شنبه ۲۴ مهر ۱۴۰۰ - October 16 2021
گزارش «امیدملی ایرانیان» در مورد ارقام پرداختی اعضای ناتو
کد خبر: ۲۵۳۵۶
تاریخ انتشار: ۰۷ اسفند ۱۳۹۵ - ۰۸:۱۳
کشورهای عضو ناتو که برای دفاع به این سازمان وابسته هستند، هر یک بر مبنای بزرگی تولید ناخالص داخلی خود هزینه ای برای این سازمان پرداخت می کنند. بررسی ها نشان می دهد هر یک از این کشورها متعهدهستند برای تامین تجهیزات دفاعی و نظامی در سازمان ناتو هزینه ای بپردازند ولی مبلغ این هزینه متناسب با شرایط اقتصادی آن کشور است.
سازمان پیمان آتلانتیک شمالی با هدف دفاع جمعی در واشنگتن پایه گذاری شد و هم اکنون ۲۸ عضو دارد. قلب پیمان ناتو این است که کشورهای امضا کننده توافق کرده اند حمله نظامی علیه یک یا چند کشور عضو در اروپا و آمریکای شمالی را به عنوان حمله به تمامی کشورهای عضو تلقی کنند و به مقابله با آن بر خیزند.

به گزارش گروه تحلیل و ترجمه «امیدملی ایرانیان»، این پیمان که در آوریل سال ۱۹۴۹ میلادی امضا شده بزرگترین پیمان نظامی در جهان است و آمریکا و دیگر کشورها تاکنون به آن پایبند بوده اند. اما در مورد تامین هزینه های این سازمان هم توافق هایی بین اعضا انجام شده است.

کشورهای عضو ناتو که برای دفاع به این سازمان وابسته هستند، هر یک بر مبنای بزرگی تولید ناخالص داخلی خود هزینه ای برای این سازمان پرداخت می کنند. بررسی ها نشان می دهد هر یک از این کشورها متعهدهستند برای تامین تجهیزات دفاعی و نظامی در سازمان ناتو هزینه ای بپردازند ولی مبلغ این هزینه متناسب با شرایط اقتصادی آن کشور است.

میزان خدمات رسانی به کشورهای عضو هم متناسب با هزینه ای است که هر کشور در سازمان ناتو صرف می کند و اگر کشوری از پرداخت این هزینه سرباز بزند، امکان استفاده از خدمات دفاعی این سازمان را ندارد.اما آمریکا هم از نظر پرداخت هزینه برای تامین تجهیزات دفاعی ناتو و هم از نظر تخصیص منابع مالی برای این سازمان نقش بسیار مهمی دارد؛به همین دلیل سخنان رییس جمهوری تازه آمریکا در جریان رقابت های انتخاباتی در مورد کارایی سازمان ناتو باعث نگرانی تمامی اعضا شده بود.

دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریکا قبل از انتخابات نوامبر سال ۲۰۱۶ در مورد کارایی نا تو با تردید صحبت کرده بود و حتی در برخی از سخنرانی ها از خروج آمریکا از این سازمان و بی دلیل بودن صرف میلیاردها دلار برای عضویت در سازمان ناتو صحبت کرد. اما بعد از انتخاب او به عنوان رییس جمهور وضعیت تغییر کرد و دیگر در هیچ یک از سخنرانی ها از خروج آمریکا از ناتو سخنی به میان نیامد.

حتی جیمز متیس وزیر دفاع آمریکا در سفرهای اخیر خود به این نکته تاکید کرد که آمریکا از ناتو حمایت می کند و از تمامی اعضا خواست تا با پرداخت سهم خود در ناتو به تثبیت ساختار اجرایی این سازمان کمک کنند. او در کنفرانس دفاعی ناتو در بروکسل به اعضا هشدار داد در صورتی که سهم هزینه های دفاعی تعیین شده توسط سازمان برای هر کشور پرداخت نشود، دفاع از آن کشور بر عهده ناتو نخواهد بود و عواقب این تصمیم گیری بر عهده همان کشور است.

هر کشور چه مبلغی به ناتو می پردازد

کشورهای عضو ناتو توافق کرده اند هر یک از اعضا حداقل معادل۲درصد تولید ناخالص داخلی خود برای تامین هزینه های نظامی سازمان ناتو صرف کنند. این در حالی است که آمریکا هر ساله بالغ بر این سهم را صرف تامین تجهیزات دفاعی ناتو می کند و ارزش دلاری آن سه برابر ارزش دلاری هزینه دیگر اعضای این سازمان است. در سال ۲۰۱۶ آمریکا معادل ۳.۶۱ درصد تولید ناخالص داخلی خود برای تامین هزینه های دفاعی در ناتو صرف کرد در حالیکه بریتانیا با صرف هزینه ای معادل ۲.۲۱ درصد تولید ناخالص داخلی خود جایگاه دوم را در میان کشورهای صنعتی داشت. در مقابل کشور آلمان که سال ها تجربه درگیری و بحران داخلی در دوران هیتلر را داشت هزینه ای برابر با ۱.۱۹ درصد تولید ناخالص داخلی خود به ناتو می پردازد.

یونان از نظر بالا بودن سهم پرداخت هزینه های دفاعی ناتو نسبت به تولید ناخالص داخلی جایگاه دوم را دارد. سال گذشته یونان ۲.۳۸ درصد تولید ناخالص داخلی خود را به ناتو پرداخت کرد و استونی با پرداخت هزینه ای معادل ۲.۱۶ درصد تولید ناخالص داخلی خود جایگاه چهارم این فهرست را به خود اختصاص داد.

اما جالب ترین بخش این آمارها مربوط به ارزش دلاری هزینه هر کشور در سازمان ناتو است. در سال گذشته هزینه ای که امریکا برای تامین تجهیزات دفاعی و حفظ ناتو کرده بود برابر با ۶۶۴.۱ میلیارد دلار امریکا بود در حالیکه ۲۶ کشور دیگری که عضو این سازمان بودند در مجموع ۲۵۴.۲ میلیارد دلار برای سازمان ناتو هزینه کردند. در سال گذشته هزینه ای که بریتانیا برای تامین تجهیزات دفاعی در ناتو صرف کرده بود برابر با ۶۰.۳ میلیارد دلار بود.

هزینه دفاعی آمریکا در ناتو سه برابر دیگر کشورها است

هزینه دفاعی آمریکا در ناتو سه برابر دیگر کشورها است
نام:
ایمیل:
* نظر: