شنبه ۰۲ تير ۱۳۹۷ - June 23 2018
درباره درز مطالب محرمانه وزیر امورخارجه در جمع اعضای کمیسیون امنیت ملی مجلس؛
کد خبر: ۲۱۸۵۵
تاریخ انتشار: ۰۶ دی ۱۳۹۵ - ۱۰:۳۹
گذشته از ایرادات شکلی، متن و محتوای ماجرا همچون موارد مشابه کم اهمیت و بیشتر حاشیه پردازی است و تلاش برای انحراف دیده ها و اذهان از دستاورد و نتایج متنی و فرامتنی برجام که به آنها خواهیم پرداخت، نتایجی که اگر نخواهیم آنها را معجزات برجام بنامیم، عنوان شگفتی های برجام زیبنده آنهاست.
جلال برزگر: پافشاری جناب کریمی قدوسی و رسانه های همسو برای نمایش یک به اصلاح رسوایی و «ظریف گیت» ساختگی از طریق افشاگری و از این منظر نمایش «برجام گیت»، جدای از محتوا به لحاظ شکلی بسیار بی قواره و شلخته است؛ نفس افشای مطالب یک جلسه بسته در کمیسیون تخصصی مجلس با هر انگیزه و محتوا، اقدامی است ناپسند، شاید از همین روست که جمع موافقان این افشاگری رفتاری متناقض دارند. آنها ظریف و دیگر برجامیان را متهم به اشتباه و فریب خوردگی می کنند و در عین حال او را ستایش هم می کنند که آفرین که شجاع و صادقی و گفتی آنچه را که باید!! و به این ترتیب یک بحث فنی موردی مطرح شده ، از طرف وزیر را به خیال خود مصادره به مطلوب می کنند.

گذشته از ایرادات شکلی، متن و محتوای ماجرا همچون موارد مشابه کم اهمیت و بیشتر حاشیه پردازی است و تلاش برای انحراف دیده ها و اذهان از دستاورد و نتایج متنی و فرامتنی برجام که به آنها خواهیم پرداخت، نتایجی که اگر نخواهیم آنها را معجزات برجام بنامیم، عنوان شگفتی های برجام زیبنده آنهاست.

پیش از نام بردن از این شگفتی ها ذکر یک نکته ضروری است، این که مذاکره همچون هر امر دیگر بشری تجربه ای است قابل تامل و ناقص، مذاکره با هر شکل و نتایجی قطعا حالت های متصور بهتر نیز دارد و مذاکره کنندگان هم هیچ گاه ادعای عصمت نکرده اند. این که می شد یا نمی شد درباره تحریم های داماتو یا ایسا یا همان تحریم های اولیه و غیر هسته ای، بندهای بهتری در برجام نگاشت امری نسبی است .حتماً حالت های بهتر برای هر متنی قابل تصور است، حتی قبل از این که ظریف بگوید رهبر معظم انقلاب به خُلل و فرج برجام (در کلیت نه به صورت دشمن شاد کن برخی) اشاره کرده بودند . پس برجام وحی، بی ایراد نبوده و نیست، خود ظریف هم پیش از این گفته بود که برجام 50 باشد یا 60 یا 70 امروز پیش روی ماست و همه باید تلاش کنیم بیشترین نتایج از آن حاصل شود. رهبر معظم انقلاب در همه ارشادات و تبیین راهبردها در بحث  هسته ای، همواره تلاش و مداومت دست اندرکاران را مورد عنایت قرارداده از این تلاش به نیکی و نشانه توان و صداقت دست اندرکاران یاد کرده اند که این مهم این روزها نیازمند توجه بیشتری است.
اما مهمترین نتایجی که ما با همین متن پیش رو به دست آورده ایم و «متن »  و «اصل» مورد هجمه حاشیه پردازی ها می باشند. در چند محور قابل دسته بندی هستند که عبارتند از :
- بسته شدن پرونده اتهامی PMD یا همان مطالعات و ابعاد ادعایی نظامی پرونده هسته ای ایران
- مختومه شدن 6 قطعنامه ظالمانه و تهدید آمیز تحریم هسته ای ، ذیل بند 7 منشور سازمان ملل
- خروج بانک مرکزی و کشتی رانی و بیمه های ایران از تحریم شورای امنیت
- آزاد شدن مبادلات اقتصادی و فروش نفت ایران ، البته همراه با باقی نگه داشتن سایه تحریم های غیر هسته ای توسط آمریکا بر سر فعالیت بانک های بزرگ بین المللی.                                     
- فعال ماندن و حفظ پویایی و نشاط صنعت هسته ای و اعمال حق غنی سازی، در حالی که قدرت های بین المللی کمر به باز کردن پیچ و مهره های این صنعت در ایران بسته بودند. اگر پنج مورد بالا را مهمترین دستاوردهای متنی برجام بدانیم ، برجام دستاوردهای فرامتنی هم داشته است که در طول مذاکرات و بعد از وقوع توافق رقم خورده اند که از آنها به عنوان شگفتی های برجام یاد می کنم:
- ایجاد شکاف های جدی و آشکار سیاسی و اقتصادی در میان جناح ها و کشورهای رقیب و مخالف خوان با جمهوری اسلامی ایران.
- خارج کردن مخالفت ها و عنادهای آمریکا با ایران از چنبره و برچسب مخالفت شورای امنیت و سازمان ملل با ایران.
چنانچه روشن است ریاست جمهوری ترامپ بدون برجام، می توانست در عرصه جهانی تمام رجزخوانی و نیات منفی او نسبت به ایران را نیات و اهداف شورای امنیت جلوه دهد.
- بستر سازی و تسریع انزوای بین المللی بیشتر رژیم صهیونیستی، انزوایی که از زمان مذاکرات و عدم توفیق صهیونیست ها در جلوگیری از انعقاد برجام سرعت گرفت و موجب نزدیکی رژیم صهیونیستی با بلوک های عربی شد ، اما غرب را هم در برجام و هم در دیگر زمینه ها چون شهرک سازی از اسراییل دور کرد. این روند امروز در قالب نخستین قطعنامه ضد شهرک سازی بدون وتو در شورای امنیت آن هم بعد از 36 سال نمایان تر شده است .
- واقعه اوپک و کاهش سهمیه کشورها به جز ایران که قطعاً بدون برجام حاصل نمی شد.
- ایجاد فضای تنفسی برای قدرت منطقه ای ایران، به طوری که ایران امروز بیرون از حلقه محاصره شورای امنیت به گسترش نقش مشروع خود برای تامین امنیت و کمک به دوستان منطقه ای از دست بازتری برخوردار است .

- ائتلاف ایران ، روسیه و محور مقاومت امروز در حالی کنار هم قرار دارند که دیگر روسیه مجبور نیست پای قطعنامه های ضد ایرانی شورای امنیت را امضا کند، از این روست که می توان برجام را از عوامل قرار گرفتن حلب در مسیر آزادی و پس از آن آزادی کامل دانست و همین طور برجام دیگر توفیقات منطقه ای ایران و محور مقاومت را تسهیل کرده است .
- برجام علاوه بر تحریم های هسته ای ، نظام و شیرازه تحریم های اولیه آمریکا را هم دچار بحران ساخته و بی خاصیت و بی اعتبار کرده است به گونه ای که نقض تحریم نزدیک به 40 ساله فروش هواپیما به ایران توسط آمریکا و فرانسه معنایی جز بر هم ریختن رژیم تحریم های اولیه آمریکا در جهان ندارد.
فهرست دستاوردهای متنی و فرامتنی برجام را می شود گسترده هم نگاشت اما در این مجال تیتر وار به شماری از مهمترین آنها اشاره شد تا نمایان تر شود که در مقابل این «متن ها» و این راه و طریق و روش تامین عزتمند مصالح و منافع ملی و هوشمندی برای تحمیل هزینه های نقض آشکار احتمالی به آمریکا و نه ایران، برخی چگونه به حاشیه ها می آویزند تا از متن و اصل غفلت صورت گیرد .
برای مثال درباره خرید استراتژیک هواپیما می گویند: شغل ساختیم برای کارگران آنها، درباره مسایل منطقه می گویند اگر برجام به حلب ارتباط دارد، پس تحریم هم لابد به آب خوردن ارتباط داشته است (که البته داشته چون تحریم ضد بشری و ظالمانه بوده است) یا درباره انزوای اسراییل می گویند خبری نیست حالا. یا درباره بیرون آمدن پرونده ایران از شورای امنیت می گویند مگر داخل بودیم که بیرون آمدیم؟!! به ایجاد شکاف و گسل ها در غرب می گویند جنگ زرگری و فقط سخن تندروها را برجسته می کنند و تیم هسته ای را هم که مشکل دار و غرب زده و کلا دچار اشتباه معرفی می کنند. اما این ها همه حاشیه های بی اهمیت است، «برجام گیتی» وجود ندارد . برجام همین امروز هم اگر از طرف آمریکا نقض کامل شود اثرات فرامتنی و متنی خود را باقی گذاشته است و سند حقانیت، منطق و درایت و ایستادگی مدبرانه ایرانیان است ، ملت ایران در انتخاب این راه مرتکب اشتباه نشده است . اجماع جهانی علیه ایران شکسته شده و به پرچم ایران در اهتزاز است، پرفروغ و تا همیشه.
نام:
ایمیل:
* نظر: