دوشنبه ۰۶ بهمن ۱۳۹۹ - January 25 2021
اگر دل مردم با حکومت بود، داعش پیشروی نمی کرد
کد خبر: ۲۳۴۹
تاریخ انتشار: ۲۵ تير ۱۳۹۳ - ۱۳:۲۱
اگر دل مردم عراق با حکومت بود داعش نمی توانست این موفقیت ها را کسب کند و شهری مثل موصل را به تصرف خود درآورد
آیت الله اکبر هاشمی شامگاه یکشنبه 22 تیرماه و در سالروز ولادت امام حسن مجتبی (ع) میزبان گروهی از روحانیون و دیگر اقشار مردم روزه دار بود که نماز مغرب و عشا را به امامت او به جا آوردند و همراه ایشان، روزه خود را افطار کردند.

محور اختلافات بر دو موضوع خلافت و حجیت بوده اما اکنون موضوع اول را باید پیوسته به تاریخ دانست و بر سر آن مناقشه نکرد. موضوع حجیت را نیز با گفت و گو می توان مورد بحث قرار داد. باید بررسی کنیم که چه اتفاقی افتاده که در کشوری مانند مالزی هم این قدر علیه تشیع تبلیغ می شود در حالی که تا چندی پیش به شیعیان بسیار علاقه داشتند.

بهار عربی در اصطلاح خودشان یا بیداری اسلامی - آن گونه که ما نام گذاشتیم - نیز به همین بلیه مبتلا شد. در مصر کار به دست اخوان المسلمین افتاد و با این که این گروه افراطی نبود اما با سلفی ها متحد شدند و همین موجب شد که مردم از انقلاب خود پشیمان شوند و حالا همان ها به قفس افتادند.

افراطی گری داعش واقعا عجیب و غریب است و تنها برای شیعیان تهدید به حساب نمی آیند و همین حالا زندگی را برای سنی ها هم جهنم کرده اند و مثلا می گویند اگر در نماز جمعه شرکت نکنید 50 ضربه شلاق می زنیم یا فروش لباس زنانه ممنوع است. اما اگر دل مردم عراق با حکومت بود اینها نمی توانستند این موفقیت ها را کسب کنند و شهری مثل موصل را با آن جمعیت و قدمت زیاد به تصرف خود درآورند یا تکریت را در اختیار بگیرند.

تقسیم قدرت میان سه طیف مذهبی و سیاسی در قانون اساسی عراق را منصفانه بود، هم ایران همکاری کرد و هم آمریکایی ها و این قانون اساسی تدوین شد که به موجب آن ریاست جمهوری به کردها می رسد و رییس مجلس سنی و نخست وزیر شیعه است و در دولت عراق هم به  هر یک سهم دادند اما حالا این داعش است که در عراق بازی را به هم زده است چون افراط اگر مهار نشود همه دستاوردها را بر باد می دهد.
نام:
ایمیل:
* نظر: