يکشنبه ۱۸ خرداد ۱۳۹۹ - June 07 2020
گزارش تحلیلی امید هسته ای در مورد جایگاه اقتصادی صنعت هسته ای کانادا؛
کد خبر: ۱۷۱۳۰
تاریخ انتشار: ۰۲ شهريور ۱۳۹۵ - ۰۹:۱۲
کانادا در زمینه مطالعات هسته ای سابقه ای طولانی دارد و از سال ۱۹۴۴ میلادی به طور جدی در این زمینه کار کرده است. هم اکنون این کشور را می توان یکی از کشورهای پیشگام در زمینه مطالعات هسته ای و تکنولوژی دانست.ساخت پیشرفته ترین سیستم های راکتورهای هسته ای و رایو ایزوتوپ هایی که در تشخیص های پزشکی استفاده می شود و در درمان بیماری سرطان کاربرد دارد حاصل این مطالعات زیاد و سرمایه گذاری های کلان در کانادا است.
مونا مشهدی رجبی: استفاده از انرژی هسته ای برای تولید برق در کشورهای صنعتی و توسعه یافته دنیا امری رایج است. اگرچه اخیرا به دلیل خطراتی که این منبع انرژی برای سلامت انسان و محیط زیست دارد، در مورد ضرورت جایگزین شدن آن منابع پاک صحبت می شود. ولی مطالعات اخیر نشان داده است که سرمایه گذاری در این زمینه همچنان ادامه دارد و این انرژی به یکی از مظاهر توسعه یافتگی صنعتی در کشورها بدل شده است و می تواند درآمد زیادی را هم برای کشور ایجاد کند.رایج ترین موارد استفاده از انرژی هسته ای در تولید برق و رادیو ایزوتوپ های پزشکی است که کانادا در این دو بخش یکی از پیشرفته ترین کشورهاست.

کانادا در زمینه مطالعات هسته ای سابقه ای طولانی دارد و از سال ۱۹۴۴ میلادی به طور جدی در این زمینه کار کرده است. هم اکنون این کشور را می توان یکی از کشورهای پیشگام در زمینه مطالعات هسته ای و تکنولوژی دانست. ساخت پیشرفته ترین سیستم های راکتورهای هسته ای و رایو ایزوتوپ هایی که در تشخیص های پزشکی استفاده می شود و در درمان بیماری سرطان کاربرد دارد حاصل این مطالعات زیاد و سرمایه گذاری های کلان در کانادا است.

تولید برق هسته ای در کانادا

کانادا یکی از کشورهایی است که در سالهای اخیر برای ساخت نیروگاه های هسته ای سرمایه گذاری زیادی کرده است . آمار نشان می دهد این کشور۱۹راکتور هسته ای دارد که بیشتر آنها در ایالت اونتاریو قرار دارند و این راکتورها توان تولید ۱۳.۵ گیگا وات برق هسته ای را دارند. این کشور۱۵.۸ درصد از برق مورد نیاز خود را با کمک انرژی هسته ای تامین می کند. کانادا در نظر داشت تا انتهای دهه دوم قرن بیست و یکم دو راکتور تازه احداث کند و با بکار گیری آنها سهم تولید برق هسته ای به کل برق تولیدی در کشور را افزایش دهد ولی اجرای این طرح به تاخیر افتاد. موسسه مطالعات انرژی کانادا دلیل تاخیر در اجرای این پروژه را سرمایه گذاری در بخش مطالعاتی انرژی هسته ای و بخش پزشکی اعلام کرد.

به گزارش اتحادیه هسته ای جهانی، در سال ۲۰۱۵ میلادی ۶۵۲ میلیارد کیلووات ساعت برق در کانادا تولید شد که ۱۰۲.۸ میلیارد کیلو وات ساعت از آن توسط نیروگاه های هسته ای تولید شده بود و معادل ۱۵.۸ درصد از کل برق تولیدی در این کشور بود. در این سال ۳۹۱.۵ میلیارد کیلووات ساعت از برق آبی و ۶۳ میلیارد کیلووات ساعت از برق زغال سنگی تولید شده بود و این دو منبع به ترتیب۶۰ درصد و ۹ درصد از برق تولیدی این کشور را به خود اختصاص دادند. سهم نیروگاه های گازی در تولید برق در این کشور هم حدود ۱۰ درصد بود و در مجموع ۶۷ میلیارد کیلو وات ساعت برق توسط نیروگاه های گازی تولید شد.

کانادا در زمره کشورهایی است که کمترین الایندگی زیست محیطی را دارد و انتشار گاز دی اکسید کربن در این کشور بسیار پایین است. در صنعت برق هم استفاده از نیروگاه های ابی و هسته ای که انتشار کربن کمی دارند در اولویت است.

سهم راکتورها در اقتصاد

به گزارش موسسه مطالعات انرژی کانادا در سال گذشته رآکتورهای هسته ای بالغ بر ۶.۶ میلیارد دلار درآمد برای کانادا ایجاد کردند . استفاده از این رآکتورها در تولید برق هسته ای و یا تولید انواع محصولات پزشکی و دارویی سبب شد تا درآمد صادراتی این کشور ۱.۲ میلیارد دلار افزایش یابد و بالغ بر ۱.۵ میلیارد دلار هم به درآمد دولت اضافه شود .

صنعت هسته ای فرصت های شغلی زیادی را هم در کانادا ایجاد کرده است. هم اکنون بالغ بر۲۱ هزار نفر به طور مستقیم در صنعت هسته ای کانادا مشغول به کار هستند و۱۰ هزار نفر هم به طور غیر مستقیم در پروژه های مربوط به صنعت هسته ای کار می کنند. این عده اغلب پیمانکارانی هستند که اجرای بخش های مختلف پروژه را بر عهده دارند. مطالعات انجام شده توسط موسسه مطالعات انرژی کانادا نشان می دهد در سال قبل بالغ بر ۴۰ هزار نفر – علاوه بر ۳۱ هزار نفری که مستقیم و غیرمستقیم توسط صنعت هسته ای به کار گرفته شده بودند- برای تکمیل زیر ساخت های لازم برای فعالیت صنعت هسته ای کار می کردند و با احتساب این رقم مجموع افراد فعال در صنعت هسته ای این کشور ۷۱ هزار نفر بود. این صنعت هم از نظر زیست محیطی و هم از نظر اقتصادی و هم از نظر اجتماعی برای کانادا اهمیت زیادی دارد و به همین دلیل دولت اعلام کرده است که سرمایه گذاری خود در این صنعت را تا سال ۲۰۲۰ میلادی بیشتر می کند .

سرمایه گذاری کانادا در صنعت هسته ای

اتحادیه هسته ای جهانی اعلام کرد در فاصله سال های ۱۹۵۲ تا ۲۰۰۶ میلادی بالغ بر ۱۳.۶ میلیارد دلارکانادا توسط دولت کانادا در برنامه های هسته ای سرمایه گذاری شد و این سرمایه گذاری ۱۶۰ میلیارد دلار مزیت اقتصادی ایجاد کرد. مبلغ ۱۶۰ میلیارد دلاری که با کمک این سرمایه گذاری ایجاد شده بود از طریق تولید برق هسته ای ، فعالیت های تحقیق و توسعه در زمینه انرژی هسته ای ، صادرات فراورده های هسته ای به خصوص کالاهای پزشکی و دارویی ، صادرات اورانیوم و یا رادیو ایزوتوپ های پزشکی و در نهایت خدمات حرفه ای ایجاد شد و زمینه را برای بیشتر کردن نرخ رشد اقتصادی و ایجاد ثبات در کشور فراهم کرد.

بنابر این صنعت هسته ای در کانادا اهمیت زیادی برای اقتصاد این کشور دارد و سرمایه گذاری های اخیر در این صنعت هم توجیه کننده همین مزیت بالای اقتصادی صنعت مذکور است.

نام:
ایمیل:
* نظر: