پنجشنبه ۱۴ اسفند ۱۳۹۹ - March 04 2021
گزارش «امید ملی ایرانیان» در مورد نطرات اخیر «دونالد ترامپ» درباره اتحادیه اروپا؛
کد خبر: ۲۳۴۵۹
تاریخ انتشار: ۰۶ بهمن ۱۳۹۵ - ۰۹:۴۶
نگاه همه اروپایی ها به آغاز به کار رسمی ترامپ در کاخ سفید نگاهی سرد و عبرت برانگیز است. هم اکنون اغلب احزاب و گروههای فعال در دنیای سیاست اروپا تلاش می کنند تا از روی کار آمدن رهبری پوپولیست مانند ترامپ در رقابتهای انتخاباتی پیش رو در آلمان و فرانسه و هلند جلوگیری کنند. آنها ترامپ را یک رییس جمهوری سوخته برای اروپا می‌دانند و بر این باور هستند که او خطرناک ترین رییس جمهوری تاریخ امریکا است.
مونا مشهدی رجبی: نظر سنجی ها نشان می دهد که در میان روسای جمهوری در تاریخ معاصر امریکا دونالد ترامپ کمترین  سطح محبوبیت را دارد. محبوبیت کم او در امریکا در کنار کاهش سطح محبوبیت او در  عرصه بین المللی و در میان رهبران دیگر کشورها می تواند دوره سختی را برای دولت آمریکا به همراه داشته باشد.
بعد از مصاحبه اخیر ترامپ و بیان نظراتش در مورد ناتو و ساختار اتحادیه اروپا، وجهه رییس جمهوری بزرگترین اقتصاد دنیا در میان رهبران سیاسی جهان تیره شده است.او در این مصاحبه  گفت که ظرف 60 سال اخیر ناتو مهمترین عامل تضمین امنیت در کشورهای اطراف اقیانوس آرام بود و اتحادیه اروپا هم مهمترین منطقه از نظر حجم و ارزش روابط تجاری با امریکا بود، ولی دیگر این روند ادامه پیدا نمی کند. او رسما بیان کرد که ناتو سازمانی بی اهمیت و متروک است و داشتن رابطه اقتصادی و تجاری با اتحادیه اروپا برای امریکا چندان اهمیتی ندارد.نشریه پولتیکو در این زمینه نوشت: ترامپ می گوید تمامی اصولی که دنیا را طی 60 سال گذشته آرام نگهداشته است نادرست است. او می‌گوید ناتو ناکارآمد است زیرا نتوانسته در مقابل ترور بایستد و حادثه یازده سپنتامبر آمریکا را هم مصداق این حرف می داند.او بر این باور است با برداشتن تحریم های روسیه، امریکا فرصت توسعه روابط اقتصادی و سیاسی با روسیه را خواهد داشت و حتی می تواند از فرصتی که مداخله نظامی روسیه در سوریه ایجاد کرده است به نفع اقتصاد امریکا استفاده کند.نیکولاس سامز یکی از نمایندگان حزب محافظه کار در پارلمان بریتانیا  که نوه وینستون چرچیل هم هست در توییتر  نوشت: ترامپ باید نشان دهد رییس جمهور ساده لوحی نیست و درک می کند که پوتین  قصد بر هم زدن اتحاد کشورهای اطراف اقیانوس آرام (ترانس-آتلانتیک) را دارد. بر هم خوردن این اتحاد باعث تضعیف اتحادیه اروپا می‌شود و مضرات اقتصادی زیادی برای دنیا دارد.  نکته مهم این است که در مصاحبه ترامپ هیچ نکته ای که باعث نگرانی دولت روسیه شود وجود نداشت و حتی تلویزیون رسمی روسیه هم از این مصاحبه تقدیر کرد؛ اما اغلب مقامات اروپایی براین باورند که ترامپ در مقابل آنها قرار گرفته است و آینده رابطه اقتصادی  اروپا با امریکا نامعلوم است.
نگاه عبرت آمیز اروپا به تحولات کاخ سفید
نشریه پولتیکو در گزارشی مفصل نوشت: نگاه همه اروپایی ها به آغاز به کار رسمی ترامپ در کاخ سفید  نگاهی سرد و عبرت برانگیز است. هم اکنون اغلب احزاب و گروههای  فعال در دنیای سیاست اروپا تلاش می کنند تا از روی کار آمدن رهبری پوپولیست مانند ترامپ در رقابتهای انتخاباتی پیش رو در آلمان و فرانسه و هلند جلوگیری کنند. آنها ترامپ را یک رییس جمهوری سوخته برای اروپا می‌دانند و بر این باور هستند که او خطرناک ترین رییس جمهوری تاریخ امریکا است.تایمز  می نویسد: اصلی‌ترین ضعف ترامپ در این است که او از دنیای سیاست چیزی نمی داند.ترامپ سیاستمدار نیست و معادلات این دنیا را نمی شناسد. او بر اهمیت روابط بین الملل، توافق های جهانی و نقش رییس جمهوری امریکا به عنوان رییس جمهور بزرگترین اقتصاد دنیا در این معادلات جهانی واقف نیست و حتی قبل از آغاز به کار رسمی‌اش بسیاری از ساختارهای سیاسی و روابط بین الملل را در جهان تخریب کرده است.
این نشریه در ادامه نوشت:سوالی که  بعد از انتشار مصاحبه ترامپ و اظهار نظرش در مورد عملکرد اتحادیه اروپا  در ذهن تمامی اروپایی ها ایجاد شد این است که آیا  می توان به دونالد ترامپ به عنوان رییس جمهور امریکا اعتماد کرد؟ آیا می توان با کشوری که او ریاست آن را بر عهده دارد تجارت کرد؟ آیا می توان روی توافق ها یا حتی قول های شفاهی او حساب کرد و بر مبنای ان سیاست گذاری کرد؟ در اغلب کشورهای اروپایی پاسخ به این سوالات منفی است.
مرد غیر قابل پیش بینی امریکا
در این خصوص آلکس ماسی تحلیل گر مسایل سیاسی و روابط بین الملل همچون بسیاری از ناظران،تحلیلگران و سیاستمداران براین باوراست که پیش بینی سیاست های ترامپ کار دشواری است . به نظر می رسد او فردی غیر قابل پیش بینی در کاخ سفید باشد و تصمیماتش را نه بر مبنای منافع سیاسی و اقتصادی امریکا و جهان  که بر مبنای علایق شخصی اش اتخاذ می کند.ترامپ دیدگاه سنتی در مورد این که تجارت یک بازی برد-برد است را رد می کند  و بر این باور است که تجارت یک بازی با جمع صفر است که یکی می برد و طرف دیگر بازنده می شود .او حتی از خارج شدن امریکا از توافق نامه های تجاری بزرگ صحبت کرده است .احتمال خروج او از توافق های ترانس اتلانتیک و نفتا می تواند به اقتصاد تمامی کشورهای موجود در این توافق ها صدمه بزند و امریکا هم تحت تاثیر این شوک منفی اقتصادی و کاهش تجارت آسیب می بیند . 
اما در این شرایط  عکس العمل دوستان قدیمی امریکا یعنی کشورهای عضو اتحادیه اروپا باید چگونه باشد؟ پولتیکو بر این باور است بهترین پاسخ را  انگلا مرکل صدر اعظم آلمان داد. او گفت : اروپا خودش آینده اش را می‌سازد. این راهی است که اروپا در پیش می گیرد؛هرچند مرکل و دیگر رهبران اروپایی کماکان از اهمیت روابط اروپا با آمریکا  و ادامه آن نیز صحبت می کنند؛اما آنها دریافته و در بیاناتشان نشان داده اندکه نمی توانند به سیاست های ترامپ اعتماد کرده و باید بیش از قبل به فکر ساختن آینده خویش با فاصله دورتر از قبل با آمریکا باشند. و دیگر به امریکا به عنوان یک شریک بزرگ اقتصادی و هم‌پیمان قدرتمند در عرصه جهان نگاه نمی کند بلکه کشوری است که دیگر نمی‌توان به آن اعتماد کرد.به نظر می رسد با روی کار آمدن دونالد ترامپ رهبران سیاسی در جهان از هم دور می شوند و دیگر به صورت یکپارچه عمل نمی کنند.گویی تا کنون دنیا ر خوابی عمیق بوده است و حال  باید از این خواب بیدار شود و ببیند که در دنیای واقع دونالد ترامپ و سیاستهای او بسیار بدتر از چیزی است که قبلا فکرش را می کردند. از سخنان ترامپ و رهبران اروپایی چنین بر می آید که اعتماد اروپا بیش از هر زمان از رییس جمهور آمریکا سلب شده است.
نام:
ایمیل:
* نظر: