يکشنبه ۱۸ خرداد ۱۳۹۹ - June 07 2020
مدیر عامل شرکت پسمانداری صنعت هسته ای ایران:
کد خبر: ۱۹۴۰۳
تاریخ انتشار: ۰۴ آبان ۱۳۹۵ - ۱۱:۲۴
باید دقت کنیم پسمان های رادیو اکتیو مرز ندارد.نه مرز زمانی دارد نه مرز جغرافیایی؛ یعنی اینکه یک موضوع فرازمانی و فرا مرزی است .نگهداری ایمن پسمان ها در کشور دوری نظیر چین همان قدر که به مردم چین مربوط است به مردم ما نیز مربوط می شود.
اخیرا کارگاه آموزشی ملی آشنایی با معاهده مشترک مدیریت ایمن سوخت مصرف شده و مدیریت ایمن پسمان پرتو زا توسط شرکت پسمانداری  سازمان انرژی اتمی برگزار شد.

مدیر عامل شرکت پسمانداری  صنعت هسته ای ایران با اعلام برگزاری این کارگاه آموزشی به خبرنگار ما، گفت: امروزه جهانی شدن بدون ارتباط مستقیم با جهان معنی ندارد و ما در جاهایی که نقاط قوتمان است می توانیم ارتباطمان را با جهان تقویت کنیم. یکی از موضوعاتی که به اذعان کارشناسان آژانس ، خیلی خوب کار شده و از نقاط قوت هسته ای است، نحوه مدیریت پسمان ها ست.

مدیر عامل شرکت پسمانداری  صنعت هسته ای با اشاره به مزایای معاهده مدیریت ایمن تصریح کرد: با پیوستن با این معاهده مزایای خوبی برای کشور ایجاد می شود؛ از جمله این که ما می توانیم از تجربه سایر کشورها راحت تر استفاده کنیم، سایر کشورها به ما هم یاری می دهند و می توانیم زیر ساخت های مورد نیاز را برای اطمینان از مدیریت ایمن پسمان ایجاد کنیم و آنها صحه گذاری کنند.

وی در ادامه به دیگر مزیت های ناشی از پیوستن به این معاهده اشاره و گفت ما با شرکت در جلسات این معاهده از صحت ایمنی مدیرت پسمان همسایگان خود و سایر کشورها نیز مطمئن می شویم. باید دقت کنیم پسمان های رادیو اکتیو مرز ندارد.نه مرز زمانی  دارد نه مرز جغرافیایی؛ یعنی اینکه یک موضوع فرازمانی و فرا مرزی است .نگهداری ایمن پسمان ها در کشور دوری نظیر چین همان قدر که به مردم چین مربوط است به مردم ما نیز مربوط می شود. من به عنوان یک ایرانی باید مطمئن شوم که پسمان سایر کشورها ایمنی پسمان مدیریت می شود. با توجه به اقلیم خدادای که داریم تا حد خیلی زیادی مطمئنیم که می توانیم پسمان ایمنی را به سایرین اثبات کنیم و این اثبات را از سایرین هم می خواهیم .مدیریت پسمان های رادیو اکتیو مرز ندارد
وی افزود: می دانیم کشور متخاصمی که با ایران مشکل دارد روی تولید بمب های کثیف به وسیله چشمه های بسته رادیو اکتیوکار کرده است.این برای ما لازم است که از ایمنی سایر کشورها مطمئن شویم و بدانیم که سایر کشورها چه کار می کنند. جلسات اعضای این معاهده سه سال یکبار برگزار می شودکه ما در آن جلسه کار خودمان را ارائه می دهیم و سایرین هم کار خودشان را به ما ارائه می دهند. یعنی همان طور که آنها مطمئن می شوند که ما پسمان هایمان را ایمن مدیریت می کنیم ماهم مطمئن می شویم که آنها پسما ن هایشان را ایمن مدیریت می کنند و با توجه به وسعت این جلسات، تجربیات کشورها به خوبی با یکدیگر منتقل می شود.

مدیر عامل شرکت پسمانداری  صنعت هسته ای درباره تعهدات کشور پس از پیوستن به این معاهده گفت: به هرحال پیوستن به هر معاهده ای در کنار مزایای ایجاد شده برای کشور یک سری وظایفی را ایجاد می کند. ما برای آشنایی با وظایف خود، پیش از پیوستن به این معاهده از آژانس خواستیم تا متخصصین خود را اعزام کند و در جلساتی که خواهیم داشت با این وظایف آشنا شده و خودمان را برای پیوستن به این معاهده  بیشتر آماده می کنیم.

این متخصص صنعت هسته ای به تاریخچه پیوستن کشور به این معاهده پرداخت و گفت: پروسه از سه سال پیش با همکاری معاونت امور بین الملل و دفتر امور مجلس و معاهدات هسته ای آغاز شد.حدود دو سال، هر هفته به تعدا 20 نفر جلسه برگزار شد، تا مشخص شود به صلاحمان هست به این معاهده بپیوندیم یا خیر. مستندات این کار بادقت و حساسیت کامل و با در نظر گرفتن همه جوانب و تبعات آماده و چیزی حدود 20 جلد ذونکن از مزایا، معایب و مستندات آن تهیه گردید. در نهایت، بالانسی که ما به آن رسیدیم این بود که پیوستن به این معاهده به سود کشور است. این موضوع در نشست تخصصی و سپس شورای معاونین مطرح و با حمایت های جدی آقای دکتر صالحی به دولت ارجاع شد. دولت این مورد را ملاحظه و نظرات خود را در خصوص مسائل حقوقی ارائه داد و در حال حاضر در مرحله ای است که دولت باید نظر بدهد.

وی افزود: اکنون 70 کشور عضو این معاهده هستند.آخرین نشست در سال2015 برگزار شده و نشست بعدی در سال 2018 خواهد بود که ممکن است ما در آن نشست و یا نشست بعدی در سال 2021 شرکت کنیم. هر سه سال یک بار گزارشی ملی تهیه می شود که سه ماه قبل ازنشست برای سایر کشورها ارسال می گردد. همه کشورهای عضو به این گزارش ملی دسترسی دارند، آن را مطالعه می کنند و در کارگروه هایی که تشکیل می شود تعدادی از کشورها گزارش سایرکشورها را بررسی می کنند و نظرات و توصیه ها یشان  را ارائه می دهند. در دوره بعدی نظرات را بررسی می کنند که آیا نظری که روی بهبود وضعیت ایمنی پسمان ها داده شده، اعمال گردیده یاخیر.آن وقت اگر بتوانند کمک می کنندتا اشکال یا نقص برطرف شود.
وی ادامه داد: همه کشورهایی که راکتور قدرت دارند، عضو این معاهده هستند. ما تنها کشوری هستیم که راکتور قدرت داریم و عضو این کنواسیون نیستیم. ما به عنوان کشوری که صاحب چرخه کامل سوخت هسته ای هستیم ضرورت دارد که به این کنوانسیون بپیوندیم.

مدیریت عامل شرکت پسمانداری درباره نقش آژانس در این معاهده گفت: در این کنواسیون آژانس هماهنگ کننده است. اصولا به این معاهدات معاهده تشویق می گویند. چیزی به نام نظارت و جود ندارد. غیر از گزارش ملی چیزدیگری نیست. هرچه را ما اظهار می کنیم بررسی می شود. اینکه بازرسی و نظارتی باشددر ساختار دیده نشده است. باید بپذیریم که پیوستن به معاهدات بین الملی باعث می شود که یک نظم ذاتی پیدا کنیم. در حال حاضر به طور بالقوه هر نیازی که بر ای پیوستن وجود دارد تقریبا برطرف کردیم و فقط باید مستند شوند تا برای تسریع این کار به ما کمک کند. 18 مورد تعهد را کشف کردیم که باید انجام دهیم تا این که بتوانیم با خیال راحت به این کنوانسیون بپیوندیم. این ها در حال انجام هستند – تقسیم کار شده- همین نظم داتی که ایجاد شده یکی از مزایای بزرگ برای کشور است.

مدیریت عامل شرکت پسمانداری صنعت هسته ای  ایران در خصوص ارتباط این معاهده با معاهده NPTیا دیگر معاهدات بین المللی گفت: این معاهده با هیچ معاهده دیگری ارتباط رسمی ندارد. این یک معاهده تشویقی است که فقط بر اساس خود اظهاری اجرایی می شود. کسی بازرسی نمی کند و چیزی به نام بازرسی وجود ندارد .تنها موردی که وجود دارد این است که در ارائه گزارش نه در صحت گزارش – اختلاف جدی باشد، ممکن است که در شورای حکام مطرح و اعلام شودکه کشوری گزارش خود را ارائه نداده است. مثلا در این دوره مطرح شد که تاجیکستان که عضو است گزارش خود را ارائه نداده است.

این مهندس صنعت هسته ای با اشاره به مواردی که این معاهده را در برمی گیرد، گفت: هرجایی که پسمان تولید می کند یا پسمان را نگهداری می کند کلا تمام چرخه مدیریت پسمانی کشور از آنجایی که ما به محیط انتشار دادیم تا آنجایی که نگهداری داریم به این کنوانسیون مربوط می شود.

وی با اشاره به تغییرات اقلیمی و تاثیر آن بر محیط زیست، در دسترس ترین راهکار را استفاده از مزایای انرژی هسته ای دانست و گفت: انرژی هسته ای امروزه یکی از گزینه هایی است که می تواند بشریت را ازتغییر اقلیم نجات دهد. ولی در کنار این مزیتش یک عیب بزرگ دارد. آن هم این است که با توجه به این که تمام کشورها سعی می کنند احتمال وقوع حوادث را در صنعت هسته ای کم کنند ولی عوارض  حوادث هسته ای، عوارض بزرگی است کما اینکه در دو مورد فوکوشیما و چرنوبیل ما این رادیدیم .حوادثی در طول تاریخ در مورد پسمان ها پیش آمده همچنین زمانی فرانسه و انگلیس پسمان هایشان را به درستی مدیریت نمی کردند و در آب های کانال مانش می ریختند و امروزه در نتیجه این کار رادیوایزوتوپ ها در سواحل دو کشور مشاهده شده  است.کشور هایی که صنعتی هستند، ضمن اینکه این توافق را دارند که ما از انرژی هسته ای باید به درستی در صنعت، در تولید انرژی، در پزشکی و ... استفاده کنیم در همین حال همه نگران وقوع حوادث هسته ای هستند و سعی می کنند لااقل در این مورد به خوبی به هم کمک کنندتا هیچ حادثه هسته ای اتفاق نیفتد. قبلا اشاره کردم چون یک واقعه هسته ای موضوعی فرامرزی و فرازمانی است در نتیجه پیوستن به چنین کنوانسیونی از طرف جامعه جهانی هم بسیار تشویق می شود. ما  هم اگر اطمینان نداشتیم که مدیریت پسمان در کشور به خوبی انجام می شود این قدر تمایل نداشتیم این الحاق را ارزیابی کنیم. لذا با توجه به استقبال جامعه جهانی از صحه گذاری به ایمنی هسته ای و اطمینان ملی از نحوه مدیریت پسمان ها چنین تصمیمی گرفتیم.

این متخصص صنعت هسته ای، ابراز امیدواری کرد در مورد سایر معاهداتی که به ایمنی هسته ای مرتبط است نیز این اتفاق بیفتد و ما باید پس از آگاهی و مطالعه کامل به این کنوانسیون ها بپیوندیم تا غیراز این که روی کار خودمان صحه می گذاریم از صحت کار کشور های همسایه نیز مطمئن شویم.

وی در پایان خاطرنشان کرد: همسایه های ما یک به یک هسته ای می شوند. همسایه هایی که خود کشورشان جوان است، چه رسد به دانشمندان و تکنسین هایشان و بحث اطمینان از ایمنی هسته ای آنها برای ما بسیار مهم است.

نام:
ایمیل:
* نظر: