يکشنبه ۱۰ فروردين ۱۳۹۹ - March 29 2020
کارشناس بازار نفت در مورد نقش ایران در اوپک می گوید
کد خبر: ۱۸۲۱۳
تاریخ انتشار: ۲۹ شهريور ۱۳۹۵ - ۱۰:۲۸
اوپک تا انتهای سال جاری و تا زمانیکه ایران نتواند به سطح باثباتی در میزان تولید و صادرات نفت خود برسد ، نخواهد توانست در مورد کاهش حجم تولید به توافق برسد زیرا تا آن زمان ایران با این تصمیم همراهی نمی کند.
مونا مشهدی رجبی: در آستانه اجلاس اوپک در الجزیره  سایت اویل پرایس مصاحبه ای با رابین میلز کارشناس اقتصاد و استراتژی انرژی خاورمیانه در مورد تصمیمات احتمالی در این اجلاس و تاثیر بازگشت ایران به بازار نفت در تصمیمات اوپک  انجام داده است. این تحلیل گر و کارشناس بازار نفت بر این باور است که  نقش ایران در بازار نفت امروز دنیا بسیار چشم گیر است تصمیمات اوپک در اجلاس الجزیره تحت تاثیر سیاست های ایران قرار خواهد گرفت.
به گزارش گروه تحلیل و ترجمه امیدملی ایرانیان، به تعبیر بهتر تصمیم ایران در کاهش تولید نفت می تواند باعث اتخاذ تصمیمی جمعی در جهت محدود کردن عرضه شود و تصمیم ایران برای عدم همراهی در این زمینه هم می تواند مانع از حصول نتیجه مطلوب از این اجلاس شود. مصاحبه را در زیر می بینید:

در سال جاری قیمت نفت از کمتر از ۳۰ دلار شروع شد و هم اکنون در فاصله بین ۴۵ تا ۵۰ دلار قرار دارد. به نظر شما شانس تثبیت قیمت نفت در بازار جهانی در سال جاری میلادی چقدر است؟ آیا این امکان وجود دارد که قیمت نفت در بازار جهانی در سال ۲۰۱۷میلادی به بالغ بر۷۰ دلار برسد؟
عربستان ، ایران را رقیبی سرسخت در بازار نفت می داندهمیشه این احتمال وجود دارد که قیمت نفت تحت تاثیر مسایل سیاسی و غیر اقتصادی تغییر کند ولی اگر شرایط اقتصادی و سیاسی دنیا بر همین منوال باشد نمی توان انتظار رسیدن قیمت به بیش از ۶۰ تا ۷۰ دلار را داشت و در خوش بینانه ترین حالت تا انتهای سال ۲۰۱۷ میلادی قیمت نفت در مرز۵۵ تا ۶۲ دلار تثبیت می شود و این سناریو را می توان در شرایطی تصور کرد که اقتصاد دنیا تثبیت شده باشد و نرخ رشد اقتصادی در جهان افزایش یافته باشد .
به نظر شما ورود ایران به بازار نفت دنیا و خارج شدن این کشور از تحریم های نفتی می تواند تاثیر معنا داری در کاهش قیمت نفت داشته باشد؟
بدون شک افزایش عرضه نفت توسط ایران عاملی است که بازار را تحت تاثیر قرار می دهد. پیش از برداشته شدن تحریم ها ایران حدود یک میلیون بشکه نفت به جهان صادر می کرد ولی هم اکنون تولید و صادرات اش رشد زیادی کرده است. افزایش صادرات ایران سبب شد عرضه نفت در بازار جهانی از تقاضای آن فراتر رود و به دنبال آن قیمت این منبع انرژی در دنیا تنزل یابد. از آنجا که ایران به رشد  تولید خود ادامه خواهد داد دیگر دلیلی برای بالا رفتن قیمت نفت در بازار وجود نخواهد داشت.
در میان وزرای نفت و انرژی اوپک این مساله مطرح است که باید در اجلاس الجزیره در مورد کاهش تولید تصمیم گیری شود تا ازاین طریق قیمت نفت در بازارافزایش یابد. به نظر شما آیا ایران با کاهش تولید نفت موافقت می کند؟
به  نظر من ایران با کاهش تولید موافقت نخواهد کرد زیرا این کشور بعد از تحریم های اقتصادی به تازگی وارد بازار نفت شده است  و در صدد است بازارهایی که در سال های اخیر از دست داده بود را دوباره باز یابد. بنابراین همراهی با دیگر کشورهای عضواوپک برای کمتر کردن سطح تولید آخرین کاری است که ایران انجام خواهد داد.از طرف دیگر عربستان هم با این طرح موافقت نمی کند زیرا کمتر کردن تولید عربستان به معنای باز کردن فضا برای رشد تولید ایران و بدست آوردن بازار بزرگتر است که عربستان در این جهت حرکت نخواهد کرد.به نظر من اوپک تا انتهای سال جاری و تا زمانیکه ایران نتواند به سطح باثباتی در میزان تولید و صادرات نفت خود برسد ، نخواهد توانست در مورد کاهش حجم تولید به توافق برسد زیرا تا آن زمان ایران با این تصمیم همراهی نمی کند.
بنابراین  از نظر شما بعد از اینکه ایران توانست صادرات خود را به ۴ میلیون بشکه در روز برساند- که طبق گفته مقامات صنعت نفت ایران تحقق این هدف چندان دور نیست- این کشور با کاهش تولید اوپک موافقت می کند. ولی آیا عربستان هم با این سیاست همراهی خواهد کرد؟
عربستان در اجلاس دوحه از این سیاست حمایت کرد ولی در انتهای جلسه و بعد از اینکه متوجه شد ایران  تمایلی به کاهش سطح تولید ندارد، با کاهش تولید مخالفت کرد. به نظر من تنها در صورتی عربستان با کاهش سقف تولید موافقت می کند که ایران در این مسیر با اوپک همراهی کند زیرا عربستان ، ایران را رقیبی مهم و سر سخت در بازار نفت می داند و تمایلی به واگذاری سهم خود به ایران ندارد.
بنابراین به نظر شما ایران مهمترین عامل در تصمیم گیری اوپک در الجزایر خواهد بود؟
بله ایران نقش بسیار مهمی خواهد داشت و تصمیم سازمان تنها بستکی به موضع گیری ایران خواهد داشت.

نام:
ایمیل:
* نظر: