يکشنبه ۰۲ ارديبهشت ۱۳۹۷ - April 22 2018
کد خبر: ۲۲۲۱۶
تاریخ انتشار: ۱۲ دی ۱۳۹۵ - ۱۰:۵۶
مشخص نیست که توصیه های کیسینجر به ترامپ تا چه اندازه ای قابلیت عملیاتی شدن داشته باشد اما نوع مواجهه ترامپ با چین طی روزهای اخیر، که نقطه اوج آن تماس های تلفنی ترامپ با رئیس جمهور تایوان بوده است.
"هنری کیسینجر" برای تحلیلگران مسائل روابط بین الملل نامی شناخته شده است! تئوریسن و نظریه پردازی رئالیست که وزیر امور خارجه دولت نیکسون و جرالد فورد بوده است. از کیسینجر به عنوان یکی از مغزهای متفکر سیاست خارجی ایالات متحده آمریکا طی دهه های گذشته یاد می کنند.اگرچه پس از دوران ریاست جمهوری فورد، کیسینجر سمتی رسمی در آمریکا نداشت،اما در دولتهای مختلف جمهوریخواه و حتی دموکرات،به روسای جمهور این کشور مشاوره داده است. هم اکنون بار دیگر هنری کسینجر قصد دارد با مشاوره های خود در حوزه روابط بین الملل، به صورت غیر مستقیم وار معادلات سیاست خارجی ایالات متحده آمریکا شود.
به گزارش پایگاه خبری امیدملی ایرانیان، طی روزهای اخیر، منابع خبری از دیدار کیسینجر و دونالد ترامپ رئیس جمهور منتخب ایالات متحده آمریکا خبر داده اند. این دردار درست در زمانی صورت می گیرد که کاخ سفید در دوران ریاست جمهوری دوتالد ترامپ در صدد برقراری همکاری سازنده با کاخ کرملین است. یکی از اهداف کیسینجر ،تعیین حدود و ثغور این همراهی و همکاری سازنده است. به نظر می رسد در این خصوص زبگنیو برژینسکی دیگر تئوریسن مشهور سیاست خارجی آمریکا نیز پیشنهادهایی را ارائه دهد. با این حال نقش کیسینجر(با توجه به سوابق بیشتری که در همکاری با جمهوریخواهان دارد) در دوران جدید سیاست خارجی آمریکا پررنگ تر به نظر می رسد.
نکته قابل تامل اینکه کیسینجر طی ماههای گذشته ،یعنی قبل از پیروزی ترامپ در رقابتهای انتخابات ریاست جمهوری آمریکا نیز با وی ملاقاتهایی داشته و به او در خصوص نحوه تنظیم روابط بین المللی خود با دو کشور چین و روسیه مشاوره داده است. در این خصوص برخی گزارشهای منتشر شده حاکی از آت است که هنری کیسینجر  به ترامپ توصیه هایی در خصوص بهبود روابط با مسکو ارائه کرده است تا از این طریق با افزایش قدرت نظامی و سیاسی چین مقابله کند.به عبارت بهتر، هنری کیسینجر نیز مانند اکثر اعضای تیم سیاست خارجی دونالد ترامپ، نسبت به قدرت گیری چین در عرصه بین الملل و تبدیل شدن آن به هژمون، نگران به نظر می رسد. از این رو هنری کیسینجر نیز عملا معتقد به استراتژی مهار چین از طریق برقراری روابط نزدیک تر با روسیه است.
در این خصوص هنری کیسینجر به ترامپ توصیه هایی کرده است. برخی از این اقدامات شامل به رسمیت شناختن تسلط روسیه در جمهوری های سابق شوروی از جمله اوکراین، بلاروس، گرجستان و قزاقستان است. لغو تحریم‌های روسیه به خاطر بحران اوکراین در ازای خارج شدن نیروهای طرفدار روسیه از شرق اوکراین از دیگر توصیه های کیسینجر به ترامپ بوده است.
البته مشخص نیست که توصیه های کیسینجر به ترامپ تا چه اندازه ای قابلیت عملیاتی شدن داشته باشد اما نوع مواجهه ترامپ با چین طی روزهای اخیر، که نقطه اوج آن تماسهای تلفنی ترامپ با رئیس جمهور تایوان بوده است، نشان می دهد حداقل نقطه نظرهای کیسینجر در خصوص تقابل با پکن در رفتار ظاهری رئیس جمهور جدید ایالات متحده آمریکا لحاظ گردیده است. با این حال موضوع روابط ایالات متحده آمریکا و روسیه،همچنان به موضعی بحث برانگیز در سیاست خارجی آمریکا در دوران ترامپ تبدیل خواهد شد. ترامپ در این مسیر با مخالفتهای صریح دموکراتها، برخی جمهوریخواهان و شرکای اروپایی خود مواجه خواهد بود. همین موارد،قابلیت عملیاتی شدن پیشنهادهای کیسینجر به ترامپ در خصوص روسیه( خصوصا در مناقشه اوکراین) را تاحدودی کاهش می دهد.
نام:
ایمیل:
* نظر:
فرهنگ وهنر
فرهنگ وهنر