يکشنبه ۱۸ خرداد ۱۳۹۹ - June 07 2020
گزارش امید هسته ای در مورد طرح تازه کمیسیون اروپا؛
کد خبر: ۱۷۰۱۴
تاریخ انتشار: ۰۲ شهريور ۱۳۹۵ - ۰۹:۱۰
هم اکنون ۱۳۱ نیروگاه هسته ای در۱۴ کشور اروپایی فعال هستند که متوسط سن این نیروگاه ها بالغ بر۳۰ سال است. کشورهای فرانسه، فنلاند،مجارستان، اسلواکی، چک،بلغارستان،لهستان، لیتوانی، رومانی و انگلستان برنامه ساخت نیروگاه های جدید یا بازسازی نیروگاه های قدیمی را در دستور کار دارند و در حال اجرای آن هستند.
مونا مشهدی رجبی: پنج سال پیش و بعد از سونامی بزرگی که درفوکوشیمای ژاپن اتفاق افتاد و نیروگاه هسته ای  را تخریب و خطر انتشار مواد هسته ای را در ژاپن ایجاد کرد،تردیدهایی در مورد  استفاده از نیروگاه های هسته ای در دنیا ایجاد شد.

این حادثه در مارس سال ۲۰۱۱ میلادی اتفاق افتاد و از سال 2012میلادی اغلب کشورهای اروپایی از تلاش برای تعطیلی تدریجی نیروگاه های هسته ای خبر دادند. آلمان از اولین کشورهایی بود که در این راه پیش قدم شد و از تعطیلی تدریجی نیروگاه های هسته ای خود خبر داد. در آن زمان دولت آلمان تاکید کرد نیروگاه های هسته ای به تدریج با نیروگاه های فعال با انرژی های تجدید پذیر جایگزین می شود تا از وقوع خطرات انسانی به دلیل انتشار آلودگی های ناشی از فعالیت های هسته ای جلوگیری شود،ولی به نظر می رسد اروپا کماکان به این منبع انرژی برای تولید برق نیاز دارد و نمی تواند نیروگاه های هسته ای اش را تعطیل کند و با توجه به استانداردهای بالای ایمنی در این صنعت، اروپایی ها تلاش دارند با رعایت بیشتر این استانداردها به تولید انرژی از این طریق ادامه دهند.

ضرورت سرمایه گذاری ۵۰۰ میلیارد دلاری در ساخت نیروگاه
رشد مصرف برق در کشورهای اروپایی سبب شد تا ضرورت سرمایه گذاری در ساخت نیروگاه ها در این منطقه بیشتر حس شود و به نظر می رسد قابل دسترس ترین منبع برای اروپایی ها انرژی هسته ای است. کمیسیون اروپا در گزارش اخیر خود نوشت:«تولید برق با استفاده از نیروگاه های هسته ای در اروپا اجتناب ناپذیر است.» از طرف دیگر قدیمی بودن زیر ساختهای تولید برق  در اروپا سبب شد  تا نیاز به جایگزینی زیر ساختهای موجود هم حس شود. از طرف دیگر تا سال ۲۰۵۰میلادی بالغ بر۹۰ درصد ظرفیت های کنونی تولید برق به دلیل قدیمی بودن باید جایگزین شود که این کار نیاز به سرمایه گذاری و برنامه ریزی دارد.

کمیسیون انرژی اروپا در گزارش عرضه انرژی منطقه نوشت:«اتحادیه اروپا برای تامین نیاز برق خود در سالهای آتی باید به سرمایه گذاری در تولید نیروگاه های هسته ای بپردازد. اروپا  نیاز دارد تا سال ۲۰۵۰ میلادی بین ۵۰۰ تا ۵۵۴ میلیارد دلار در ساخت نیروگاه های هسته ای سرمایه گذاری کند. همچنین باید بین ۵۰ تا ۵۹ میلیارد دلار هم برای ارتقای زیر ساخت های قدیمی که کارایی کمتری دارند سرمایه گذاری شود.»

انتقاد به گزارش کمیسیون اروپا
انتشار این گزارش با انتقادهایی همراه بود و اغلب انتقادها هم به دلیل پُرهزینه بودن ساخت نیروگاه و نگهداری آن بود. حزب سبز آلمان بعد از انتشار این گزارش توسط کمیسیون اروپا، آن را مورد انتقاد قرار داد و نوشت:«کمیسیون اروپاهزینه کلان راه اندازی نیروگاه های هسته ای را نادیده گرفته است و به همین دلیل یک تصویر بسیار زیبا و سودآور از این صنعت را ترسیم می کند.»
از طرف دیگر در گزارش کمیسیون اروپا سخنی در مورد هزینه گزاف توسعه نیروگاه های  هسته ای، ازبین بردن پس ماندهای هسته ای و تخریب نیروگاه های  قدیمی که دیگر کارایی ندارند و باید از بین بروند به میان نیامده است.

بیمه نیروگاه های هسته ای مهم است
یکی دیگر از انتقاداتی که به گزارش کمیسیون اروپا شد، این است که مسولیت بیمه نیروگاه های هسته ای بر عهده کیست؟ اینکه در صورت وقوع هر حادثه ای در این  نیروگاه ها که ساخت و راه اندازی آنها بسیار پر هزینه است چه مبلغی توسط شرکت های بیمه کننده یا سازمان های بیمه کننده پرداخت می شود، مساله ای است که در گزارش به آن اشاره نشده است؟

البته این مساله بعد از حادثه فوکوشیما هم مطرح شده بود ولی در آن زمان هم پیگیری نشد. در سال ۲۰۱۱ میلادی و بعد از حادثه فوکوشیما،کمیسیونر انرژی  آلمان طرحی ارایه داد و بیمه تعهد یکپارچه نیروگاه های برق هسته ای را پیشنهاد داده بود. گانتر اوتینگر در این مورد گفته بود:«بیمه یکپارچه اروپایی می تواند تضمین کننده این باشد که هر حادثه ای در نیروگاه اتفاق بیفتد، بیمه اروپا مسولیت مالی مرتبط با آن را بر عهده می گیرد به همین دلیل هزینه تمام شده هر واحد برق تولید شده توسط نیروگاه هسته ای کاهش خواهد یافت و استفاده از آن به صرفه می شود. البته این طرح توسط کمیسیون اروپا تایید نشد و هر یک از کشورها طبق قوانین داخلی خود نیروگاه های هسته ای را بیمه می کنند. به عنوان مثال اپراتورهای نیروگاه های هسته ای در فرانسه مسئولیت زیان تا۹۱میلیون یورو به ازای هر نیروگاه را بر عهده دارند، در حالی که بیمه تعهد مشترک اپراتورها در آلمان تا زیان بالغ بر۲میلیارد یورو را تقبل می کند.

 هم اکنون ۱۳۱ نیروگاه هسته ای در۱۴ کشور اروپایی فعال هستند که متوسط سِنّ این نیروگاه ها بالغ بر۳۰ سال است. کشورهای فرانسه، فنلاند،مجارستان، اسلواکی، چک،بلغارستان،لهستان، لیتوانی، رومانی و انگلستان  برنامه ساخت نیروگاه های جدید یا بازسازی نیروگاه های قدیمی را در دستور کار دارند  و در حال اجرای آن هستند. فرانسه بیشترین سهم از انرژی برق را با کمک نیروگاه های هسته ای تولید می کند و به همین دلیل هم محافظت این نیروگاه در اولویت کاری وزارت نیروی این کشور است.
نام:
ایمیل:
* نظر: