پنجشنبه ۰۶ ارديبهشت ۱۳۹۷ - April 26 2018
کد خبر: ۲۲۷۰۷
تاریخ انتشار: ۲۱ دی ۱۳۹۵ - ۰۸:۴۹
آقای هاشمی اعتقاد به تعامل سازنده با جامعه بین المللی داشت و این موضوع در حد شعار نبود. در حد اعتقاد بود و همین موضوع توانست موفق اش کند. در زمینه های سیاست خارجی و اقتصادی، وزرای اقتصادی و صنعتی و امور خارجه می توانستند طرح و برنامه خود را با آزادی فکری و کاری با ایشان مطرح کنند و طرح های آنان به کار گرفته شود.
مرحوم آقای هاشمی یا آیت الله هاشمی، کسی بود که در ابتدای انقلاب و پیش از آن، در جریان نوعی از حکومت داری بود. این باعث شده بود که به چم و خم روابط بین الملل آشنا باشد و با دید عملگرایانه به مسائل نگاه می کرد. هر فردی در زندگی خودش، خدماتی انجام داده یا سیاست هایی را انتخاب کرده است که ممکن است مورد تایید بعدی ها نباشد. اما در مجموع ایشان در سیاست خارجی، دیدی مثبت و باز داشت و کشورهای دیگر خیلی خوب با ایشان کار می کردند. 
ایشان در چارچوب روابط بین الملل رفتار می کردند. در دوره  ریاست جمهوری به این صورت بودو در دوره ای که من در چین سفیر بودم یعنی در سال های 1361 تا 1365 و آقای هاشمی رئیس مجلس بودند، از نظر چینی ها و جامعه بین المللی، مورد قبول و تایید بودند. جامعه بین المللی بر این باور بود که می تواند با ایشان کار کند.
در زمان ریاست جمهوری آقای هاشمی، روابط ایران و عربستان خوب بود و همکاری وجود داشت.  در دوره ریاست جمهوری آقای هاشمی، خیلی از کارهایی را که با کشورهای عربی به سختی می شد پیش برد، پیش بردیم. روابط با عربستان، کار مهمی بود که ایشان توانست قفل را باز کند. 
در سال های اخیر که روابط با عربستان سخت شد حتی عربستان پیشنهاد کرد که که اگر بتوانند با آقای هاشمی کار کنند می توانند به نتیجه برسند. این به خاطر دید عملگراینه ای بود که ایشان داشت و با درک منافع طرف مقابل، فرمولی از جمع منافع را ارائه می کرد و این رمز موفق ایشان در سیاست خارجی بود. 
مرحوم آقای هاشمی از قبل از انقلاب در حوزه اقتصادی هم فعالیت می کرد و این طور نبود که فقط فعالیت های مذهبی و سیاسی انجام بدهد. کار اقتصادی هم می کرد. به همین دلیل وقتی که ایشان به عنوان یکی از مسئولان جمهوری اسلامی ایران شروع به کار کرد با مباحث اقتصادی آشنا بود. به ویژه در زمانی که رئیس جمهور شد به دنبال نوعی شراکت با اروپا بود که در صحنه بین المللی به وجود بیاورد و به این طریق اروپا منافع خودش را در ادامه همکاری با جمهوری اسلامی ایران ببیند و امنیت در جمهوری اسلامی ایران را به نفع خودش بداند و از ایران در برابر آمریکا، پشتیبانی و حمایت کند. 
آقای هاشمی اعتقاد به تعامل سازنده با جامعه بین المللی داشت و این موضوع در حد شعار نبود. در حد اعتقاد بود و همین موضوع توانست موفق اش کند. 
در زمینه های سیاست خارجی و اقتصادی، وزرای اقتصادی و صنعتی و امور خارجه می توانستند طرح و برنامه خود را با آزادی فکری و کاری با ایشان مطرح کنند و طرح های آنان به کار گرفته شود. 
ایشان در ایام بعد از جنگ تحمیلی،  کشوری که زیرساخت هایش تخریب شده بود را بازسازی کند. اقداماتی در دوره ریاست جمهوری آقای هاشمی در بخش های مختلف انجام شد و توانست سرمایه گذاران را جذب کند و سرمایه های داخلی را به استخدام بگیرد. به این صورت بود که سرمایه ایرانی ها و اروپایی هادر جاهای مختلف از جمله مناطق آزاد تجاری به کار گرفته شد. آنچه الان در کشور داریم مربوط به همان موقعی است که آقای هاشمی رئیس جمهور بود. 

*نماینده پیشین ایران در مقر اروپایی سازمان ملل

نام:
ایمیل:
* نظر: