پنجشنبه ۱۴ اسفند ۱۳۹۹ - March 04 2021
گزارش «امیدملی ایرانیان» از دیدگاه جهانی در خصوص ریاست جمهوری ترامپ؛
کد خبر: ۲۴۱۱۷
تاریخ انتشار: ۱۸ بهمن ۱۳۹۵ - ۰۹:۲۸
راهپیمایی های اعتراضی به سیاست های ترامپ از روز اولی که در کاخ سفید حضور پیدا کرد مشاهده شد. راهپیمایی مخالفان انتخاب او ، راهپیمایی زنانی که به سیاستهای ضد زن او اعتراض داشتند و حتی راهپیمایی‌هایی که در اعتراض به سیاست‌های او در زمینه مهاجرت و منع ورود پناهنده‌ها به امریکا که باعث شد توجه دنیا بیش از پیش به تحولات سیاسی کاخ سفید جلب شود.

دونالد ترامپ اولین هفته کاریش را به پایان رسانید ولی حواشی زیادی در مورد او و دستوراتی که در این یک هفته صادر کرد، وجود دارد.او  دستور ساخت دو خط لوله را صادر کرد و اعلام کرد در ساخت این خطوط لوله باید از فولاد امریکایی و نیروهای کار امریکایی استفاده شود. ساخت این دو خط لوله به دلیل مضراتی که برای محیط زیست داشت به دستور باراک اوباما رییس جمهوری قبلی امریکا متوقف شده بود.

او در اولین روزهای حضورش در کاخ سفید دستور داد تعرفه های وارداتی فراورده های فولادی چین به امریکا افزایش یابد.در واقع دستوری که او صادر کرد زمینه را برای اختلال در مسیر تجارت آزاد فراهم کرد و با انتقاد مقامات چین روبرو شد.از طرف دیگر او اعلام کرد از توافق نامه های تجارت آزاد ترانس –پاسیفیک و توافق تجارت آزاد نفتا خارج می شود و توافق هایی که سال ها برای امضا شدن و نهایی شدن مفادش تلاش شده بود را نادیده گرفت.

 دونالد ترامپ در هفته اخیر قانون منع ورود اتباع هفت کشور حتی در صورت داشتن ویزا  به امریکا برای مدت چهار ماه را صادر کرد و خبر از ساخت دیواری بین امریکا و مکزیک داد و از دولت مکزیک خواست هزینه ساخت این دیوار را بپردازد.

همین سیاست های جنجالی ان هم در عرض یک هفته سبب شد تا دونالد ترامپ و دستوراتش همیشه به عنوان اصلی ترین موضوع در خبرها و رسانه های دنیا باشند. بسیاری از او به عنوان ؛مرد دیوانه دنیای سیاست؛ نام می برند و نشریات مطرح  هم کاریکارتورهایی در انتقاد از سیاستهایی که او در اولین هفته جنجالی اش در کاخ سفید وضع کرد چاپ کردند.

راهپیمایی های اعتراضی به سیاست های ترامپ  از روز اولی که در کاخ سفید حضور پیدا کرد  مشاهده شد. راهپیمایی مخالفان انتخاب او ، راهپیمایی زنانی که به سیاستهای ضد زن او اعتراض داشتند و حتی راهپیمایی‌هایی که در اعتراض به سیاست‌های  او در زمینه مهاجرت و منع ورود پناهنده‌ها به امریکا که باعث شد توجه دنیا بیش از پیش به تحولات سیاسی کاخ سفید جلب شود.

حال سوال این است که ترامپ  به دنبال تحقق چه اهدافی در امریکا است؟ آیا او می تواند زمینه ساز رونق اقتصادی در این کشور شود یا  بحران های تازه ای را در کشور ایجاد می کند؟

در این باره واشنگتن پست نوشت: ترامپ رییس جمهوری است که زمینه ساز افول اقتصادی امریکا  می‌شود مگر این که مقامات قانون گذار با استفاده از قدرتی که دارند با سیاست های نادرست او مقابله کنند و مانع افول امریکا شوند.

مرکز مطالعاتی دنیای سیاست  نیز در گزارشی با عنوان ؛انتظار جهانی در مورد ریاست جمهوری ترامپ؛ می نویسد: انتظار جهانی در مورد تاثیر مثبت ترامپ در عرصه سیاسی واقتصادی دنیا طی چهار سالی که در کاخ سفید حضور دارد بسیار کم است. اغلب کشورها او را رییس جمهوری بد می‌دانند و ادامه تعاملات اقتصادی و سیاسی با امریکایی که ترامپ در کاخ سفیدش حضور دارد را چندان روشن ارزیابی نمی‌کنند.آمارها نشان می دهد بالغ بر ۷۴ درصد از مردم کشورهای شاخص عضو توافق ترانس پاسیفیک بر این باورند که ترامپ رییس جمهور بدی خواهد بود و این نه تنها برای اقتصاد امریکا بلکه برای روابط خارجی امریکا هم بسیار بد است.

 این مرکز مطالعاتی نوشت:بیشترین انتظار مثبت نسبت به ریاست جمهوری  ترامپ در کشور روسیه وجود دارد. ۷۲ درصد از مردم روسیه انتظار دارند او رییس‌جمهور خوبی برای امریکا باشد و تاثیر مثبت سیاست‌هایش زمینه ساز بهبود روابط  امریکا و روسیه شود. در حالیکه تنها ۵۲ درصد از امریکایی‌ها این دیدگاه مثبت را نسبت به ریاست‌جمهوری ترامپ دارند.

در میان کشورهایی که در این مطالعه شرکت داشتند، کمترین انتظار مثبت در مورد ریاست‌جمهوری ترامپ در مکزیک وجود داشت. طبق آمارهای موجود تنها ۱۹ درصد از مکزیکی‌ها ترامپ را رییس جمهوری خوب برای امریکا می‌دانند و ۸۱ درصد بر این باورند که او در سمت رییس‌جمهوری بسیار ضعیف و ناموفق ظاهر می‌شود. در بریتانیا هم دید مثبتی به ریاست‌جمهوری ترامپ وجود ندارد و ۸۰ درصد از مردم او را رییس‌جمهوری بد می‌دانند. در آلمان و فرانسه و استرالیا و کانادا و ژاپن  هم وضع کم و بیش  بر همین منوال است. حال این سوال وجود دارد که آینده روابط  امریکا با کشورهای صنعتی که اغلب دید مثبتی نسبت به ترامپ و ریاست جمهوری او ندارند چگونه خواهد شد؟ آیا ترامپ می‌تواند از اقتصاد و مشاغل امریکا حمایت کند یا این که رواج این دید منفی و استفاده از سیاست‌های  حمایت‌گرانه از اقتصاد داخلی و ایجاد مانع در مسیر تجارت آزاد در این کشور زمینه را برای بحرانی‌ترشدن اوضاع اقتصادی امریکا فراهم می‌کند و روابط  این کشور را با دنیای صنعتی سرد می‌کند؟

نام:
ایمیل:
* نظر: