جمعه ۰۸ اسفند ۱۳۹۹ - February 26 2021
بررسی تحلیلی رویکردهای ضدایرانی دولت جدید آمریکا در گفت وگو با دکتر حشمت الله فلاحت پیشه؛
کد خبر: ۲۴۴۱۵
تاریخ انتشار: ۲۳ بهمن ۱۳۹۵ - ۰۹:۴۱
اکنون افراد مخالف با جمهوری اسلامی ایران همچون تیلرسون، نوعی مخالفت سنتی با ایران دارند و این افراد در کابینه ترامپ جمع شده و سعی می کنند روش خصمانه ای را علیه جمهوری اسلامی ایران راهبری کنند.
رویکرد های اخیر دونالد ترامپ در چند هفته نخست ریاست جمهوری اکنون مورد نظر بسیاری قرار گرفته است. او گفته همه گزینه ها در قبال ايران روی میز است. در این میان جدا از قانون منع ورود ایرانیان به آمریکا، در روزهای گذشته یک نوع تحریم جدید ضد نهادها و شخصیت های ایرانی اعمال شد. برای بررسی بیشتر وضعیت کنونی و سند خط مشی در نگاه به ایران گفت وگویی داشتیم با دکتر«حشمت الله فلاحت پیشه»، عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس و کارشناس مسائل بین الملل که در زیر می خوانید.فرامرزی کردن تحریم های ایران برای ترامپ سخت تر شده است
در وضعیت کنونی دلایل اقدامات ترامپ در نگاه به ایران چیست؟
 آقای ترامپ نگاهی کاملا ساختار شکنانه به عرصه بین الملل دارد. لذا بخشی از کار مرتبط با این نگاه آقای ترامپ در ساختار نظام بین الملل است. بخشی از روند نیز به دلیل نوع دیدگاه محافظه کاران آمریکایی به جمهوری اسلامی ایران، انقلاب اسلامی و شرایط پس از انقلاب ایران است.اگر این دو نگرش و زاویه‌ی دید را ببینیم می توانیم شرایط کنونی را تحلیل کنیم. در راهبرد اول یا ساختار شکنانه، ترامپ نماینده ی نسل نو مرکانتیلیسم ها(سوداگرایی)در آمریکاست. مرکانتیلیسم ها اعتقاد دارند باید در شرایط کنونی مسیر سراشیبی آمریکا در عرصه تجارت بین الملل دچار تغییر شود و آمریکایی ها هژمونی خود را در عرصه بین المللی حفظ کنند. برای این کار آنها ترامپ را روی کار آوردند تا خیلی از موافقت نامه ها و مقررات های بین المللی و غیره را دوباره مورد بازبینی قرار یا بعضا موافقت نامه ها را لغو کنند تا آمریکایی ها در افق 2025 کماکان قدرت اول دنیا بمانند.
بخش مربوط به ایران، این است که اکنون افراد مخالف با جمهوری اسلامی ایران همچون تیلرسون، نوعی مخالفت سنتی با ایران دارند و این افراد در کابینه ترامپ جمع شده و سعی می کنند روش خصمانه ای را علیه جمهوری اسلامی ایران راهبری کنند. علاوه بر این دو عامل، فعال بودن لابی های ضدایرانی همچون لابی صهیونیست ها هم به این مساله دامن می زند و آنها به همراه برخی از لابی های معامله گر منطقه نوعی تلاش تهاجمی متمرکز علیه ایران دارند.

در روزهای گذشته فارغ از قانون منع ورود ایرانیان به آمریکا،تحریم جدید ضد نهادها و شخصیت های ایرانی اعمال شد آیا می توان گفت در چشم انداز کوتاه مدت، در وضعیت کنونی یک نوع سند خط مشی در نگاه به ایران از سوی آقای ترامپ پی گیری می شود؟
ترامپ هنوز راهبردی علیه جمهوری اسلامی ایران تنظیم نکرده که طبق این راهبرد عمل  کند.آنچه شکل گرفته این است که آنها نوعی سیاست ضدایرانی را مدیریت و سعی می کنند به یک سیاست کلی در کشورشان تبدیل کنند. به علاوه آمریکا طبق سند امنیت ملی امریکا در افق 2025 و در اوایل قرن 21 کماکان ایران را به عنوان یک دشمن تلقی کرده اما آقای ترامپ افراطی تر از پیش و به حالت عجولانه ای این سیاست را پیش می برد.
در محور مورد نظر آقای ترامپ، سیاست های رسانه ای، از نوع اعلامی و اعمالی با رویکردهای نوین دولت ترامپ نسبت به ایران، واکنش های منطقه ای و بین المللی خواهد داشت؟
باید در نظر داشت به طور مشخص این فضا شکل گرفته که گویا نوک اصلی پیکان به سمت ایران است، اما واقعیت این است که نوع اقداماتی که در قبال کشورها و اتحادیه های مختلف تاکنون داشته است،تعاملات را به شدت بر هم زده است. چنانچه این امر  با طرح هایی چون هزینه 600 میلیارد دلار برای طرح ایجاد دیوار در مکزیک یا دیواری بین آمریکای جنوبی و آمریکا و قصد بر هم زدن معاملات تجاری با چین و فشار بر اتحادیه اروپا همراه است. ضمن اینکه بنده معتقدم در آینده به صورت موردی حتی برای برخی متحدان سابق و اتباع و سیاست مداران نقشه هایی را مطرح خواهد کرد. البته هدف همه ی اینها این است که به سود آمریکا باشد و بنده معتقدم حتی برخی کشورهای عربی چون عربستان در دولتشان هدف تهاجمی ترامپ قرار نگرفته، پول شان و ذخایر ارزی آنها هدف قرار خواهد گرفت.
پیامدهای منفی این رویکرد آقای ترامپ ضد ایران در وضعیت کنونی برای ایران چیست؟

در قبال ایران نیز، با توجه به حضور لابی گری ها در آمریکا وی تلاش دارد که موج مثبتی که در قبال ایران  شکل گرفته را منفی کند و موضوع ایران را این گونه مدنظر قرار داده است. لذا اعتقاد بنده بر این است که جمعیت ایرانیان مقیم آمریکا، که همواره آمریکا آنان را فرصتی برای فشار وارد کردن بر ایران تلقی می کرد، با توجه به همبستگی آنها با ایران نوعی ایجاد حقانیت با ایران را بیشتر درک خواهند کرد و ضمن اینکه در عرصه بین الملل اگر اوباما توانست تحریم هایی را ضد ایران اعمال کند اما اکنون فرامرزی کردن تحریم ها و دشمنی کردن علیه ایران برای دولت ترامپ سخت تر شده است.
چه راهکارهایی برای مقابله با رویکرد آقای ترامپ می تواند مفید باشد؟  
در درجه اول جمهوری اسلامی باید بر وحدت تاکید کند و سیاست دفاعی مبتنی بر خود اتکایی مدنظر قرار بگیرد. اما در کل نباید به گونه ای عمل کرد که ایران به سیبل یا هدف سیاست های ترامپ تبدیل شود و بهانه ای به دست آمریکایی ها بدهیم. چرا که دشمنان جمهوری اسلامی در داخل آمریکا و در منطقه تلاش می کنند انرژی ترامپ بر روی ایران متمرکز شود. لذا ما باید کاری کنیم که بهانه به دست آمریکایی ها داده نشود و از این فضای بی سابقه برای ایجاد همبستگی ملی با ایرانیان مقیم خارج از کشور (که جان و مال و شان آنها تا این حد تحقیر نشده بود) بهره بریم و حتی اگر بتوانیم شرایط را برای عفو یا پذیرایی از ایرانیان مقیم آمریکا فراهم کنیم یکی از بهترین سیاست هاست.
نام:
ایمیل:
* نظر: