جمعه ۰۴ خرداد ۱۳۹۷ - May 25 2018
گزارش« امیدملی ایرانیان» از آتش بس سوریه؛
کد خبر: ۲۲۶۰۱
تاریخ انتشار: ۱۹ دی ۱۳۹۵ - ۱۰:۰۴
در دوره ریاست جمهوری اوباما،آمریکا و روسیه سیاست هایی مخالف و در بسیاری از بخش های دنیا منافعی متضاد داشتند و راه رسیدن به اهدافشان هم با بسیار تفاوت داشت. همین مساله سبب شد تا رابطه این دو کشور کمرنگ شود و تناقض در سیاست های خارجی آنها افزایش یابد.
آتش بس سوریه یکی از مهمترین نقاط عطف در دنیای  معاصر و در جنگ های منطقه خاورمیانه است. آتش بسی که تحت  حمایت روسیه و بعد از مذاکرات جامع بین ایران و روسیه و ترکیه برای یافتن بهترین راه خروج از درگیری های مرگ بار و پر هزینه در سوریه برقرار شد و نشان داد که نفوذ و قدرت امریکا در سوریه در حال کم شدن است.

به گزارش پایگاه خبری امیدملی ایرانیان، این آتش بس  به جنگی که بیش  از پنج سال در سوریه جریان داشت و باعث  هزینه های انسانی و اقتصادی زیادی می شد تا حد زیادی پایان داده و به مردم این کشور نوید صلح و آرامش را داد . آتش بس سوریه که در آخرین روزهای سال ۲۰۱۶ میلادی اعلام شد، بعد از بالغ بر سی آتش بس کوچک و پنج آتش بس کلیدی و مهم در سوریه اتفاق افتاده است و نتیجه دیپلماسی فعال و نفوذ بالای روسیه در منطقه  است .به دلیل همین قدرت و نفوذ روسیه است که  اغلب تحلیل گران انتظار دارند این آتش بس دوام داشته باشد و زمینه ساز بازگشت صلح به  سوریه وآغاز روند بازسازی در این کشور شود.

کمرنگ شدن قدرت آمریکا

شبکه خبری ای بی سی امریکا از این آتش بس به عنوان نمادی از ضعف دیپلماسی آمریکا در سوریه نام می‌برد. ضعفی که درشرایط فعلی و به دلیل پایان دوره ریاست جمهوری باراک اوباما  و نبود قدرت عمل کافی در دولتی که روزهای آخرش را سپری می کند بیشتر شده است . از طرف دیگر دولت کنونی امریکا به دلیل اختلاف نظرهای بنیادینی که با دولت جدید دارد، در مقابل شرایط مختلفی که برای کشور ایجاد می شود عکس العمل  مقتدری نشان نمی دهد زیرا احتمال تغییر سیاست های دولت بعدی بسیار زیاد است.
البته کمرنگ شدن قدرت نفوذ امریکا در سوریه یک روی ماجرا است و در روی دیگر این ماجرا تبانی امریکا با روسیه قرار دارد. زیرا دولتی که تا بیست روز دیگر کنترل امریکا را در دست می گیرد به داشتن رابطه ای نزدیک با روسیه شهرت دارد و همین نزدیکی رابطه سبب شده است تا برخی ناظران در انتظار تغییر سیاست خارجی آمریکا حداقل در سوریه باشند.

دوستی ترامپ  و روسیه

برخی از تحلیل گران بر این باورند آتش بس کنونی در سوریه با همکاری  روسیه سیاستی بود که با موافقت و همکاری ترامپ تهیه و اجرا شد . سی ان بی سی  از نزدیکی روسیه و ترامپ به عنوان فاکتور مهمی که می‌تواند برای بسیاری از چالش های جهانی راه حل پیدا کند نام می برد و می نویسد: در دوره ریاست جمهوری اوباما،آمریکا و روسیه سیاست هایی مخالف و در بسیاری از بخش های دنیا منافعی متضاد داشتند و راه رسیدن به اهدافشان هم با بسیار تفاوت داشت . همین مساله سبب شد تا رابطه این دو کشور کمرنگ شود و تناقض در سیاست های خارجی آنها افزایش یابد. ولی بعد از روی کار آمدن ترامپ این وضعیت تغییر خواهد کرد . ترامپ و افرادی که برای پست های کلیدی در کابینه اش در نظر می گیرد، رابطه ای نزدیک با  روسیه دارند وانتظار می رود بعد از آغاز به کار رسمی ترامپ این رابطه دوستانه منجر به حل شدن بخش زیادی از مناقشات و بهبود روابط  روسیه و امریکا شود. سی ان بی سی در ادامه نوشته: در بسیاری  از مناطق دنیا درگیری بر سر قدرت نفوذ کشورهای امریکا و روسیه  است . این رقابت بر سر قدرت همیشه برای جهان مشکل آفرین شده است و در دوره هایی که اقتصاد ثبات بیشتری دارد این رقابت بین امریکا و روسیه به رفاقت تبدیل شده است. کارشناسان روابط بین المللی  انتظار دارند  در سال های ریاست جمهوری ترامپ تنش های ناشی از اختلاف نظر روسیه و امریکا روی فضای اقتصادی و سیاسی  دنیا کمتر شود.

راه پر پیچ و خم آتش بس

این اولین باری نیست که آتش بس در سوریه برقرار شده است ولی انتظار می رود آخرین باری باشد که خبر از آتش بس به گوش جهانیان می‌رسد. با توجه به نفوذ روسیه روی بشار اسد، انتظار می رود  این آتش بس نقطه پایانی جنگ سوریه باشد . ای بی سی نیوز در این زمینه نوشت: شمار کشته های جنگ سوریه ، هزینه های کلان این جنگ و ناتوانی امریکا در کسب نتیجه مطلوب از درگیری های سوریه، سبب شد تا تمامی طرفین فعال در جنگ سوریه به نقطه  پایان برسند  و به دنبال راهی برای پایان دادن به این بحران باشند. در حال حاضر این راه فرار را، روسیه فراهم کرده است و پوتین با اقتدار بر ضرورت و نحوه اجرای آن تاکید کرده است .
 هنوز راه پر پیچ و خمی در راه است  ولی آینده این توافق به نفع اتحاد کشورهای روسیه و ترکیه و ایران  خواهد بود و قدرت و نفوذ  آنها را در تعاملات جهانی بیشتر می کند.
نام:
ایمیل:
* نظر: