شنبه ۰۲ تير ۱۳۹۷ - June 23 2018
گزارش تحلیلی «امید ملی» در مورد وضعیت صنعت هسته ای دنیا در سال ۲۰۱۶؛
کد خبر: ۲۲۰۵۸
تاریخ انتشار: ۰۹ دی ۱۳۹۵ - ۱۲:۱۰
از طرف دیگر انرژی هسته‌ای در مقایسه با انرژی باد و خورشید قابل اعتماد تر است. آمارها نشان می‌دهد نیروگاههای هسته‌ای۱۱درصد از برق دنیا را تولید می‌کنند و اصلی‌ترین مزیت استفاده از این نیروگاه ها را می‌توان عدم انتشار گاز دی‌اکسید کربن در نتیجه کار این نیروگاه‌ها دانست.
مونا مشهدی رجبی: صنعت هسته ای در دنیا سابقه طولانی دارد ولی سرمایه گذاری در این صنعت به دلیل  توجه بیشتر به مسایل زیست محیطی و پیشرفت تکنولوژی های مرتبط با این صنعت در سال های اخیر با سرعت بیشتری رشد کرده است.

طبق گزارش منتشرشده توسط اتحادیه جهانی هسته ای، اولین نیروگاه هسته ای تجاری  در دهه ۱۹۵۰ میلادی به بهره‌برداری رسید و هم‌اکنون با گذشت بیش از ۶ دهه از آغاز به کار اولین نیروگاه ، بالغ بر ۴۴۰ نیروگاه تولید برق هسته ای در دنیا کار می کند و ۶۰ راکتور هم در حال ساخت است. این نیروگاه‌ها در ۳۱ کشور دنیا واقع شده‌اند و ظرفیت تولید بیش از ۳۹۰ هزار مگا وات برق را دارند.

بررسی‌ها نشان می‌دهد تولید برق هسته‌ای در امریکا در سال گذشته ۷۹۸ ترا وات ساعت بود که از نظر میزان تولید برق هسته‌ای جایگاه اول را در دنیا داشت. دومین کشور بزرگ تولیدکننده برق هسته‌ای درجهان کشور فرانسه است . فرانسه در سال گذشته ۴۱۹ تراوات ساعت برق هسته‌ای تولید کرد. ولی سهم  تولید برق هسته‌ای به کل انرژی برق تولیدی درامریکا کمتر از فرانسه بود. فرانسه کشوری است که بخش اعظم انرژی برق خود را با کمک راکتورهای هسته‌ای  تولید می‌کند و صنعت هسته‌ای در این کشور بسیار پیشرفته است.سومین کشور بزرگ تولیدکننده برق هسته‌ای درسال گذشته، روسیه بود. این کشور در سال قبل ۱۸۷ ترا وات ساعت برق هسته ای تولید کرد و تولید برق هسته ای در این کشور نسبت به سال قبل از آن رشد چندانی نداشت. کره جنوبی و چین از نظر میزان تولید برق هسته‌ای جایگاه چهارم و پنجم دنیا را دارند.

 بررسی ها نشان می‌دهد استفاده از انرژی هسته‌ای برای تولید برق در دنیای امروز اهمیت بیشتری پیدا کرده است زیرا مساله امنیت انرژی و کاهش انحصار سوخت های فسیلی در تامین نیاز انرژی دنیا مطرح است . از طرف دیگر انرژی هسته‌ای در مقایسه با انرژی باد و خورشید قابل اعتماد تر است. آمارها نشان می‌دهد نیروگاههای هسته‌ای ۱۱ درصد از برق  دنیا را تولید می‌کنند و اصلی‌ترین مزیت استفاده از این نیروگاهها  را می‌توان عدم انتشار گاز دی‌اکسید کربن در نتیجه کار این نیروگاه‌ها دانست.

نام:
ایمیل:
* نظر: