سه‌شنبه ۳۰ دی ۱۳۹۹ - January 19 2021
کد خبر: ۱۸۲۸
تاریخ انتشار: ۳۱ خرداد ۱۳۹۳ - ۱۰:۴۴
رییس جمهور آمریکا بار دیگر با اشاره به اینکه بحران عراق راه حل نظامی ندارد، از رهبران سیاسی عراق خواست بحران موجود در این کشور را از طریق سیاسی حل و فصل کنند.
رییس جمهور آمریکا روز گذشته در مصاحبه با شبکه "سی ان ان " با اشاره به بحران جاری عراق در سخنانی که به نظر می رسد هدف آن بیش از هرچیز تشدید فشارها به نوری مالکی نخست وزیر عراق باشد،گفت: هیچ قدرت آتشی از سوی آمریکا وجود ندارد که بتواند عراق را یکپارچه نگه دارد.

رییس جمهور آمریکا با تاکید براینکه بحران عراق راه حل نظامی ندارد گفت که رهبران سیاسی عراق باید این بحران را از طریق سیاسی حل کنند چرا که به گفته رییس جمهور آمریکا این بحران راه حل نظامی ندارد.

اوباما با اشاره به اینکه آمریکا این فرصت را در اختیار عراق قرار داد تا دموکراسی را تجربه کند و فراتر از خطوط فرقه ای آینده فرزندان عراقی را تضمین کند، افزود: متاسفانه امروز آنچه که در عراق شاهد آن هستیم شکست کامل اعتماد است.

اظهارات اوباما چندمین اظهار نظر او طی هفته گذشته و پس از بحران شورش گروه تروریستی داعش علیه دولت عراق است.
دولت عراق خواستار مداخله نظامی ارتش آمریکا در چارچوب توافق  امنیتی دو جانبه واشنگتن – بغداد در این بحران است، اما مقامات آمریکایی تا کنون به جز اعزام 300 مشاور نظامی به منظور ارایه مشاوره و کمک به فرماندهان ارتش عراق برای مقابله با شورشیان داعش، از مداخله نظامی در عراق خودداری کرده اند.

همزمان روز گذشته نماینده آینده سیستانی در خطبه های نماز جمعه شهر کربلا در اظهار نظری به نقل از این مرجع بلند پایه شیعه عراقی، خواستار تشکیل یک دولت فراگیر و مقبول در سطح ملی شده است که فارغ از اشتباهات گذشته بتواند عراق را در این شرایط حساس از بحران عبور دهد.

این موضع گیری آیت الله سیستانی به گمان برخی ناظران لحنی انتقادی نسبت به عملکرد دولت مالکی دارد.
 
نام:
ایمیل:
* نظر: