پنجشنبه ۱۴ اسفند ۱۳۹۹ - March 04 2021
گزارش اختصاصی امیدملی ایرانیان از 4 پرواز ایلوشین غول پیکر روسی؛
کد خبر: ۲۴۱۷۹
تاریخ انتشار: ۱۹ بهمن ۱۳۹۵ - ۱۳:۴۸
علی اکبر صالحی،رئیس سازمان انرژی اتمی به امیدملی ایرانیان گفت:«همواره علاقمندم درباره فعالیت های سازمان با فعل ماضی سخن بگویم و تلاش می کنیم پس از انجام کارها اطلاع رسانی انجام شود. امروز خوشحالم که قولی که به مردم ایران داده بودم که نه تنها فعالیت های هسته ای ایران پس از برجام کُند نشود که برخی از آن فعالیت ها هم شتاب بیشتری به خود بگیرد، عمل کرده ام.»

حسن محمدی: هواپیمای ایلوشین 76غول پیکر روسیه که برای انتقال تجهیزات و مواد خاص طراحی شده است از هفتم تا نوزدهم بهمن طی 4 مرحله در فرودگاه شهید بهشتی اصفهان به زمین نشست تا اولین محوله خریداری شده کیک زرد توسط ایران را تحویل دهد. ورود اولین محموله خریداری شده کیک زرد یک سال پس از اجرایی شدن برجام نشان از ورود جدی و عملیاتی جمهوری اسلامی ایران به بازار تجارت هسته ای دارد، اگرچه پیش از این نیز با فروش آب سنگین به روسیه و آمریکا ایران در حوزه تجارت صنعت هسته ای وارد شده بود اما خرید کیک زرد به عنوان یک کالای استراتژیک آن هم پس از 38سال تحریم، بسیار حائز اهمیت است. کیک زرد یا Yellow cake که از آن به عنوان اورانیا (Urania) نیز یاد می شود، محصولی استراتژیک و با اهمیت است.

خاک معدنی اورانیوم که پس از گذراندن مراحل تصفیه و پردازش های لازم، از سنگ معدنی آن کیک زرد تهیه می شود، همچون طلایی است که متخصصان صنعت هسته ای از دل سنگ اورانیوم آن را به دست می آورند اما در حالی که ایران همواره گوشه چشمی به واردات این محصول دارد حمایت از تولید داخل را نیز در دستور کار قرار داده است به همین خاطر از کارخانه اردکان یزد ابتدای سال95 با ظرفیت تولید 30 تُن کیک زرد بهره برداری کرد.

کیک زرد یکی از معروفترین و ارزشمندترین محصولات میانی در چرخه سوخت هسته ای است که از آن برای تولید گاز UF6 استفاده می کنند. گاز UF6 خوراک اولیه سایت های غنی سازی است به همین خاطر ارزش کیک زرد بسیار مهم تلقی می شود.

در گفت وگویی که با علی اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی در خصوص کیک زرد انجام دادم وی برای تبیین ارزش این محصول گفت:«اگر کیک زرد نداشته باشیم مثل این است که بهترین خودرو را داشته باشیم ولی بنزین نداشته باشیم.»

ورود 149 تُن کیک زرد نشانه شتاب در صنعت هسته ای است

همانطور که بارها مسولان صنعت هسته ای بیان کرده اند، منابع طبیعی کشورمان در حوزه سنگ اورانیوم با خلوص مناسب کم است و ایران جزو کشورهای کم برخوردار در این زمینه محسوب می شود به همین روی افزایش ذخایر این محصول استراتژیک پیام محکم و جدی برای طرف مقابل است که به موجب آن، در صورت هرگونه نقض عهد یا ایجاد مشکلی در اجرای برجام، جمهوری اسلامی ایران می تواند با سرعت بسیار زیادی غنی سازی در مجتمع های موجود و با ماشین های سانتریفیوژ نسل جدید ذخایر غنی شده خود را افزایش دهد.

اصغر زارعان در این خصوص به امیدملی ایرانیان می گوید:«افزایش ذخایر استراتژیک ایران قدرت چانه زنی کشورمان را در روند اجرای برجام و مذاکرات راهبردی افزایش می دهد.»

دستیار ویژه رئیس سازمان انرژی اتمی تصریح می کند:«جمهوری اسلامی ایران در دوره تحریم ها دست روی دست نگذاشت و با اقدامات ژئوفیزیک زمینی و هوایی به منابع خوبی دست یافتیم که در زمان مناسب اخبار خوشی در این خصوص اطلاع رسانی می شود.»

وی با بیان اینکه افزایش ظرفیت تولید داخل را هم در دستور کار داریم، می گوید:«سالانه 30 تُن ظرفیت کارخانه اردکان است که در سال 95 این میزان به 50 تُن افزایش یافته است.»

اصغر زارعان به امیدملی ایرانیان   می گوید:«افزایش ذخایر استراتژیک ایران قدرت چانه زنی کشورمان را در روند اجرای برجام و مذاکرات راهبردی افزایش می دهد.»
در حالی که عیار سنگ اورانیوم ایران حدود 300 یا 400 گرم در تُن خلوص دارد یک سنگ معدنی با عیار متوسط محسوب می شود اما کیک زرد روسیه یکی از بهترین محصولات این صنعت در جهان است و تا امروز هیچگاه این محصول خود را به ایران نفروحته بود و 500 تُن کیک زرد هم که جزو ذخایر کشورمان است، قبل از انقلاب از آفریقای جنوبی خریداری شده بود.

درحالی که ذخایر کیک زرد ایران در طول 38 سال اخیر به دلیل تحریم های ظالمانه افزایش نیافته بود، پس از توافق هسته ای ایران با گروه 1+5 در مرحله تبادلِ 11 تُن مواد هسته ای، به جای دریافت پول از طرف مقابل 200 تُن کیک زرد دریافت کرد و پس از آن نیز با ورود به عرصه تجارت هسته ای یک سال پس از اجرایی شدن برجام 149 تُن کیک زرد از روسیه خریداری کرد.

علی اکبر صالحی،رئیس سازمان انرژی اتمی به امیدملی ایرانیان گفت:«همواره علاقمندم درباره فعالیت های سازمان با فعل ماضی سخن بگویم و تلاش می کنیم پس از انجام کارها اطلاع رسانی انجام شود. امروز خوشحالم که قولی که به مردم ایران داده بودم که نه تنها فعالیت های هسته ای ایران پس از برجام کُند نشود که برخی از آن فعالیت ها هم شتاب بیشتری به خود بگیرد، عمل کرده ام و اکنون خرید 149 تُن کیک زرد پس از 38 سال یکی از همین دستاوردهای غیرقابل انتظاری بود که به همّت همکاران من در سازمان انرژی اتمی میسر شد و قطعا متخصصین این صنعت اهمیت سخنان من را بیشتر درک می کنند.»

نام:
ایمیل:
* نظر: