يکشنبه ۱۸ خرداد ۱۳۹۹ - June 07 2020
گزارش تحلیلی امید هسته ای در مورد تولید اورانیوم در دنیا؛
کد خبر: ۱۷۴۴۱
تاریخ انتشار: ۰۷ شهريور ۱۳۹۵ - ۰۹:۴۳
بزرگترین شرکت فعال در تولید اورانیوم دنیا شرکت دولتی کازاتوم پروم نام دارد که در سال گذشته بالغ بر ۱۴۵۰۰ تن اورانیوم را وارد بازار مصرف کرد.دومین شرکت بزرگ اورانیوم در جهان شرکت آروا متعلق به کشور فرانسه است و در جایگاه سوم شرکت کامکو متعلق به کشور کانادا قرار دارد . طبق گزارشهای موجود نه شرکت بزرگ فعال در زمینه تولید اورانیوم در دنیا مجموعا ۹۰ درصد از تولید اورانیوم دنیا را بر عهده دارند.
با توسعه انرژی هسته ای در جهان ، اورانیوم به عنوان فلزی پر مصرف  و با اهمیت معرفی شده است و کشورهای مالک برای استخراج و عرضه ان به بازار مصرف دنیا سرمایه گذاریهای زیادی انجام می دهند.

به گزارش گروه تحلیل و ترجمه امیدهسته ای،  اهمیت این فلز در کشورهایی  مانند فرانسه که برای تولید برق مورد نیاز خود به نیروگاههای هسته ای وابسته هستند  بیشتر از دیگر کشورها است و شرکتهای بزرگ فعال در تولید اورانیوم هم اغلب در کشورهایی قرار دارند که یا منابع غنی اورانیوم دارند یا صنایع وابسته به انرژی هسته ای دارند .به گزارش اتحادیه جهانی هسته ای در سال ۲۰۱۴ میلادی ۵۶ هزار تن  اورانیوم در دنیا تولید شد و  قزاقستان با تولید ۲۱ هزار تن اورانیوم در جایگاه اولین تولید کننده این فلز قرار گرفت. تولید اورانیوم دنیا در سال ۲۰۱۵ میلادی برابر با ۶۰ هزار تن بود  و میزان تولید در قزاقستان از مرز ۲۳ هزار تن گذشت و بازهم در صدر فهرست تولید کنندگان اورانیوم دنیا قرار گرفت. . دیگر کشورهای بزرگ تولید کننده اورانیوم در دنیا در سال ۲۰۱۴ میلادی کشورهای کانادا ، استرالیا ، نیجر،  نامیبیا ، روسیه ، ازبکستان، چین  ، امریکا و اوکراین  هستند.

افزایش استفاده از انرژی هسته ای  در تولید برق و  بخش پزشکی سبب شد تا تقاضا برای اورانیوم در دنیا رشد کند  و تولید ان هم افزایش یابد . اتحادیه جهانی هسته ای اعلام کرد میزان تولید  اورانیوم از معادن دنیا در سال ۲۰۰۲ میلادی  برابر با ۳۶ هزار تن بود در حالیکه در سال ۲۰۱۵ میلادی بالغ بر ۶۰ هزار تن اورانیوم در دنیا تولید شد و این نشان از افزایش ۶۶ درصدی تولید می دهد.

رشد ۶۶ درصدی تولید اورانیوم در چهارده سال
اتحادیه جهانی هسته ای اعلام کرد در فاصله سالهای ۲۰۰۲ تا ۲۰۱۵ میلادی تولید  اورانیوم در دنیا ۶۶ درصد رشد کرد و از ۳۶ هزار تن به بیش از ۶۰ هزار تن رسید . در هفت سال اول این دوره یعنی در فاصله سالهای ۲۰۰۲ تا ۲۰۰۹ میلادی  تولید اورانیوم در دنیا ۳۹ درصد افزایش یافت ولی در نیمه دوم این دوره  رشد تولید اورانیوم برابر با ۲۰ درصد بود. دلیل بالاتر بودن  رشد تولید در نیمه اول این دوره را می توان سرمایه گذاریهای کلان در تولید  برق هسته ای و ساخت نیروگاهها و راکتورها در کشورهای مختلف صنعتی  دانست . این سرمایه گذاریها باعث افزایش تقاضا  و به  دنبال ان افزایش تولید اورانیوم شد. ولی در نیمه دوم این بازه چهارده ساله  اغلب کشورهای صنعتی نیروگاههای هسته ای داشتند و نیاز به افزایش تولید اورانیوم برای استفاده در بخشهای مختلف صنعتی کمتر شد . به همین دلیل نرخ رشد تولید اورانیوم  در نیمه دوم این بازه کمتر از نیمه اول است و پیش بینی می شود در هفت سال آینده  رشد تولید اورانیوم به ۸ درصد تقلیل یابد. اتحادیه جهانی هسته ای نوشت: بعد از حادثه ژاپن دنیا در مورد مزایای استفاده از راکتورهای  هسته ای در تولید انرژی  تردید بیشتری دارد و به همین دلیل انتظار نمی رود ساخت نیروگاههای تولید برق هسته ای با همان سرعتی که در دهه اول قرن بیست و یکم میلادی اتفاق افتاده است ، ادامه یابد.این باعث می شود تا تقاضا هم کمتر شود  و تولید هم به دنبال ان تنزل یابد.

کانادا مالک بزرگترین معدن اورانیوم دنیا
معدن مک ارتور ریور کانادا بزرگترین و غنی ترین معدن  اورانیوم در دنیا است و میزان تولید اورانیوم در این معدن در سال ۲۰۱۴ میلادی برابربا ۷۳۵۰ تن و در سال گذشته برابر با ۸۰۰۰ تن بود. دومین معدن بزرگ اورانیوم دنیا در کشور قزاقستان قرار گرفته است و معدن تورتکودوک نام دارد .  قزاقستان با استفاده از ذخایر این معدن در سال ۲۰۱۴ میلادی ۴۳۰۰ تن اورانیوم و در سال ۲۰۱۵ میلادی بالغ بر ۵۰۰۰ تن اورانیوم تولید کرد.

اما در بخش دیگر باید شرکتهای بزرگ فعال در تولید اوراینوم را بررسی کرد. اتحادیه جهانی اورانیوم می نویسد: بزرگترین شرکت فعال در تولید اورانیوم دنیا شرکت دولتی کازاتوم پروم نام دارد که در سال گذشته بالغ بر ۱۴۵۰۰ تن اورانیوم را وارد بازار مصرف کرد.دومین شرکت بزرگ اورانیوم در جهان شرکت  آروا متعلق به کشور فرانسه  است و در جایگاه سوم شرکت کامکو متعلق به   کشور کانادا قرار دارد . طبق گزارشهای موجود نه شرکت بزرگ فعال در زمینه تولید اورانیوم در دنیا مجموعا ۹۰ درصد از  تولید اورانیوم دنیا را بر عهده دارند.
نام:
ایمیل:
* نظر: