دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۷ - June 18 2018
گفت و گوی «امید ملی ایرانیان» با دکتر بهرام امیر احمدیان؛
کد خبر: ۲۲۰۹۳
تاریخ انتشار: ۱۱ دی ۱۳۹۵ - ۰۹:۰۱
ممکن است در سطح سلاح هسته ای نباشد ولی در سطح سلاح های استراتژیک است. اسرائیل هم گنبد آهنین را مطرح می کند و ان را هم به جمهوری آذربایجان می فروشد.این وضع نشان می دهد جهان دوباره به سمت غیر عقلانی بودن حرکت می کند تااین که بیشتر عقلانیت داشته باشد.
یوسف ناصری: از 20 ژانویه 2017(اول بهمن 1395) دوره ریاست جمهوری ترامپ در آمریکا رسماً آغاز می شود.رئیس جمهور منتخب ایالات متحده در توئیتی گفته است تا زمانی که جهان در خصوص سلاح های هسته ای سر عقل بیاید «آمریکا باید» قابلیت های هسته ای خود را به شدت افزایش دهد.
در گفت و گوی پایگاه «امید ملی ایرانیان» با دکتر «بهرام امیر احمدیان» صاحب نظر در مسائل بین المللی و روسیه موضوع مطرح شده در زمینه توسعه تسلیحات هسته ای به بحث گذاشته شد. این استاد دانشگاه می گوید اگر مسابقه تسلیحات هسته ای شروع شود جهان به سمت ناامنی و آنارشی کشیده خواهد شد. دور جدید مسابقه تسلیحات هسته ای در راه است؟

دوره انتقال قدرت در آمریکا در حال سپری شدن است؛ طی دو ماه گذشته چه تغییراتی در نحوه اظهار نظر و صحبت های ترامپ به وجود آمده است؟

از موقعی که ترامپ مبارزات انتخاباتی خودش را شروع کرد گفته می شد سابقه مدیریت دولتی ندارد و بیشتر در کار تجارت بوده است و در امور سیاسی تبحری ندارد. البته ترامپ هم در مصاحبه ها و اظهار نظرهایش نشان می داد مرد سیاست نیست و بیشتر مرد تجارت و بازرگانی است.
ترامپ در چند ماه اخیر خیلی تغییرات داشته است. برای مثال قبلاً می گفت خانم کلینتون را به خاطر ایمیل هایش زندانی می کنم که از آن عبور کرد.
دیگر این که می گفت برجام را پاره خواهد کرد. مساله سوم این بود که می گفت طرح سلامت اوباما(اوباما کِر) را باطل خواهد کرد. چهارم می گفت که الحاق شبه جزیره کریمه به روسیه را به رسمیت خواهیم شناخت و با روسیه در تعامل خواهیم بود و همکاری نزدیک خواهیم داشت.
بعد از گذشت مدتی که در انتخابات پیروز شد از خانم کلینتون به نیکی یاد کرد و گفت خانم بزرگی  و شخصت بسیار برجسته ای هستند،  مثل قبل در مورد کلینتون دیگر صحبت نکرد.
در مورد اوباما کر(Obama Care)گفت این بیمه ای که در این طرح است بخش های خیلی مفیدی هم دارد و ما باید آن را بررسی کنیم.
در مورد برجام گفته است قصدمان این است که بنشینیم دوباره بررسی کنیم و تقریباً صحبت از این که آن را باطل کند نیست.

از اول هم نگفته بود برجام را پاره می کند. گفته بود لغو برجام دشوار است ولی باید در آن تجدید نظر کرد.

اول گفته بود پاره می کنم. اگر به منابع مراجعه کنید خیلی هم با شدت گفته بود. شاید در اوایل کارش بود. اما بعدا آرام آرام وقتی به مرحله ای رسید که دید که این یک معاهده بین المللی است و فقط دو طرف ندارد که آن را پاره کند آرام آرام موضع ترامپ نرمتر شد.
در مورد شبه جزیره کریمه گفته بود که الحاق آن را به روسیه به رسمیت می شناسم ولی با رئیس جمهوری اوکراین که صحبت کرد اعلام کرد تمامیت ارضی اوکراین را به رسمیت می شناسد و در مورد شبه جزیره کریمه موضع خاصی نداشت.
در مورد این که با علاقه مندی با روسیه همکاری خواهد کرد، پوتین اعلام کرد که ما می خواهیم زراد خانه هسته ای خودمان را افزایش بدهیم. بعد دیدیم که ترامپ واکنش نشان داد و گفت اگر بخواهند وارد یک مسابقه تسلیحاتی شوند ما دست بالاتر را خواهیم داشت. بنابراین یک نوع تضاد با روسیه  نشان داده است.
به یک مساله باید توجه داشت که ترامپ، تنها نیست. حزب و پارلمان اعم از مجلس نمایندگان و مجلس سنای آمریکا وجود دارد. بر این اساس آنجا هر مساله ای باید رهگیری شود و مسائل مختلفی مطرح است.
می گویند وزیر خارجه ای که ترامپ انتخاب کرده ممکن است خیلی نزدیک باشد به روسیه ولی در نهایت آشتی ناپذیری این دو جریان با هم ادامه خواهد داشت و فرقی ندارد چه کسی رئیس جمهور آمریکا باشد. چون که آمریکا می خواهد به هر طریق از قدرت گیری دوباره روسیه جلوگیری کند. به همین سبب اوکراین یک بخش از این معادله است.فکر نمی کنم که خیلی نزدیکی بین آمریکا و روسیه به وجود بیاید.

تماس های تلفنی و نامه هایی که بین ترامپ و پوتین رد و بدل شده واقعا صوری و ظاهری است؟

فکر می کنم به خاطر تضادی که در درون این دو سیستم وجود دارد این تضاد با افراد حل نمی شود. این تضاد، ساختاری است.
در ارتباط با اتحادیه اروپا، روسیه از انرژی به عنوان ابزار سیاسی استفاده می کند و این خوشایند جامعه ی خواستار تجارت آزاد و تجارت جهانی نیست و مقبول نیست کسی بخواهد خودش را تحمیل کند و اقتصاد را در خدمت سیاست بگیرد و دنبال منافع خودش باشد.
به همین دلیل فکر نمی کنم این مساله به این سادگی ها باشد که ما فکر کینم ناتو عقب نشینی خواهد کرد. آمریکا ممکن است بگوید من به خود ناتو واگذار می کنم. برای برقراری ارتباط اقتصادی و کشتیرانی آرام بین دو سوی اقیانوس نیاز به یک ابزار کنترلی تامین امنیت دارند و آن هم ناتو است.

چند روز قبل ترامپ یک توئیت ارسال کرد و گفت با سلاح هسته ای باید بعضی کشورها را سر عقل بیاوریم. این موضع گیری ترامپ یک موضع گیری شخصی است یا با توجه به موضوع تضاد با روسیه هم که مطرح کردید سیاست کلی آمریکا بر همین توسعه تسلیحات هسته ای قرار گرفته است؟

در دکترین نظامی روسیه گفته شده که هر تهدید علیه مرزهای روسیه و هم پیمانانش را با سلاح هسته ای پاسخ خواهد داد. مفهومش این است که هنوز سلاح غیر متعارف به عنوان بازدارندگی مطرح می شود.
بنابراین وقتی که چنین چیزی رسما در دکترین نظامی روسیه عنوان می شود آمریکا در مقابل آن ساکت نخواهد بود. به همین دلیل خواهد گفت که بعضی دولت های سرکش را باید با سلاح هسته ای تهدید کنیم. یعنی با سلاح هسته ای دوباره نقش بازدارندگی خود را افزایش خواهند داد.
به نظر من مهمترین هدف این مسابقه تسلیحاتی کشاندن روسیه به مسابقه تسلیحاتی است. می خواهند توان روسیه را به این صورت از آن بگیرند. گرفتن توان اقتصادی در سایه افزایش قدرت و توان دفاعی و تهاجمی یکی از شگردهایی است که جهان سرمایه داری علیه روسیه به کار گرفته است.

با این توئیتی که ترامپ گذاشته است آیا منظور اصلی ترامپ همان روسیه است یا کشورهای دیگر؟

ترامپ نظر خودش را به طور کامل ابراز نکرده است. می تواند هر کشوری شامل آن باشد مثل کره شمالی. وقتی تهدید می کند می خواهد از قواعد بین المللی تجاوز کند.
چون آنها خودشان را ابرقدرت و صاحب جهان می دانند به خودشان حق می دهند که این تهدید را انجام بدهند. در حالی که بزرگترین تهدید جهان هستند و بزرگترین زرادخانه هسته ای را دارند ولی دم از این می زنند که جهان باید عاری از سلاح هسته ای شود. یعنی قلدر مآبی خودشان را دارند. این از ویژگی های این قدرت ها است.

یک پایگاه اینترنتی آمریکایی به نام هافینگتن پست با تمسخر پیام ترامپ راجع به توسعه سلاح هسته ای، خطاب به ترامپ گفته چه هدیه کریسمسی خوبی به ما دادید پس بیایید این چند کشور را بمباران اتمی کنید. این نوع واکنشی که چنین پایگاه هایی نشان داده اند آیا علامت این است که در جامعه آمریکا توسعه تسلیحات هسته ای پذیرفته شده نیست؟

الان عصر دولت ها است. هنوز دولت ها در کشورها حاکم مطلق هستند. در زمان اشغال نظامی عراق و پیش از آن در سال 2001 حمله نظامی به افغانستان، تمامی جهان مخالفت می کردند. به ویژه مخالفان جنگ در آمریکا. اما چه اتفاقی افتاد؟ آیا مردم توانستند جلوی این جریان را بگیرند. هنوز هم آمریکا نیروی نظامی در بسیاری نقاط  دارد. در حالی که اوباما می گفت می خواهم نیروهای نظامی را مثلاً از افغانستان خارج کنم.

پوتین در روزهای گذشته اعلام کرده که روسیه در زمان فعلی بیشترین قدرت را دارد. آینده و بحث توسعه تسلیحات هسته ای  را چگونه پیش بینی می کنید؟

روسیه یک ویژگی که دارد این است که عضو دائم شورای امنیت است. یعنی می گوید اگر من به جایی حمله نظامی کردم سازمان ملل و شورای امنیت نمی تواند تصمیم بگیرد. تصمیم هم بگیرد وتو می کنیم.  بنابراین می تواند به اشغال خودش ادامه بدهد.
این که پوتین به طنز می گوید مرزهای روسیه ناتمام است و تمام نشدنی است، مفهومش این است که ممکن است در آینده همین کار را انجام بدهد. آیا در آینده به چین اجازه خواهند داد که تایوان را بگیرد؟ به هر حال یک جریان خیلی خطرناکی در جهان به وجود آمده است. آنارشی در روابط بین المللی برای همه خطرناک است.
درست است که آقای ترامپ صحبت می کند و ممکن است عملی نکند ولی می تواند جهان را با خوف و وحشت حمله هسته ای مرعوب کند. همین طور آقای پوتین. در این صورت جهان خیلی ناامن است.
دیگر این که در دکترین دفاع نظامی و در سند تدبیر سیاست خارجی روسیه گفته شده که روسیه خودش را موظف می داند از روس تباران کشورهای دیگر حمایت کند. اگر در کشورهای بالتیک که روس تباران هستند و ممکن است اغتشاشاتی به وجود بیاید یا تهدیدات ساختگی برای روس تباران در آنجا پیش بیاید، آیا روسیه اقدام خواهد کرد؟ این وضعیت و سوال ها فی نفسه منشاء تهدید هستند.

با شروع دوره ریاست جمهوری ترامپ شما تصور می کنید مسابقه تسلیحات هسته ای در جهان به راه بیفتد؟

ظواهر امر نشان می دهد که اگر اقدام هم نکنند تهدیدش وجود دارد. یعنی جهان کشیده شود به سمت مسابقه تسلیحات هسته ای.
این وضع از قبل هم بوده است و روسیه اعلام کرد به خاطر این که سپر دفاع موشکی در اروپا مستقر کرده اید، هم یا باید از این قضیه بگذرم یا در مقابل آن ایستادگی کنم یا سلاح هایی داشته باشم که مافوق ان باشد. مسابقات تسلیحاتی همین است.
حال ممکن است در سطح سلاح هسته ای نباشد ولی در سطح سلاح های استراتژیک است. اسرائیل هم گنبد آهنین را مطرح می کند و ان را هم به جمهوری آذربایجان می فروشد.
این وضع نشان می دهد جهان دوباره به سمت غیر عقلانی بودن حرکت می کند تااین که بیشتر عقلانیت داشته باشد.
ترامپ در پیامی که در توئیتر ارسال کره گفته است باید کشورهای دیگر سر عقل بیایند. اما شما می گویید از عقلانیت دارند فاصله می گیرند.

ترامپ، خودش غیر عقلانی رفتار می کند و می گوید سر عقل بیایند! تهدیدی که انجام می دهد غیر عقلانی است. او می گوید سر عقل بیایند ولی مفهومش این نیست که همه عاقل شوند. او می گوید اگر سر عقل نیایند مثلا آنها را له می کنم. گفته او به این مفهوم است.
نام:
ایمیل:
* نظر: