پنجشنبه ۱۴ اسفند ۱۳۹۹ - March 04 2021
بررسی رشد صنعت فولاد در یک سالی که از اجرایی شدن برجام گذشته است؛
کد خبر: ۲۳۸۹۹
تاریخ انتشار: ۱۶ بهمن ۱۳۹۵ - ۰۸:۰۸
با وجود تمامی موانع موجود، صنعت فولاد در یک سالی که از اجرایی شدن برجام گذشته است با سرعت بالایی رشد کرد و از یک صنعت کاملا ورشکسته به یک صنعت در حال رشد تبدیل شد.سرمایه مورد نیاز برای تولید فولاد خام ایران 90 درصد بیشتر از سرمایه گذاری محقق شده است. ایران در سال قبل 44 میلیون تن فولاد تولید کرد.ایران در نظر دارد در سال 2025 میلادی 55 میلیون تن فولاد و 87 میلیون تن سنگ اهن تولید می کند.
مونا مشهدی رجبی: ایران در نظر دارد تا سال 2025 میلادی تولید فولاد خود را به 55 میلیون تن برساند. ایران که هم اکنون 28.8 میلیون تن فولاد خام تولید می کند باید بتواند ظرفیت تولید خود را 26.21 میلیون تن بیشتر کند که این کار بدون جذب سرمایه امکان پذیر نیست. اما به جز تولید فولاد خام، ایران برای  تولید دیگر فراورده های فولادی و حتی سنگ اهن هم برای سال 2025 برنامه ریزی کرده است.

به گزارش پایگاه خبری امیدملی ایرانیان، طبق این برنامه تا سال 2025 ایران 53 میلیون تن آهن اسفنجی،80 میلیون تن پلت و 87 میلیون تن سنگ آهن تولید خواهد کرد  در حالی که میزان تولید کنونی آهن استفجی  در ایران برابر با 24.5 میلیون تن  و میزان تولید پلت برابر با 32 میلیون تن بوده است. ایران در سال گذشته میلادی 44 میلیون تن سنگ اهن تولید کرد.

بررسی ها نشان می دهد ایران برای تحقق اهداف صنعت فولاد در سال 2025 میلادی باید تولید پلت را بیش از دیگر بخش های مورد مطالعه افزایش دهد . به تعبیر دقیق تر باید تولید در سال 2025 میلادی 150 درصد بیشتر از تولید در سال جاری شود در حالی که نرخ رشد تولید آهن اسفنجی با رسیدن به عدد 116.3 درصد جایگاه دوم را به خود اختصاص داده است .تحلیل گران بر این باور هستند که ضعف ایران در این دو بخش بیش از دیگر بخش ها است زیرا فاصله سطح تعیین شده برای سال 2025 با سطح تولید کنونی بیش از دیگر بخش ها و فراورده های صنعت فولاد است.

تولید مورد نظر فولاد خام  در سال 2025 میلادی  نسبت به سطح کنونی 91 درصد بیشتر و  تولید سنگ اهن بالغ بر 97 درصد بیشتر است . حال سوال اصلی  این است که ایرن برای  تحقق این هدف نیاز به چه چیزی دارد ؟ آیا برداشته شدن تحریم های اقتصادی می تواند در تحقق این هدف کمک کند؟

سایت استیل نیوز در این زمینه مینویسد: با برداشته شدن تحریم های اقتصادی و عادی شدن رابطه بانکی ایران و غرب می توان انتظار افزایش ورود سرمایه های خارجی در صنعت فولاد را داشت . با افزایش سرمایه گذاری در این صنعت است که رشد درآن اتفاق می افتد و بازار توسعه را تجربه می کند. اما این روند منوط به عادی شدن رابطه بانکی ایران و جهان است که هم اکنون با وجود گذشت  بالغ بر یک سال از اجرایی شدن برجام هنوز به طور کامل انجام نشده است . کوین سات یکی از تحلیل گران بازار فولاد می گوید: عادی شدن رابطه بانکی ایران و غرب به معنای امکان انتقال پول به ایران و تزریق به پروزه های اقتصادی و صنعتی است و تا زمانیکه موانع برقراری این رابطه از میان برداشته نشود، نمی توان شاهد رشد  ورود سرمایه ها و نزدیک شدن به هدف تولید در سال 2025 میلادی بود.

سرمایه مورد نیاز برای تحقق هدف سال 2025
برداشته شدن تحریم های اقتصادی برای صنعت فولاد نوید بخش جذب سرمایه های زیاد و توسعه صنعتی و اقتصادی بود. تحقیقات نشان می دهد با وجود تمامی موانع موجود، صنعت فولاد در یک سالی که از اجرایی شدن برجام گذشته است با سرعت بالایی رشد کرد و از یک صنعت کاملا ورشکسته به یک صنعت در حال رشد تبدیل شد.

مرکز مطالعات آهن و فولاد در گزارش اخیر خود با عنوان فرصت های سرمایه گذاری در صنعت فولاد ایران نوشت: بیشترین سرمایه مورد نیاز ایران در بخش تولید فولاد خام است و بعد از آن تولید فولاد اسفنجی قرار دارد .در سال گذشته سرمایه گذاری مورد نیاز ایران در  تولید فولاد خام معادل 3434.9 میلیون یورو اعلام شده بود در حالیکه تنها 1838.1 میلیون یورو در این بخش سرمایه گذاری شده بود. از طرف دیگر سرمایه مورد نیاز در تولید فولاد اسفنجی در ایران برابر با 2253.9 میلیون یورو بود در حالی که ایران موفق شد 1183.5 میلیون یورو سرمایه در تولید آهن اسنفجی جذب کند. در همین سال سرمایه مورد نیاز برای توسعه تولید پلت برابر با 1346.2 میلیون یورو و در بخش سنگ آهن برابر با 1763.7 میلیون یورو بود.

در ادامه گزارش این اتحادیه آمده است:در تولید فولادخام ایران بیشترین ضعف در جذب سرمایه های خارجی بوده است.
با وجود تمامی موانع موجود، صنعت فولاد در یک سالی که از اجرایی شدن برجام گذشته است با سرعت بالایی رشد کرد و از یک صنعت کاملا ورشکسته به یک صنعت در حال رشد تبدیل شد.
 سرمایه مورد نیاز برای توسعه تولید فولاد خام در این کشور دو  برابر سرمایه گذاری محقق شده است و این فاصله کلان نشان می دهد تا زمانی که ایران بتواند با حداکثر توان خود رشد کند یا به هدف تولید 55 میلیون تنی نزدیک شود فاصله زیادی وجود دارد. اما کمترین فاصله بین سرمایه مورد نیاز در تولید پلت و سرمایه تحقق یافته در بخش پلت ظاهر شده است. سرمایه مورد نیاز  برای توسعه این بخش با سرمایه تحقق شده تفاوت چندانی ندارد. به این معنا که اگر به اندازه ای که در سال های اخیر سرمایه گذاری شده است ، سرمایه برای توسعه تولید پلت جذب شود ایران می توان به هدف سال 2025 برسد. اما در بخش مواد اولیه هم ضعف زیادی دیده می شود و سرمایه محقق شده در تولید سنگ اهن نسبت به سرمایه مورد نیاز تقریبا 30 درصد است.

به  نظر می رسد صنعت فولاد ایران در مسیر رشد قرار گرفته است ولی هنوز تا رسیدن به هدف نهایی که تولید 55 میلیون تن فولاد خام و 87 میلیون تن سنگ اهن است فاصله زیادی دارد. این فاصله با تلاش تمامی تولید کنندگان صنعتی پر خواهد شد.

با وجود تمامی موانع موجود، صنعت فولاد در یک سالی که از اجرایی شدن برجام گذشته است با سرعت بالایی رشد کرد و از یک صنعت کاملا ورشکسته به یک صنعت در حال رشد تبدیل شد.

سرمایه مورد نیاز برای تولید فولاد خام ایران 90 درصد بیشتر از سرمایه گذاری محقق شده است.ایران در سال قبل 44 میلیون تن فولاد تولید کرد و در نظر دارد در سال 2025 میلادی 55 میلیون تن فولاد و 87 میلیون تن سنگ آهن تولید کند.
نام:
ایمیل:
* نظر: