يکشنبه ۰۳ تير ۱۳۹۷ - June 24 2018
کد خبر: ۲۲۷۹۴
تاریخ انتشار: ۲۲ دی ۱۳۹۵ - ۱۳:۱۴
دبیرکل سازمان ملل تمام رویکردهای جدید را برای جلوگیری از وقوع جنگ فراخواند و وعده داد که ظرفیت میانجی‌گری سازمان ملل را برای حل درگیری‌های جهانی گسترش دهد.
آنتونیو گوترش، دبیرکل جدید سازمان ملل از طرح فراگیر خود برای ممانعت از جنگ‌ها در جهان پرده برداشت و از شورای امنیت خواست از فصل ششم منشور سازمان ملل استفاده کرده و از دوگانگی معیار در تصمیم‌گیری‌ها بپرهیزد.

وی تغییرات ریشه‌ای در عملکرد سازمان ملل و شورای امنیت را که شامل استراتژی‌ها و ساختارها و عملیات‌ها می‌شود خواستار شد و به تعیین مدیران جدید برای تحقق این دیدگاه اشاره کرد.

وی با انتقاد نیش‌دار از شورا امنیت گفت: نمی‌توان قربانی اختلافات گذشته باقی ماند و نظام کنونی به ما قدرتی برای حل ریشه‌های کنونی درگیری‌ها نمی‌دهد.

دبیرکل سازمان ملل در اولین سخنرانی خود در شورای امنیت اعلام کرد: منابع و زمان بیشتری برای مقابله با بحران‌ها در مقایسه با ممانعت از وقوع آنها صرف شده است. مردم بهای سنگینی را می‌پردازند. ما نیاز داریم که رویکر جدید اتخاذ کنیم.

گوترش وعده داد که میانجی‌گری سازمان ملل را به عنوان بخشی از تعهدات این سازمان تقویت کند اما جزئیات بیشتری در این باره ارائه نکرد.

وی با بیان اینکه قوانین حاکم در سازمان ملل در معرض تهدید بزرگی قرار گرفته است، گفت: پاسخ‌های سازمان ملل به بحران‌های جهان از کارایی افتاده است.

او افزود: تاکنون بسیاری از فرصت‌های جلوگیری از وقوع بحران‌ها از دست رفته است زیرا اعضای سازمان ملل به انگیزه‌های یکدیگر اعتقاد ندارند و نگرانی‌هایی درباره تمامیت ارضی کشورشان دارند.

گوترش گفت: امروز ما نیاز داریم که رهبری، اعتبار و اختیارات سازمان ملل تقویت شود و صلح در اولویت قرار گیرد.

این اظهارات گوترش در حالی بیان شد که دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور منتخب آمریکا چندی پیش سازوکار سازمان ملل را زیر سوال برده و آنجا را تنها جایی برای گردهمایی افراد و گذراندن اوقات خوش اعلام کرده بود.

با این حال سخنگوی گوترش مذاکرات تلفنی گوترش و ترامپ را بسیار مثبت اعلام کرد.

همچنین سامانتا پاور، سفیر آمریکا در سازمان ملل با اشاره به بحران‌های موجود در جهان اعلام کرد: کاملا مشخص است که شورای امنیت می‌تواند بهتر کار کند.

وی در ادامه اظهاراتش از موضع روسیه در بحران‌های اوکراین و سوریه انتقاد کرد.

در مقابل نماینده روسیه در سازمان ملل نیز آمریکا را به ایجاد بحران در خاورمیانه پس از اشغال عراق، جنگ علیه داعش در سوریه و تخریب دولت لیبی متهم کرد.

ویتالی چورکین گفت: دولت اوباما اکنون به اطرافش نگاه می‌کند تا کسی را مقصر و مسئول ناکامی‌هایش معرفی کند.
منبع: ایسنا
نام:
ایمیل:
* نظر: