شنبه ۲۴ مهر ۱۴۰۰ - October 16 2021
کد خبر: ۲۵۲۰۵
تاریخ انتشار: ۰۴ اسفند ۱۳۹۵ - ۰۹:۵۶
هم اکنون سوسیال دموکرات ها در کابینه ائتلافی تشکیل شده از سوی آنگلا مرکل حضور دارند.حزب دموکرات مسیحی و سوسیال مسیحی( اتحاد احزاب مسیحی) جهت تشکیل دولت، چاره ای جز ائتلاف با رقبای سوسیال دموکرات خود نداشتند. از این رو هم اکنون شاهد نوعی همزیستی اجباری میان دموکرات مسیحی ها و سوسیال دموکراتها در برلین هستیم.
صدر اعظم آلمان روزهای خوبی را سپری نمی کند! مشاهده نتایج تازه ترین نظرسنجی های صورت گرفته در آلمان، منجر به نارضایتی شدید مرکل شده است. حزب سوسیال دموکرات که هم اکنون در کابینه مرکل به عنوان حزب ائتلافی حضور دارد، برای تسخیر کامل دولت در انتخابات آینده خیز برداشته است. فراتر از آن، مارتین شولتز به عنوان نامزد حزب سوسیال دموکرات برای پست صدر اعظمی آلمان، با انگیزه تر از هر زمان دیگری وارد میدان شده است.

به گزارش پایگاه خبری امیدملی ایرانیان، شولتز به عنوان رئیس سابق پارلمان اروپا، در صدد است به حضور 15 ساله مرکل در مسند صدارت اعظمی آلمان پایان دهد. از زمان صدر اعظمی گرهارد شرودر تاکنون، سوسیال دموکرات ها عملا بازگشتی به قدرت نداشته اند.

رقابت های سیاسی در آلمان در حالی اوج می گیرد که فرانک والتر اشتاین مایر، وزیر امور خارجه سابق آلمان از حزب سوسیال دموکرات به سمت ریاست جمهوری این کشور منصوب شده است. اگرچه ریاست جمهوری در آلمان مقامی کاملا تشریفاتی است، اما نباید فراموش کرد که حضور اشتاین مایر در این مسند می تواند پیام آور تحولات بعدی در سرزمین ژرمن ها باشد. تعداد زیادی از تحلیلگران مسائل سیاسی در آلمان معتقدند که مردم این کشور پس از 15 سال بار دیگر قصد دارند به سوسیال دموکراتها لبخند بزنند.

هم اکنون سوسیال دموکرات ها در کابینه ائتلافی تشکیل شده از سوی آنگلا مرکل حضور دارند.حزب دموکرات مسیحی و سوسیال مسیحی( اتحاد احزاب مسیحی) جهت تشکیل دولت، چاره ای جز ائتلاف با رقبای سوسیال دموکرات خود نداشتند. از این رو هم اکنون شاهد نوعی همزیستی اجباری میان دموکرات مسیحی ها و سوسیال دموکراتها در برلین هستیم. به نظر می رسد تاریخ مصرف این همزیستی به پایان رسیده و حزب سوسیال دموکرات در حال حاضر می تواند معادله را به سود خود تغییر دهد.

هم اکنون محبوبیت حزب سوسیال دموکرات نسبت به اتحاد احزاب مسیحی ( دو حزب دموکرات مسیحی و سوسیال مسیحی) بیشتر شده است. مطابق نظرسنجی صورت گرفته از سوی موسسه میزان، محبوبیت سوسیال‌دموکرات‌ها یک درصد افزایش داشته و به 33 درصد رسیده است و در مقابل سوسیال‌مسیحی و دموکرات‌مسیحی‌ها یک درصد کاهش محبوبیت داشته‌اند و میزان محبوبیت آنها به 32 درصد رسیده است.این در حالی بود که تا حدود سه هفته قبل، محبوبیت اتحاد احزاب مسیحی همچنان از سوسیال دموکراتها بیشتر بود.

سوسیال دموکرات ها در صددند برای نخستین بار طی 15 سال گذشته، ضمن تشکیل دولت قدرتمند ( با حزب سبز و ...)، مسند صدارت اعظمی آلمان را نیز به دست آورند. خواسته ای که چندان دور از ذهن به نظر نمی رسد. نکته بسیار مهم دیگر اینکه شهروندان آلمانی نسبت به حضور دوباره مرکل در راس معادلات سیاسی سرزمین ژرمنها ملاحظاتی دارند: برخی شهروندان آلمانی که اتفاقا در ادوار گذشته از طرفداران مرکل بوده اند، معتقدند که حضور چهار باره مرکل در مسند صدارت اعظمی با توجه به شرایط سیاسی جاری در آلمان قابل توجیه نیست و او باید پس از سه دوره حضور در مسند صدر اعظمی، از این مسند کناره گیری کند. بی دلیل نبود که اعلام نامزدی دوباره مرکل برای احزاب پست صدر اعظمی ، با مخالفت برخی هم حزبی های وی نیز مواجه شد.

از سوی دیگر، تحولات سال های اخیر در آلمان ، خصوصا وقوع بحران مهاجرت در این کشور و اتحادیه اروپا از شدت و میزان محبوبیت صدر اعظم این کشور کاسته است. حزب سوسیال دموکرات، از اصلی ترین منتقدان سیاستهای مهاجرتی باز مرکل طی دو سال اخیر بوده است. زیگمار گابریل ( معاون سابق و وزیر امور خارجه فعلی دولت ائتلافی آلمان) به صورت صریخ مخالفت خود را با این رویکرد مرکل اعلام کرده است. نظرسنجی های صورت گرفته در آلمان طی یکسال اخیر نشان داده است که شهروندان آلمانی بیشتر در این خصوص تابع نظر زیگمار گابریل و سوسیال دموکرات های همراه وی هستند. در هر حال، مجموع تحولات رخ داده در آلمان، شرایط سختی را برای مرکل رقم زده است. آیا صدر اعظم آلمان می تواند این بار نیز می تواند تحولات سیاسی در کشورش را به نفع خود و احزاب متحد مسیحی رقم بزند؟

نام:
ایمیل:
* نظر: