يکشنبه ۱۸ خرداد ۱۳۹۹ - June 07 2020
گزارش امید هسته ای در مورد تولید برق هسته ای در دنیا؛
کد خبر: ۱۷۵۰۱
تاریخ انتشار: ۱۰ شهريور ۱۳۹۵ - ۱۰:۳۶
اروپا را می توان قدیمی ترین مالک نیروگاه هسته ای در دنیا دانست. عدم وجود منابع انرژی فسیلی در کشورهای اروپایی سبب شد تا توجه این قاره به انرژی هسته ای و تولید برق هسته ای جلب شود و سرمایه گذاری در ساخت نیروگاه های تازه در این کشورها هر روز بیشتر شود.
نیروگاه های تولید برق هسته ای در ۳۱ کشور دنیا وجود دارند که اغلب این کشورها در اروپای غربی، امریکای شمالی ، آسیای شرقی و آسیای جنوبی هستند. کشور فرانسه بزرگترین سهم از انرژی برق مصرفی خود را با کمک انرژی هسته ای تامین می کند و از قدیمی ترین سرمایه گذاران در این زمینه است. به گزارش کمیسیون اروپا این کشور در سال ۲۰۱۵ میلادی ۷۶.۳۴ درصد از برق مصرفی خود را در نیروگاه های هسته ای تولید کرد و به همین دلیل هم بیشترین سرمایه گذاری را در ساخت این نیروگاه ها و بازسازی نیروگاه های قدیمی  انجام داد.

چین رکورد دار بالاترین نرخ رشد تولید
به گزارش گروه خبر و تحلیل امیدهسته ای، چین بالاترین نرخ رشد تولید برق هسته ای را  دارد و این نرخ بالای رشد را می توان در تعداد زیاد نیروگاه های در حال ساخت در این کشور مشاهده کرد. هم اکنون ۲۸ راکتور هسته ای در چین در حال احداث است که بیشترین شمار راکتورهای در حال ساخت در یک کشور است. اتحادیه هسته ای جهانی اعلام کرد: چین در نظر دارد ظرفیت تولید برق هسته ای خود را تا سال ۲۰۲۰ به ۸۰ گیگا وات برساند. این کشور در نظر دارد تا سال ۲۰۳۰ میلادی ظرفیت تولید خود را به ۲۰۰ گیگا وات و تا سال ۲۰۵۰ به ۴۰۰ گیگا وات برساند و سهم تولید برق هسته ای را از مرز ۱۵ درصد نیاز مصرفی کشور بیشتر کند.فرانسه ۷۶ درصد از برق مصرفی را با  استفاده از انرژی هسته ای تولید می کند

از طرف دیگر کشورهای هند و کره جنوبی  و روسیه هم ساخت چندین راکتور تولید برق هسته ای را  آغاز کرده اند .کره جنوبی در نظر دارد توان تولید برق هسته ای خود را به ۲۷.۳ گیگا وات در سال ۲۰۲۰ میلادی برساند و تا سال ۲۰۳۰ میلادی این ظرفیت را از ۴۳ گیگا وات بیشتر کند. دولت هند هم اعلام کرد ظرفیت تولید برق هسته ای را  تا سال ۲۰۲۰ به ۱۴.۶ گیگا وات می رساند و در سال ۲۰۳۲ توان تولید خود را از ۶۳ گیگا وات بیشتر می کند . هند در نظر دارد تا سال ۲۰۵۰ میلادی ۲۵ درصد از برق مصرفی خود را با کمک نیروگاه های هسته ای تامین می کند.

 روی دیگر سکه
اما ساخت نیروگاه هسته ای و سرمایه گذاری در این زمینه تنها یک روی سکه است . در روی دیگر سکه ضرورت تعطیلی نیروگاه های هسته ای قرار دارد که به دلیل قدیمی بودن احتمال خطر هنگام کار کردن با آن افزایش پیدا می کند. آژانس بین المللی انرژی در گزارش اخیر خود نوشت: تا ۱۵ سال آینده بالغ بر۱۰۰ راکتور هسته ای در دنیا تعطیل می شود که دلیل تعطیلی و از کار افتادگی آنها را می توان قدیمی بودن این راکتورها دانست. استفاده از راکتورهای قدیمی خطرات زیادی دارد و به همین دلیل بعد از یک بازه زمانی باید راکتورها بازسازی شود و با گذشت طول عمو مفید آنها باید از دور برکنار شوند.

اروپا قدیمی ترین مالک نیروگاه های هسته ای    
اروپا را می توان قدیمی ترین مالک نیروگاه هسته ای در دنیا  دانست. عدم وجود منابع انرژی فسیلی در کشورهای اروپایی سبب شد تا توجه این قاره به  انرژی هسته ای و تولید برق     هسته ای جلب شود و سرمایه گذاری در ساخت نیروگاه های تازه در این کشورها هر روز بیشتر شود.

به گزارش آژانس بین المللی انرژی اسلواکی دومین کشور اروپایی است که بیشترین سهم از برق هسته ای را تولید می کند. این کشور در سال گذشته ۵۵.۹ درصد از انرژی برق مصرفی خود را با کمک نیروگاه هسته ای تولید کرد و مجارستان که در جایگاه سوم قرار داشت توانست ۵۲.۶۷ درصد از انرژی برق خود را با کمک نیروگاه های هسته ای تامین کند.

بلژیک در این رده بندی در جایگاه چهارم قرار داشت . این کشور در سال  قبل ۴۱.۴۷ درصد از انرژی برق خود را توسط نیروگاههای هسته ای تولید کرد . کشورهای سوید و اسلوانی از نظر سهم تولید برق هسته ای  در جایگاه پنجم و ششم قرار داشتند. در سال ۲۰۱۵ میلادی سوید ۳۸.۱۰ درصد از انرژی برق خود را با کمک برق هسته ای تولید کرد و سهم اسلوانی به ۳۷.۵۳ درصد رسید.
 
درسال ۲۰۱۵ میلادی  چک ۳۵.۷۸ درصد از برق مصرفی خود را با کمک انرژی هسته ای تولید کرد و فنلاند موفق شد تا ۳۳.۷۴ درصد از انرژی برق خود را با کمک این منبع انرژی تولید کند .آلمان که سیزدهمین کشور بزرگ تولید کننده برق هسته ای در اروپا بود تنها ۱۴.۰۹ درصد از انرژی برق مورد استفاده خود را به کمک نیروگاههای هسته ای تولید کرده است.
نام:
ایمیل:
* نظر: