شنبه ۰۲ تير ۱۳۹۷ - June 23 2018
کد خبر: ۲۲۵۳۳
تاریخ انتشار: ۱۸ دی ۱۳۹۵ - ۰۹:۴۶
حدود سه هفته دیگر، دونالد ترامپ به عنوان رئیس جمهور جدید آمریکا در کاخ سفید مستقر خواهد شد. از این رو ماه ژانویه سال 2017، زمان آغاز منازعات رسمی سران اروپایی و ترامپ خواهد بود. این منازعه از اکنون کلید خورده است. البته آغازگر این منازعه دونالد ترامپ بوده است، زیرا اظهارات انتخاباتی وی و همچنین برخی موضع گیری های وی در خصوص پیمان های جمعی در نظام بین الملل موجب نارضایتی سران اروپایی گردید.
سخنرانی های سران اتحادیه اروپا به مناسبت فرا رسیدن سا ل نوی میلادی، به مثابه آغاز منازعات رسمی اروپای واحد و دولت جدید ایالات متحده آمریکا تعبیر می شود.

به گزارش گروه تحلیل و ترجمه امیدملی ایرانیان، آنچه مسلم است این که سران اتحادیه اروپا و منطقه یورو نسبت به سرکار آمدن دونالد ترامپ در کاخ سفید دید مثبتی ندارند. در جریان رقابت های انتخاباتی هشتم نوامبر، آنگلا مرکل، فرانسوا اولاند و ترزا می(سران تروییکای اروپایی) هر سه خواستار سر کار آمدن هیلاری کلینتون در آمریکا و شکست ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری بودند. با این حال در نهایت معادله به گونه ای دیگر رقم خورد! شکست هیلاری کلینتون در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا سبب شد تا پیش بینی های صورت گرفته درخصوص انخابات هشتم نوامبر عملا محقق نگردد.
حدود سه هفته دیگر، دونالد ترامپ به عنوان رئیس جمهور جدید آمریکا در کاخ سفید مستقر خواهد شد. از این رو ماه ژانویه سال 2017، زمان آغاز منازعات رسمی سران اروپایی و ترامپ خواهد بود. این منازعه از اکنون کلید خورده است. البته آغازگر این منازعه دونالد ترامپ بوده است، زیرا اظهارات انتخاباتی وی و همچنین برخی موضع گیری های وی در خصوص پیمان های جمعی در نظام بین الملل موجب نارضایتی سران اروپایی گردید. با این حال سران اروپایی ترجیح داده اند در همین ابتدای سال 2017 واکنش صریح تری نسبت به رئیس جمهور جدید ایالات متحده آمریکا و مواضع وی داشته باشند.
یکی از این مواضع مستقیم و صریح، از سوی رئیس جمهور فرانسه مطرح شده است. «فرانسوا اولاند» در نطقی تلویزیونی به مناسبت تحویل سال نوی میلادی، به «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور منتخب آمریکا هشدار داد که «فرانسه به هیچ فردی یا کشوری اجازه نخواهد داد» که توافق پاریس درباره آب و هوا را مورد تجدیدنظر قرار دهد.خطاب مستقیم وی، به دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا بوده است . دونالد ترامپ در مواضع خود پس از انتخاب به عنوان رئیس جمهور آمریکا تهدید به لغو توافق آب و هوا در پاریس کرده است. این توافق در سال 2015 میلادی و بین 125 کشور به امضا رسید.
اولاند در این خصوص خطاب به دونالد ترامپ عنوان کرده است :
"به شما تأکید می‌کنم که فرانسه هرگز به هیچ شخص یا هیچ دولتی، هر اندازه که بزرگ باشد، اجازه تجدیدنظر در این دستاورد مهم جامعه جهانی را نخواهد داد.به یاد داشته باشید که این توافق تاریخی در پاریس امضا شد... فرانسه از موضوعات مهم دفاع می‌کند.»
رئیس جمهور منتخب ایالات متحده آمریکا قصد دارد توافق آب و هوایی پاریس را به بهانه منازعه با پکن لغو کند! ترامپ  مدعی شده است بحث تغییرات آب و هوایی و ارتباط آن با فعالیت‌های صنعتی توطئه ای از سوی چین است تا بتواند با آن مهاری بر صنایع گسترده ایالات متحده بزند و یا در تجارت زغال سنگ دست بالا را برای خود نگه دارد!این استدلال حتی از سوی برخی جمهوری خواهان آمریکا نیز قابل پذیرش نیست. به هر حال دونالد ترامپ صراحتا عنوان کرده است که توافقنامه پاریس را مورد تجدید نظر قرار خواهد داد.
در نهایت این که سال 2017 میلادی، سال آغاز منازعات رسمی واشنگتن و شرکای اروپایی خود محسوب می شود. این منازعات در حوزه های مختلف از جمله پیمان های جمعی ( مانند پیمان آب و هوایی پاریس)، روابط آمریکا و روسیه، منازعه اوکراین، هزینه های جمعی ناتو  و ... شکل گرفته و خود را در مواضع رسمی و غیر رسمی سران آمریکایی و اروپایی جلوه گر خواهد ساخت. به نظر می رسد دامنه این منازعات چندان اندک نیست و طرح هر یک از این موضوعات، منجر به شکل گیری تقابل عمیق و دامنه داری میان واشنگتن و اتحادیه اروپا خواهد شد.
نام:
ایمیل:
* نظر: