جمعه ۰۸ اسفند ۱۳۹۹ - February 26 2021
کد خبر: ۲۴۲۲۸
تاریخ انتشار: ۱۹ بهمن ۱۳۹۵ - ۱۲:۳۸
ما فکر می کنیم نشستیم پای صندوق آنجا بحث کردیم و به نتیجه رسیدیم؛ البته بله، درست است. اما پایه اش کجا بود؟ این درست است. پایه اش رای مردم در خرداد 92 بود وگرنه چیز دیگر و راه دیگری می شد.
 رئیس جمهوری، مذاکرات هسته ای را برگرفته از قدرت بزرگ سیاسی ملی دانست که رئیس جمهوری جدید آمریکا نمی تواند آن را تحمل کند و گفت: برخی در آن دوران مخالف مذاکره بودند اما نظریه نرمش قهرمانانه رهبر معظم انقلاب، مسیر را گشود.
حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی روز سه شنبه در آیین بیست و چهارمین دوره جایزه جهانی کتاب و سی و چهارمین دوره جایزه کتاب سال جمهوری اسلامی ایران که در تالار وحدت تهران برگزار شد، این مطلب را بیان کرد.
رییس جمهوری با طرح این سوال که چرا ما در برابر 6 قدرت بزرگ در مساله هسته ای توفیق به دست آوردیم، افزود: رهبر معظم انقلاب دو نظریه بیان کرد. یکی این بود که در انتخابات سال 92 اعلام کرد این صندوق آرا و این رای ، حق الناس است. همه بروید پای صندوق ها و رای ها باید حفظ شود. گفت من هم فقط یک رای دارم و کسی به من چیزی نسبت ندهد. من یک نفر از میان کاندیدها در ذهنم است، رای می دهم و کسی هم خبر ندارد.
روحانی گفت: ظاهرش ساده به نظر می آید. این بیان رهبری و این حق الناس بودن و این که هرکس حتی اگر با نظام میانه ندارد، با صندوق به خاطر کشورش و ملتش رابطه برقرار کند، این پایه اول بود.
وی ادامه داد: پایه دوم نظریه نرمش قهرمانه بود که این دو نظریه بود که ما را پیروز کرد. دو نظریه ایشان داد گفت پای صندوق آرا بروید. هسته ای کجا درست شد؟ ما فکر می کنیم نشستیم پای صندوق آنجا بحث کردیم و به نتیجه رسیدیم؛ البته بله، درست است. اما پایه اش کجا بود؟ این درست است. پایه اش رای مردم در خرداد 92 بود وگرنه چیز دیگر و راه دیگری می شد.
رییس جمهوری گفت: چرا آن اجتماع بزرگ پای صندوق آرا شد؟ آن نظریه و آن فتوای سیاسی و آن سخن رهبری. چرا ما با قدرت های بزرگ مذاکره کردیم؟

با منطق مذاکرات را به جایی رساندیم که رئیس جمهورآمریکا نمی تواند تحمل کند
روحانی افزود: بعضی ها که می گفتند نباید اصلا با اینها حرف بزنیم. نباید به آنها نزدیک شویم. می گفتند همین که نشستیم، آنها یک کلاه گشاد دارند که سرما می گذارند. هر چه ما می گفتیم عمامه داریم، کلاه سر ما نمی رود ولی می گفتند یک کلاه خیلی گشاد دارند فوق عمامه.
وی ادامه داد: بعضی ها مخالف بودند و می گفتند نباید مذاکره کنیم. رهبرمعظم انقلاب با بیان نرمش قهرمانانه راه را باز کرد و مسیر را گشود. ما با این دو نظر و فتوای سیاسی توانستیم با یک قدرت بزرگ سیاسی ملی و با منطق، استدال و با عزت مذاکرات را به جایی رساندیم که حالا رییس جمهوری جدید آمریکا نمی تواند تحمل کند. این توافق را می خواند و نمی تواند تحمل کند و می گوید در تاریخ، این بدترین توافقی بوده که آمریکا آن را امضا کرده است.
رئیس دولت تدبیر و امید اضافه کرد: البته این توافق یک توافق برد- برد و به نفع همه و به نفع منطقه است. در کنار مذاکره 1+5، مذاکره قزاقستان و آستانه به وجود آمد. مذاکره هسته ای می تواند الگویی برای ده ها مذاکره دیگری شود که به امنیت و ثبات این منطقه منجر شود.
روحانی گفت: چه کسی توانست این حرکت بزرگ را به وجود آورد؟ اندیشه و نظریه. اگر اندیشه نرمش قهرمانانه و اندیشه مساله حق الناس بودن آرا نبود، اگر تشویق مردم در پای صندوق آرا نبود؛ ما نمی توانستیم موفق و پیروز شویم.
وی تصریح کرد: امروز اگر ده ها مشکل پیش پای ما هست، بدانید با فکر، اندیشه، قلم و کتاب می توانیم جامعه را به حرکت بیاوریم. از لحاظ اجتماعی و سیاسی در تاریخ از پیروزی انقلاب مهم تر داریم . انقلاب اسلامی که به نظر من در تاریخ دهه ها و قرن های اخیر واقعا بی نظیر بود.
رئیس شورای انقلاب فرهنگی افزود: دیگر از مذاکره سیاسی هسته ای سخت تر و پیچیده تر داشتیم که از آن گذر کردیم؟ همه آنها با فکر و اندیشه است. این فکر و اندیشه از تراوش صاحب نظران، اندیشمندان و صاحبان قلم است. حالا این که چرا جاذبه کتاب کم شده است که البته اگر کم شده باشد، این خود شما هستید که باید علت آن را پیدا کنید و آنجایی که ما باید کمک کنیم به ما بگویید.
نام:
ایمیل:
* نظر: