جمعه ۲۶ دی ۱۳۹۹ - January 15 2021
کد خبر: ۲۵۲۶
تاریخ انتشار: ۰۴ مرداد ۱۳۹۳ - ۰۹:۳۵
بازتاب حضور گسترده مردم ایران در روز جهانی قدس و اشاره به شعارهای مطرح شده در این روز، درخواست مردم ایران از فلسطینی ها برای ادامه مبارزه با رژیم اسرائیل، توجه مطبوعات اسرائیلی به حضور مردم در روز قدس، درخواست آژانس بین المللی انرژی اتمی برای بودجه بیشتر جهت نظارت بر برنامه هسته ای ایران و گزارش جدید از تولید گاز طبیعی در ایران، از جمله مهمترین مطالب امروز مطبوعات جهان درباره ایران است.
حضور گسترده مردم ایران در راهپیمایی روز قدس، بازتاب وسیعی در مطبوعات و رسانه های بین المللی پیدا کرده است. «گالف تودی» از جمله مطبوعات کشورهای منطقه است که به این موضوع پرداخته و می نویسد ایرانی ها روز گذشته در راهپیمایی های گسترده در سرتاسر این کشور شرکت کرده و همبستگی خود را با فلسطینی ها به نمایش گذاشتند. این روزنامه اشاره می کند بر اساس تصاویر و فیلم های منتشره از تهران، شمار جمعیت مشارکت کننده در راهپیمایی در این شهر، چند صد هزار نفر بوده و در آن، شعارهای «مرگ بر آمریکا» و «مرگ بر اسرائیل» سر داده شده است.

روزنامه «تودی زمان» ترکیه نیز مطلبی را در این زمینه منتشر کرده و می نویسد ایرانی ها در روز قدس از فلسطینی ها خواستند به مبارزه خود علیه اسرائیل ادامه دهند. این روزنامه نیز می نویسد هدف مردم از شرکت در راهپیمایی های گسترده در ایران در روز گذشته، نشان دادن همبستگی با مردم فلسطین و درخواست از آن ها برای ادامه مبارزه با رژیم اسرائیل بوده است. تودی زمان اشاره می کند که در جریان راهپیمایی های روز گذشته، مردم ایران حمایت آمریکا از رژیم اسرائیل را نیز محکوم کرده و پرچم های آمریکا و اسرائیل را به آتش کشیده اند. این روزنامه به مواضع مطرح شده در نماز جمعه روز گذشته تهران نیز اشاره کرده است.

باید اشاره کرد که گستردگی حضور مردم در راهپیمایی های روز گذشته، سبب شده حتی مطبوعات اسرائیلی نیز نتوانند این موضوع را مورد توجه قرار ندهند. در همین راستا، «تایمز اسرائیل» ضمن انتشار گزارشی در این زمینه می نویسد راهپیمایی های روز قدس در تهران و بیش از 700 شهر دیگر در سراسر ایران برگزار شد. این روزنامه اشاره می کند که تظاهرات روز قدس، هر ساله در پایان ماه رمضان برگزار می شود، اما این بار اهمیت ماجرا از آن لحاظ بود که این راهپیمایی با هجدهمین روز «عملیات» رژیم اسرائیل علیه غزه همزمان شده است. این روزنامه در ادامه تلاش کرده با انتشار آمارهایی به توجیه تجاوز رژیم اسرائیل علیه مردم غزه بپردازد.

اما در میان دیگر مطالب، از روز گذشته تاکنون شماری از مطبوعات بین المللی به موضوع درخواست آژانس بین المللی انرژی اتمی برای تأمین منابع مالی بیشتر جهت نظارت بر برنامه هسته ای ایران پرداخته اند. به نوشته خبرگزاری «رویترز»، آژانس اعلام کرده برای ادامه فعالیت های نظارتی خود در دوره چهار ماهه تمدید مذاکرات هسته ای، به یک میلیون یورو اعتبار بیشتر نیاز دارد. درخواست این مبلغ از آن جهت صورت می گیرد که آژانس بتواند فعالیت هایی را که در توافقنامه مقدماتی هسته ای ژنو و در چارچوب یک دوره زمانی شش ماهه برایش پیش بینی شده بود، طی چهار ماه آتی نیز ادامه دهد.

در نهایت، در مطلبی اقتصادی، خبرگزاری «ترند» گزارش جدید آژانس بین المللی انرژی را مورد توجه قرار داده که در آن اشاره شده تحریم های بین المللی وضع شده علیه ایران، نتوانسته مانع رشد تولید گاز طبیعی کشور شود. در این گزارش آمده است: «با وجود تأخیرهای مکرر در توسعه حوزه ها و تأثیر تحریم ها، انتظار می رود که تولید گاز طبیعی ایران در سال پیش رو افزایش یابد». در این گزارش اشاره شده که در سال 2012 و پیش از اعمال دور جدید تحریم ها علیه ایران، این کشور تأمین کننده پنج درصد از مجموع تولید گاز طبیعی جهان بوده است. 
منبع: تابناک
نام:
ایمیل:
* نظر: