»

اتاق کنترل، مغز رآکتور

اگر روزی شما وارد اتاق کنترل نیروگاه اتمی بوشهر شدید مراقب باشید دستتان به هیچ دکمه ای نخورد!! چون همه چیز در این اتاق حساب شده و دقیق است، اینجا همان جایی است که ما در بدن انسان آن را «مغز» نام گذاشته ایم. همانطور که در اصطلاح رآکتور را «قلب» یک نیروگاه اتمی می دانند، بدون شک «سیستم کنترل» نیز «مغز و شبکه عصبی» این تاسیسات مهم است.

کارشناس اتاق کنترل می گوید: «سیستم کنترل و ابزار دقیق نیروگاه اتمی بوشهر یکی از پیشرفته ترین سیستم های اتوماسیون موجود در جهان است که به صورت یک سیستم کنترل توزیع شده بوده و از نظر لایه های کنترلی به سه سیستم سطح بالا(TLSU)، میانی(TPTS)، و پایین(سنسورها و عملگرها) تقسیم می شود.»

قلبی که برای ایرانیان می تپد

رآکتور نیروگاه هسته ای بوشهر از نوع آب سبک تحت فشار است که سوخت هسته ای آن از نوع دی اکسید اورانیوم غنی شده می باشد. سوخت هسته ای به صورت قرص های استوانه ای به قطر7/57 و ارتفاع 12میلی متر ساخته شده که درون میله های سوخت قرار دارد. 311 میله سوخت با آرایش شش ضلعی، یک مجتمع سوخت را می سازند و تعداد 163 مجتمع سوخت در کنار هم قلب رآکتور را تشکیل می دهند، قلبی که خانه های تک تک ما را روشن می کند.

نیروگاه بوشهر؛ دلگرم از تپشِ یک قلب

مجتمع های سوخت بالاخره پس از 120 روز باردیگر سوخت گذاری شد تا اولین تست بعد از 7000 ساعت کار با سلامت و صحت انجام شود و شبکه برق کشور در آستانه تابستان 93 برق هسته ای را بار دیگر تجربه کند. در کشوری مانند ایران که بحران کم آبی همواره آن را آزار داده است وجود نیروگاه هایی با سوخت هسته ای در آستانه فصل گرما قوت قلبی برای مسوولان اش محسوب می شود تا بتوانند برنامه ریزی بهتری برای بهره گیری از انرژی های خود کنند.

نیروگاه بوشهر؛ دلگرم از تپشِ یک قلب
نیروگاه بوشهر؛ دلگرم از تپشِ یک قلب

نیروگاه بوشهر؛ دلگرم از تپشِ یک قلب

نیروگاه بوشهر؛ دلگرم از تپشِ یک قلب

نیروگاه بوشهر؛ دلگرم از تپشِ یک قلب

نیروگاه بوشهر؛ دلگرم از تپشِ یک قلب

نام:
ایمیل:
* نظر: