جمعه ۲۶ دی ۱۳۹۹ - January 15 2021
اخبار تائید نشده از زخمی شدن ابوبکر بغدادی
کد خبر: ۲۰۷۴
تاریخ انتشار: ۱۴ تير ۱۳۹۳ - ۱۲:۲۵
برخی رسانه های داخلی عراق از زخمی شدن سر کرده گروه تروریستی داعش خبر داده اند، اما تاکنون این خبر به صورت رسمی تائید نشده است.
پس از چند هفته درگیری های شدید در عراق روز گذشته اخباری از زخمی شدن ابوبکر بغدادی رهبر داعش که خود را خلیفه مسلمین خوانده است، منتشر شد. 

این خبر را رسانه های داخلی عراق منتشر کرده اند و تاکنون منابع مستقل آن را تائید نکرده اند. امروز رسانه های عراقی همچنین گمانه زنی کرده اند که ابوبکر بغدادی به  سوریه متواری شده است. 

گفته می شود بغدادی در یکی از حملات هوایی ارتش عراق در شهر "قائم" زخمی شده است. شهر قائم  هم مرز با سوریه است. ارتش عراق در روزهایی گذشته حملات به مواضع داعش در استان الانبار داشته است. 

در همین حال درگیری ها در مناطق تحت کنترل تروریست ها در عراق ادامه دارد. این درگیری های بیش از همه در تکریت در جریان است. برخی رسانه ها گفته اند که داعش در حال پیشروی به سوی پایگاه هوایی المثنی در فرودگاه بغداد است.

نوری المالکی: پُست نخست وزیری حق ائتلاف دولت قانون است

در حالی که دولت عراق درگیر جنگ با داعش است، در عرصه سیاسی نیز نوری مالکی و همراهانش در جدالی سخت با رقبای خود در پارلمان جدید عراق قرار دارد. 
هفته گذشته جلسه پارلمان عراق برای انتخاب رییس مجلس، رییس جمهور و نخست وزیر بی نتیجه پایان یافت و قرار است در هفته جاری پارلمان عراق دوباره تشکیل جلسه دهد. 

مخالفان نوری مالکی مخصوصا کردها و سنی ها خواستار کناره گیری او از نخست وزیری هستند اما نوری مالکی می گوید ائتلافی که او رییس آن است پیروز انتخابات پارلمانی شده و این حق این ائتلاف است که نخست وزیر را انتخاب کند. 

مالکی امروز طی بیانیه‌ای که در وب سایتش منتشر کرد،گفت که به خاطر ایمان به آرا رای دهندگان عراقی سمت نخست وزیری را کنار نمی‌گذارد. او تاکید کرد  "هیچکس حق تعیین شرط را ندارد چرا که شرط گذاشتن همان دیکتاتوری است و ما با تمام قوا این مسئله را رد می‌کنیم." 

روز گذشته آیت الله سیستانی مرجع عالی شیعیان عراق  ضمن ابراز تاسف از بی نتیجه ماندن جلسه پارلمان خواستار تصمیم گیری درباره روسای قوا و نخست وزیر شد. 

احمد صافی، نماینده آیت‌الله سیستانی که خطبه‌های نماز جمعه شهر کربلا را می خواند از قول ایشان، بر ضرورت تشکیل یک حکومت فراگیر که مورد قبول همه عراقی ها باشد، تاکید کرد.

 براساس قانون اساسی عراق، رییس مجلس شورای اسلامی این کشور باید از میان سیاستمداران سنی، رییس جمهور از میان کردها و نخست وزیر که عملا بالاترین مقام این کشور است از میان شیعیان انتخاب شود. 

نوری مالکی با مخالفت های گستردهای برای پست نخست وزیری روبه رو، احمد چلبی و عادل عبدالمهدی از رقبای نوری مالکی هستند که گفته می شود بیشترین شانس برای جایگزینی او را دارند.
منبع: فرارو
نام:
ایمیل:
* نظر: