جمعه ۲۶ دی ۱۳۹۹ - January 15 2021
توصیه سی سال قبل هاشمی در نمازجمعه
کد خبر: ۱۹۷۵
تاریخ انتشار: ۰۹ تير ۱۳۹۳ - ۰۹:۵۷
بسیاری ممکن است آلوده باشند، به دروغ و تهمت، به غیبت و ظلم به دیگران، به تضییع حق مردم؛ اینها باید بدانند که اگر در این ماه رمضان خودشان را اصلاح نکنند نشانه شقاوت آنان است، به مسلمانهای معتقد به روزه عرض می‌کنم! این نشان شقاوت آنان است
 آیت الله هاشمی رفسنجانی در آستانه ماه رمضان سی سال قبل، تاکید کرد: ای کسانی که حرف من را می‌شنوید! از این ساعات مقدسی که خداوند در اختیارتان قرار داده‌، استفاده کنید و گذشته را جبران کنید؛جفای به مردم را جبران کنید؛ دروغی اگر به مردم گفته اید جبران کنید؛ تهمتی اگر به اشخاص و دیگران زده اید جبران کنید،ظلمی اگر به کسی کرده اید جبران کنید تا در زمره خوبان و مغفرت یافتگان این ماه مبارک و میهمانی عظیم الهی جایی برای خود بیایید.

گزیده خطبه های نماز جمعه ایشان در سال 1362 بدین شرح است:

 پیغمبر(ص) می‌فرماید: " فَاِنَّ الشَّقی مَن حَرُمِ عَنْ غُفْرانِ اللهِ تَعالی فی هذا الشَّهْرِ الْعظیمِ ". بعد از اینکه، این همه فضایل را برای این ماه می‌فرمایند، باز می فرمایند: شقی (آن کسی است که نکبت و بدبختی برای او مانده؛ یعنی، یک نوع صفت لایتغیر، برای انسان شده‌است)، شقی کسی است که این ماه رمضان را درک کند و آخر ماه رمضان هم که رسید، غفران خدا را و جبران انحرافات خود را، نکرده باشد.

بسیاری هستند که ممکن است آلوده باشند، به کارهای بد، به دروغ ؛ به غیبت، به گناهان دیگر ، به "اداء نکردن حقوق مردم"؛ اینها باید بدانند که  اگر در این ماه رمضان خودشان را اصلاح نکنند نشانه شقاوت آنان است.به مسلمانهای معتقد به روزه عرض می‌کنم! این نشان شقاوت آنان است. این ماه که مهمان خدایید (اَنْفاسُکُم تَسْبیح و نَوْمُکُم عِبادَةُ) و با آن خصوصیاتی که می‌خواهیم عرض کنیم، با این اوضاع، اگر اینجا، نتوانید، جبران کنید و «خشم خدا» را به «رحمت خدا» تبدیل نکنید، این، نشان شقاوت می‌شود.

تصمیم بگیرید، کسانی که حرف من را می‌شنوند! از این ساعات مقدسی که خداوند در اختیارتان قرار داده‌، استفاده کنید و گذشته را جبران کنید ؛ جفای به مردم را جبران کنید ؛ دروغی اگر به مردم گفته اید جبران کنید؛تهمتی اگر به اشخاص و دیگران زده اید جبران کنید ؛ حقی اگر از مردم زائل کرده اید جبران کنید،ظلمی اگر به کسی کرده اید جبران کنیدتا در زمره خوبان و مغفرت یافتگان این ماه مبارک و میهمانی عظیم الهی جایی برای خود بیایید.   

روایتی دارد که وقتی صحبتهای حضرت پیغمبر(ص) تمام شد، علی‌بن‌ابیطالب، در جلسه حاضر بودند، بلند شدند و فرمودند: «ما اَفْضَلَ الاَعْمالُ فی هذا الشَّهْر»بهترین کار در این ماه چیست؟ 

یک چیزی به ما یاد بدهید که آن، بهترینش باشد (و این، بین مسلمانان شیوه بود که از پیغمبر(ص) بهترین را می پرسیدند تا آن قله سعادت را پیدا کنند)، حضرت پیغمبر(ص) فرمودند: «اَلْوَرَعُ مِنْ مَحارِمِ‌اللهِ»: بهترین کارهایی که در این ماه، می‌توانید بکنید، این است که در مقابل کارهای حرام، حالت تقوا و پرهیزگاری به خودتان بگیرید. اصلاً روح عمده ماه رمضان هم، همین است؛ یعنی تمرین حالت سلامت، عدالت و حالت تقوا. البته هر انسانی، همیشه باید این جور باشد، این چیزی نیست که ما برای یک مقطع بخواهیم.

ماه رمضان را برای انسان‌سازی و جبران انحرافها، گذاشته‌اند و اینجا، باید از آن، استفاده شود. شماها، تصمیم بگیرید که از اول ماه رمضان، هر چیزی را که حرام است، مرتکب نشوید. اگر دروغ می‌گفتید، دیگر نگویید، تا دروغ به فکرتان آمد، اگر هم از زبانتان پرید، فوری استغفار کنید و خودتان را اصلاح کنید.  از مردم غیبت نکنید و حرف بد نزنید. وظیفه‌ای که دارید، خوب انجام دهید.کار خودت را خوب انجام بده!  اگر به مردم زور می‌گفتی تصمیم بگیر و در ماه رمضان، به عدل رفتار کن!.
نام:
ایمیل:
* نظر: