جمعه ۰۸ اسفند ۱۳۹۹ - February 26 2021
امیدملی ایرانیان در گفت وگو با دکتر«علی اردلان» بررسی کرد؛
کد خبر: ۲۴۰۷۹
تاریخ انتشار: ۱۷ بهمن ۱۳۹۵ - ۱۰:۰۷
بحث ناامنی در جامعه‌ی آمریکا همواره مطرح است؛ شعار آقای ترامپ این است که ما کسانی را در آمریکا می‌پذیریم که دوست ملت آمریکا باشند.در حالی که آشوب و ناامنی در جامعه آمریکا بیشتر ناشی از اقدامات شهروند و اتباع خود آمریکاست.
رویکرد های دونالدترامپ در حدود دو هفته نخست ریاست جمهوری اکنون مورد نظر بسیاری قرار گرفته است. این رویکردها از نظر حقوق داخلی آمریکا و حقوق بین المللی با دکتر«علی اردلان»استادحقوق بین الملل در این گفت وگو مورد بررسی قرار گرفته است.

رویکرد های اخیر دونالد ترامپ از نظر حقوق داخلی آمریکا چگونه بررسی می‌شود؟ پیامدهای حقوقی اقدامات ترامپ

طبق قانون اساسی ایالات متحده آمریکا مرجع تعیین قوانین، مجالس دوگانه آمریکا یعنی مجلس سنا و مجلس نمایندگان(کنگره)است. بنابراین دستورهای رئیس جمهوری یا رئیس قوۀ مجریه موقت هست و نمی تواند قانون را نقض کند، ولی به صورت کوتاه مدت به دلایل و ملاحظاتی، توانایی به تعلیق درآوردن قانون را در کوتاه مدت دارد. همچنین این دستورات از نظر حقوق داخلی موقت (سه یا چهار ماه) است و چون دستور موقت است، مغایرتی با قانون آمریکا ندارد؛با این حال این مسئله به صورت کلی ناقض قوانین آمریکا نیست، مگر این که این دستور از طریق قانون مدت دار شود و صراحتا قوانین داخلی آمریکا را نقض کند. در بعد دیگری این دستورات با معیارهای حقوق بشری و مخصوصا بخش تبعیض نژادی قانون اساسی آمریکا مغایر است. چون برای مثال دستور اخیر شامل هفت کشور است که مسلمان هستند. بنابراین هر چند با توجه به این که این دستورات افراد غیر مسلمان این کشورها را نیز شامل می‌شود و در برگیرنده مذهب خاص نیست و نمی‌توان به صراحت ادعا کرد این دستور تبعیض مذهبی است ولی اگر تبعیضی وجود داشته باشد که امور غیرمسلمان ها را سریع تر انجام دهد تبعیض مذهبی تلقی می شود.

رویکرد محدودیت ورود اتباع هفت کشور از نظر حقوق داخلی آمریکا چگونه بررسی می‌شود؟

همانطور که حتما آگاهی دارید بحث ناامنی در جامعه‌ی آمریکا همواره مطرح است؛ شعار آقای ترامپ این است که ما کسانی را در آمریکا می‌پذیریم که دوست ملت آمریکا باشند.در حالی که آشوب و ناامنی در جامعه آمریکا بیشتر ناشی از اقدامات شهروند و اتباع خود آمریکاست. این مسئله بیش از اینکه حقوقی باشد یک مساله سیاسی محسوب می‌شود، اما چون دستور دولتی گرفته و وجاهت قانونی دارد متضمن اجرای قانون است و به آن به عنوان یک مقوله حقوقی نگاه می شود. کشورهایی که به عنوان مهدتروریست معرفی شده اند،در این لیست نیستند. یعنی اکثراً یا هیچ کدام از اتباع کشورهایی که تروریست‌ها اتباع آنها بوده و به امریکا حمله کردند، یا علیه منافع ملی آمریکا اقدام تروریستی کردند،جزو فهرست ممنوع شده نیستند.

رویکردهای آقای ترامپ از منظر حقوق بین‌الملل و سایر تعهدات بین‌الملل چه بازخوردی دارد؟

آمریکا برای پیشگیری از ایجاد تبعیض میان پناهندگان و مهاجران باید تکلیف پناهندگان سوری را روشن کند. همچنین اصل تبعیض در مورد ویزا را می توان جزء موارد ناقض اعلامیه‌های جهانی حقوق بشر و کنوانسیون حقوق پناهندگان تلقی کرد.

در بعد دیگر بعضی از قواعد مثل پروتکل توکیو، یا حقوق داخلی و محیط زیست تعهدات قراردادی هستند و جزء حقوق قراردادی هستند. لذا عضویت و رضایت در چنین قراردادهایی کاملا به نحوه عضویت و مربوط به سیاست داخلی و در صورت مشاهده زیان یا تشخیص مغایرت با منافع، قادر به لغو یکجانبه از این تعهدات هستند. در حالی که دسته‌ی دیگر از قوانین جنبه قوانین آمره پیدا می کند و اگر دولتی حتی آن را را رعایت نکند مجبور به پذیرش آن است. در چنین حالتی اگر دولت آمریکا قوانین بین المللی را نادیده گیرد، می توان متهم به بی توجهی به قوانین بین المللی و نقض قواعدش کرد. در این میان چون مواضع ترامپ چون هنوز به قانون تبدیل نشده است؛ نمی توان آن را ناقض حقوق بین‌الملل دانست، مگر عملکردهایی که مخالف اسناد بین المللی و حقوق بشری باشد.

آیا خروج از پیمان ترانس پاسفیک میتواند پیامدهای حقوقی داشته باشد؟

خیر! زیرا یک قرارداد تجاری است و تأثیر آن فقط بر روی کشورهای عضو می باشد. یک دولت‌ تا زمانی که از تعهدات تجاری منافع خود را کسب می کند می تواند به تعهدات تجاری خود پایبند باشند. اما در صورت مغایرت با منافع، قادر به لغو عضویت از چنین تعهداتی است. در واقع بحث قراردادهای اقتصادی خیلی با قوائد آمره و جهان شمول و حقوق بشر ارتباط ندارد. مانند خروج انگلیس از اتحادیه اروپا که زمانی عضو آن بود و حال خروج از آن نقض حقوق بین‌الملل تلقی نمی‌شود.

کشیدن دیوار در مرز آمریکا و مکزیک و همچنین اعمال محدودیت های اقامتی برای شهروندان این هفت کشور چه پیامدهای حقوقی کوتاه مدت و بلندمدت برای آمریکا دارد؟

دیوار کشیدن میان مرز آمریکا و مکزیک ناشی از سیاست مرزی جدید آمریکا است و سیاست مرزی یک کشور توسط نظام حاکم آن کشور تعیین می شود و ایرادی بر این قضیه وارد نیست. یعنی رویکرد ترامپ در دیوارکشی مرزهای آمریکا و مکزیک بر این مبنا و ادعاست که هجوم سیل آسای مهاجران به این کشور خارج از کنترل شده و با ایجاد سازوکار قانونی برای مهاجران از هر روشی برای جلوگیری از ورود آنها استفاده می کنیم. بنابراین این دیوار میان مرز مکزیک و آمریکا مشکل حقوقی ندارد و بر ورود غیرقانونی مهاجران تاکید دارد تا سازو کاری قانونی فراهم کند. اما اگر آمریکا اتباع مکزیکی را به صورت غیر قانونی و خلاف تعهدات بین‌المللی از خاک آمریکا اخراج کند، تبعات حقوقی خود را به دنبال خواهد داشت، کشیدن دیوار در مرزها برای استحکام مرزها است و خیلی اتفاق غیر حقوقی نیست، هر چند خلاف رویکرد جدید بین المللی است.

نگاه ساختارهای حقوقی امریکا به محدودیت ورود اتباع هفت کشور چیست؟

حقوق دانان آمریکایی بخصوص حامیان حقوق پناهندگان در صدد بررسی جوانب این قضیه است که آیا این مسئله موجب نقض حقوق بشر می شود یا خیر؟ اگر این دستور مغایر قوانین بین‌المللی دانسته شود دیگر تمدید نمی‌شود. چون رئیس جمهور آمریکا در جایگاهی نیست که قانون اساسی آن کشور را نقض کند و همچنین این دستور موقت است و به صورت دائمی نیست. هدف بیشتر تمرکز و دقت روی سوابق مهاجران و این دقت بیشتر نیاز به زمان دارد و به راحتی نمی توان به آن ایراد حقوقی گرفت. اما می توان از جنبۀ حقوق بشر (بویژه در مورد پناهندگانی که از سوریه، عراق و مناطق جنگ زده بوده و معمولا مشمول ملاحظات حقوق بشری هستند) این دستور را نقد کرد و می تواند دستور ترامپ را لغو قوانین حقوق بشر دانست.

ساختارهای حقوقی آمریکا تا چه میزانی توانایی ایجاد چالش در مسیر رویکردهای ترامپ را دارند؟

باید توجه کرد که قوۀ قضانیه به تنهایی و بدون رجوع شاکی وارد منازعه با رویکرد موقتی دولت نمی شود. در صورت اقامۀ دعوا از سوی مردم و دارندگان گریت کارت و... قضیه قابل بررسی خواهد بود. یعنی قوۀ قضاییه تا زمانی که شکایتی از این مسئله دریافت نکرده خیلی نمی تواند مستقل وارد عمل شود. اما با طرح اقامه دعوا از سوی مهاجران؛ مثلا ازطریق گروهی از مهاجران دیپورت شده، دارندگان گرین کارت غیرفعال دادگاه‌های آمریکا قادر است که حکم رئیس جمهور را در مورد این افراد مستثناء کند و بعد خسارات ناشی از این مسئله را از دولت آمریکا بگیرد. در صورت ارائه پیشنهادات ترامپ به مجلس و کسب رأی، وی توانایی تعویض قانون را دارد، اما در غیر این صورت به عنوان دستور موقت برای مدت کوتاه تلقی می شود.

نام:
ایمیل:
* نظر: