دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۷ - June 18 2018
گزارش امید هسته ای ار رشد اقتصادی کشور در یکسال منتهی به مارس ۲۰۱۶؛
کد خبر: ۱۶۷۰۱
تاریخ انتشار: ۲۹ تير ۱۳۹۵ - ۱۰:۳۲
موانعی در مسیر عادی شدن روابط اقتصادی ایران با غرب وجود دارد که اصلی ترین مانع را می توان برقرار نشدن رابطه بانکی کامل دانست. ایران توانسته است با بانک های کوچک اروپایی همکاری کند ولی هنوز بانک های بزرگ همکاری با ایران را آغاز نکرده اند. به همین دلیل پروژه های زیادی در ایران تامین مالی نشدند و امکان اجرای انها وجود ندارد.

مونا مشهدی رجبی: طی یک سال گذشته دولت ایران دیپلماسی بسیار فعالی برای باز گرداندن سرمایه گذاران خارجی به اقتصاد ایران انجام داد. این تلاش ها برای متقاعد کردن سرمایه گذاران خارجی در مورد عادی شدن اوضاع ایران در جهان و از میان رفتن محدودیت ها و ممنوعیت های جهانی برای همکاری با ایران بود. از طرف دیگر ایران تلاش می کرد تا به دنیا اطمینان دهد که ایران عضوی اثر گذار در جامعه جهانی است و می تواند نقشی موثر در اقتصاد و سیاست دنیا داشته باشد.

این تلاش های مستمر زمینه را برای افزایش ورود هیات های تجاری و اقتصادی به ایران بعد از اجرایی شدن توافق هسته ای فراهم کرد. از طرف دیگر ورود سرمایه های خارجی به ایران را هم بیشتر کرد. مرکز مطالعات فایننشال تایمز در گزارش اخیر خود نوشته است نرخ رشد سرمایه گذاری مستقیم خارجی در ایران از فصل اول سال ۲۰۱۵ تا فصل اول سال ۲۰۱۶ بالغ بر ۱۵.۲ درصد بود که معادل رشد سرمایه گذاری در خاورمیانه در این بازه یک ساله است. در سال ۲۰۱۵میلادی ایران از نظر ورود سرمایه های خارجی در میان دوازده کشور خاورمیانه جایگاه آخر را داشت در حالی که در سال ۲۰۱۶ میلادی از نظر جذب سرمایه های خارجی به جایگاه سوم پس ازعربستان و امارات رسید .

اجرای ۲۲ طرح سرمایه گذاری

در فصل اول سال ۲۰۱۶ میلادی ۲۲ پروژه سرمایه گذاری خارجی در ایران آغاز شد که بالاترین نرخ سرمایه گذاری فصلی از سال ۲۰۰۳ تا کنون است. این پروژه ها در بخش های زیر ساختی، صنعتی و انرژی بود که اجرایی شدن آنها می تواند باعث تحولات مثبت اقتصادی در ایران شود . افزایش شمار پروژه هایی که با سرمایه های خارجی در ایران کار می کنند نشان دهنده این مساله است که ایران جذابیت خود را برای سرمایه گذاران خارجی بدست اورده و سود سرمایه گذاری در ایران برای سرمایه گذاران خارجی چشمگیر است. در این فصل ۳.۴۹ میلیارد دلار در ایجاد فرصت های شغلی در کشور سرمایه گذاری شد که در صورت ادامه این روند می توان انتظار داشت که مشکل بیکاری هم در ایران برطرف شود.

موانع را پشت سر می گذاریم

البته موانعی در مسیر عادی شدن روابط اقتصادی ایران با غرب وجود دارد که اصلی ترین مانع را می توان برقرار نشدن رابطه بانکی کامل دانست. ایران توانسته است با بانک های کوچک اروپایی همکاری کند ولی هنوز بانک های بزرگ همکاری با ایران را آغاز نکرده اند. به همین دلیل پروژه های زیادی در ایران تامین مالی نشدند و امکان اجرای انها وجود ندارد.

عربستان سعودی را می توان یکی از موانع بزرگ عادی سازی رابطه ایران و غرب دانست.عربستان یکی از مهمترین شرکای سیاسی و اقتصادی آمریکا است و سیاست های عربستان روی تصمیم گیری های آمریکا تاثیر زیادی دارد. اهمیت عربستان در بازار نفت را می توان اصلی ترین عامل نزدیکی این کشور به آمریکا دانست. عربستان رقیب اصلی ایران در بازار نفت است ولی در سال های اخیر رابطه عربستان با ایران تیره شده است و این تیرگی می تواند مانعی در مسیر عادی شدن رابطه ایران و آمریکا باشد.

اگرچه بعد از انتشار گزارش ۲۸ صفحه ای در مورد حملات یازده سپتامبر و مشاهده شدن رد پایی از عربستان در این حملات می توان انتظار داشت تاثیر عربستان روی سیاستمداران امریکایی کمتر شود. در این گزارش در مورد تامین مالی گروه های تندرو توسط عربستان و عدم همکاری عربستان برای ارایه اطلاعات لازم در مورد افرادی که مشکوک به دست داشتن در حمله یازده سپتامبر بودند مطالبی عنوان شده است و به نظر می رسد این مطالب می تواند باعث شود تا رابطه عربستان و امریکا تحت تاثیر قرار بگیرد. از طرف دیگر چندی پیش باراک اوباما رییس جمهوری امریکا رسما اعلام کرد تمایل امریکا برای عادی شدن رابطه با ایران بود که باعث شد مذاکرات هسته ای ادامه پیدا کند و به نتیجه برسد که این مساله می تواند خود عاملی در جهت تسریع روند عادی سازی رابطه اقتصادی ایران و امریکا و از میان برداشته شدن مانعی به اسم عربستان سعودی در این مسیر باشد.

خارجی ها خواستار سرمایه گذاری در ایران هستند

با وجود این موانع  در مسیر سرمایه گذاری در ایران ولی شرکتهای خارجی برای وارد شدن به بازار ایران تلاش می کنند. این شرکتها ورود به بازار ایران را در دستور کار خود قرار داده اند و در جهت عادی شدن اوضاع اقتصادی  و برداشته شدن موانع حرکت می کنند . همین مساله سبب شده است تا ایران  بتواند شاهد افزایش سرمایه های خارجی باشد و شرد را تجربه کند .

در ماه های اخیر شرکت های خارجی زیادی مطالعه روی بازار ایران را اغاز کرده اند تا اجرای پروژه های جدید در کشور را از نظر اقتصادی ارزیابی کنند . این شرکتها به موانع موجود اگاهی دارند و همگی برای برداشته شدن این موانع با ایران همکاری می کنند . به همین دلیل می توان انتظار داشت اقتصاد سریع تر از براوردهای قبلی به رونق برسد.

نام:
ایمیل:
* نظر: