دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۷ - June 18 2018
در گفت و گوی «امید ملی ایرانیان» با دکتر علیرضا شیری بررسی شد؛
کد خبر: ۲۱۹۲۳
تاریخ انتشار: ۰۷ دی ۱۳۹۵ - ۱۰:۲۷
ترامپ، مرد حرف های خیلی بزرگ و نامربوط است که بعید می دانم حرف های او به اجرا در بیاید. ما هم خودمان در دنیای سیاست کسانی را داشتیم قبل از این که در مرحله اجرا قرار بگیرند به صورت دیگری صحبت می کردند. بعد که وارد عمل شدند به گونه دیگری عمل کردند.ترامپ هم ممکن است حرف های بزرگ بزند ولی اجراء آنها بعید است. این قطعنامه دیگر صادر شده است و او باید برای بعدها فکری کند، هر چند افزون طلبی رژیم صهیونیستی برای ترامپ هم دردسر ساز خواهد بود.
اخیرا پیش نویس قطعنامه محکومیت شهرک سازی اسرائیلی ها در مناطقی از فلسطین که ابتدا توسط مصر مطرح شده بود، به رای گذاشته شد. هر چند با عقب نشینی مصر کشروهای عربی نتوانسته نقش ویژه ای در این باره ایفا کنند.
قطعنامه محکومیت شهرک سازی بدون رای وتو پنج عضو دائم شورای امنیت به تصویب رسید و آمریکا با رای ممتنع، موجب تصویب آن شد. این قطعنامه تاکید کرده که شهرک سازی اسرائیل بقای راه حل ایجاد دو کشور اسرائیل و فلسطین را به خطر می اندازد.
در گفت و گوی پایگاه «امید ملی ایرانیان» با دکتر علیرضا شیری(دبیر انجمن دانش آموختگان غرب اروپا) علل تصویب این رای گیری و نوع موضع گیری های کشورهایی که این قطعنامه را به جریان انداختند مورد بررسی قرار گرفته است.

 قطعنامه ای که در شورای امنیت علیه شهرک سازی اسرائیل تصویب شد در ابتدا به پیشنهاد مصر بوده است. ترامپ در روزهای گذشته تلفنی با رئیس جمهور مصر صحبت کرد و مصر برای مشخص کردن زمان رای گیری تعلل کرد. اما ونزوئلا و نیوزیلند و مالزی و سنگال، پیگیر این موضوع شدند و روز جمعه 3 آذر این قطعنامه در شورای امنیت تصویب شد و آمریکا رای ممتنع داد. مصر چرا در تهیه پیش نویس این قطعنامه پیشگام شده بود؟

بر اساس شواهد و اطلاعاتی که در حال حاضر هست و به طور کلی موضع گیری های مصر عموما در دنیای عرب، موضع گیری های پیشرو است. دنیای عرب هم این موضوع را قبول دارد. هر چند آنها نتوانستند پای حرف خود بایستند و تاکتیکی عقب نشینی کردند.
البته دولت مصر راه های ارتباطی مصر با فلسطین را بسته است و کمک رسانی به مردم فلسطین از دست رفته و مردم فلسطین در فشار هستند. اما خواسته عمومی مردم مصر این است که ما باید از ملت مظلوم فلسطین پشتیبانی کنیم.
از آن جا که جایگاه روشنفکرانه مصر در دنیای عرب، جایگاه خاصی است بر اساس این مجموعه، این حرکت را شروع کرده اند و بعد برخی کشورها مثل مالزی از این قطعنامه حمایت کرده اند.

 آیا از جنبه شخصی، اوباما تمایل به تلافی برخی ناسازگاریهای رژیم صهیونیستی داشته است؟

تا الان اوباما علیه اسرائیل موضع گیری نکرده است. رابطه نسبتا گرمی هم با اسرائیل داشته است.
 از گذشته بر اساس توافق «بیتنا» که با حضور یاسر عرفات و انور سادات و بیگن انجام شد اسرائیل باید برخی عقب نشینی ها را انجام می داد. در مقابل آن، دولت آمریکا تعهد کرد کمک مالی بسیار قابل توجهی اسرائیل داشته باشد.
زمان موعود رسید ولی اسرائیلی ها عقب نشینی نکردند و هیچ موقع هم عقب نشینی نخواهند کرد. ریگان رییس جمهور وقت آمریکا اعلام کرد چون اسرائیل این کار را انجام نداده است ما فعلا کمک های تسلیحاتی را انجام نمی دهیم تا تکلیف این موضوع روشن شود.
صبح پس از اعلام این موضع جلوی پله های کاخ سفید، ریگان را ترور کردند. یعنی به 24 ساعت هم نکشید. به خاطر همین است که روسای جمهور آمریکا در موضع گیری ها نسبت به اسرائیل، همیشه احتیاط کامل را دارند.

روابط نتانیاهو و اوباما تشنج آمیز شده است. وقتی نتانیاهو به آمریکا سفر کرد دیدار با اوباما نداشت و فقط در کنگره سخنرانی کرد. این کار به نوعی اهانت آمیز بود، این طور نیست؟

یکی از مسائل عمده ای که صهیونیست ها دارند این است که به شدت نژاد پرست هستند. اوباما، سیاه پوست است و در عین حال رئیس جمهور آمریکا است. یکی از دلایل بسیار مهمی که نمی خواهند ارتباط مستقیمی با اوباما داشته باشند، می تواند همین سیاه پوست بودن اوباما باشد.این موضوع باعث شده که از همدیگر فاصله بگیرند.
بر همین اساس می خواهند با حداقل ارتباط اهداف خود را جلو ببرند. در مقابل، ترامپ به شدت نژاد پرست است و با صحبت ها و بحث هایی که قبل از انتخابات در رابطه با خارجی ها و مسلمانان و ورود آنان به آمریکا داشته است، نشان داده است دیدگاه هایی  دارد که از این نظر به اسرائیلی ها، بسیار نزدیک است و آنها هم این را دوست دارند.

کشورهایی مثل مالزی و نیوزیلند بر چه اساس سعی کردند رای گیری قطعنامه محکومین شهرک سازی انجام شود؟

 مالزی زخم خورده از سیستم استعماری است. بالاخره انگلیسی ها سالیان سال در مالزی بوده اند و با روش های خاصی مالزی را اداره کردند و حتی هنوز هم با این که اکثریت مالزی، مسلمان هستند ولی جایگاه مناسبی ندارند. آنان هم در مقابل حرکت هایی که مسلمانان را تحت فشار قرار می دهد، موضع دارند.
ملکه انگلیس، رئیس حکومت نیوزیلند است. این که نیوزیلند به میدان آمده و به این صورت قد علم کرده است حتما مجوز را از رئیس اعظم یعنی دولت انگلیس داشته است.

انگلیس یا بریتانیا در شورای امنیت می توانست این قطعنامه را وتو کند ولی این کار را انجام نداد. چرا دولت انگلیس در محکومیتاقدام اسرائیلی عمل کرده است و قطعنامه تصویب شده است؟

حامی اصلی اسرائیل، همیشه آمریکا بوده است. اگر انگلیس هم می خواسته است کاری کند اصولا انگلیس در موضع گیری ها، هیچ وقت خودش را در خط مقدم قرار نمی دهد. همیشه در این نوع موضوعات بحث برانگیز و خیلی تشنج آمیز، خودش را پشت آمریکا پنهان می کند.
در اینجا اگر انگلیس هم می خواست مثل آمریکا رای ممتنع بدهد، می شدند 13 در مقابل 2. در حقیقت با این رای انگلیس، به طریقی اسرائیلی ها را به خاطر مسائلی که در پشت صحنه دارند، ادب می کند. می گوید حواس تان جمع باشد که ما هم بالاخره ممکن است در جایی شما را رها کنیم. مخصوصاً این که دنیا رفته رفته متوهج مصائب سیاسی رژیم صهیونیستی برای کشورها و دولت های غربی شده است.

قطعنامه گفته فورا شهرک سازی را متوقف کنند. حتی انگلیس شهرک سازی در سرزمین های اشغالی پس از 1967 را غیر قانونی می داند.

اگر همه اراضی قبل از 1967 را در بر بگیرد برای اسرائیل خیلی گران تمام می شود. چون دارند به شدت شهرک سازی می کنند.
بر اساس اعتقاداتی که دارند یهودی های درجه 2 را در این شهرک ها ساکن می کنند. این شهرک ها خط مقدم است که اگر اتفاقی هم رخ بدهد و مسائلی باشد، این افرادی که یهودی درجه دو هستند یعنی یهودی هایی که خارجی هستند یا یهودی هایی که مادران آنان، یهودی نبوده اند و خودشان یهودی شده اند را در این شهرک ها اسکان می دهند.
این نوع یهودی ها را در این شهرک ها ساکن می کنند که یک سپر محافظ برای مجموعه های خودشان باشد. این قطعنامه اگر اجرا شود یک مقدار از اقدامات آنان در شهرک سازی جلوگیری می کند. البته نتانیاهو گفته این قطعنامه را اجرا نمی کند. اما هزینه سیاسی اجرا نکردن قطعنامه هم برای آنها در دنیا بالا خواهد بود.

سنگال هم جزو کشورهایی بوده است که پیگیر تصویب قطعنامه شورای امنیت بوده. نتانیاهو گفته که سفر وزیر خارجه سنگال را لغو می کند. تبعات این نوع تصمیماتی که کشورهایی مثل سنگال گرفته اند چگونه خواهد بود؟

در سنگال مجموعه بسیار زیادی از سیاه پوستان، یهودی می شوند. به علت این که یهودی می شوند دولت غاصب اسرائیل موظف می شود آنان را در فلسطین اشغالی اسکان بدهد. این شهرک ها برای این نوع افراد ساخته شده است. بنابر برخی آمارها تاکنون اسرائیلی ها حدود 700 هزار یهودی  را در این شهرک ها اسکان داده اند.
ارتباطی که به سنگال و اسرائیلی ها وجود داشته بر این مبنا بوده است و الان اسرائیلی ها گفته اند که دیگربه سنگال کمک نمی کنند و سفیر خود از سنگال را فرا می خواند. اسرائیل می خواهد آن افراد را انتقال ندهد و برای دولت سنگال مزاحمت های داخلی ایجاد کند. چون افرادی هستند که ممکن است یک سال یا دو سال در نوبت باشند و باید می رفتند و مستقر می شدند و در خط مقدم اسرائیل قرار می گرفتند. این افراد الان دیگر نمی توانند بروند و ممکن است در سنگال مزاحمت هایی را ایجاد کنند.

ترامپ یک توئیت منتشر کرده و گفته است از 20 ژانویه به بعد که رئیس جمهور می شود اوضاع تغییر خواهد کرد.

 ترامپ، مرد حرف های خیلی بزرگ و نامربوط است که بعید می دانم حرف های او به اجرا در بیاید. ما هم خودمان در دنیای سیاست کسانی را داشتیم قبل از این که در مرحله اجرا قرار بگیرند به صورت دیگری صحبت می کردند. بعد که وارد عمل شدند به گونه دیگری عمل کردند.ترامپ هم ممکن است  حرف های بزرگ بزند ولی اجراء آنها بعید است. این قطعنامه دیگر صادر شده است و او باید برای بعدها فکری کند، هر چند افزون طلبی رژیم صهیونیستی برای ترامپ هم دردسر ساز خواهد بود.
نام:
ایمیل:
* نظر: