پنجشنبه ۲۹ مهر ۱۴۰۰ - October 21 2021
رئیس جدید شورای امنیت ملی آمریکا در اندیشه و عمل؛ از جنگ با جهادی‌ها تا زورآزمایی با سیاسیون
کد خبر: ۲۵۳۶۰
تاریخ انتشار: ۰۸ اسفند ۱۳۹۵ - ۰۹:۴۲
مک‌مستر سواد و دانش کافی برای کمک به رئیسش را دارد تا او را در رسیدن به سیاستی در امنیت ملی همراهی کند، اما در این راه و برای جلب نظر رئیس‌جمهور باید با بنون رقابت کند. ترامپ بنون را به عضویت "کمیته اصول" یعنی مهمترین نهاد مستقر در درون شورای امنیت ملی درآروده است. چنین انتصابی برای یک مشاور سیاسی بی‌سابقه است. ظاهرا "گروه ابتکارات استراتژیک" بنون بر تدوین و انتشار سیاست‌های جنجالی ضدتروریسم ترامپ هم نظارت دارد.
دولت ترامپ لانه شخصیت‌های اسلام‌ستیز شده است. افرادی مانند استیو بنون، استراتژیست سیاسی ترامپ سردسته اصلی این افراد است. اما با انتصاب هربرت ریموند مک‌مستر به ریاست شورای امنیت ملی آمریکا فردی در آستانه ورود به دولت جدید این کشور قرار گرفته است که اسلام‌ستیزی را آفتی برای دولت و تلاش‌هایش در مبارزه با تروریسم می‌داند. انتظار می‌رود برخورد دیدگاه‌های این دو طیف سیاست‌های افراطی دولت ترامپ را نسبت به مسلمانان تا حدودی تعدیل کند. 
به گزارش گروه تحلیل و ترجمه «امید ملی ایرانیان» ویلیام مک‌کانتس، مدیر پروژه روابط آمریکا با جهان اسلام در موسسه بروکینگز، در بخشی از کتاب خود با عنوان "آخرالزمان داعش: تاریخ، استراتژی و دیدگاه آخرالزمانی داعش" نظری به سوابق و عملکرد مک‌مستر انداخته که قسمت‌هایی از آن در سایت "پولیتیکو" منتشر شده است. 
وقتی اسلام‌ستیزان متنفذ آمریکا آشفته و پریشان می‌شوند حتم بدانید رئیس‌جمهور یک انتخاب متفاوت داشته است. رابرت اسپنسر ]از چهره‌های اسلام‌ستیز در آمریکا[ به محض این که شنید دونالد ترامپ ژنرال هربرت ریموند مک‌مستر را به عنوان مشاور امنیت ملی برگزیده است با آه و ناله گفت: "یک امتیاز به نفع آشغال‌ها."! اسپنسر از راه ترساندن آمریکایی‌ها از مادران مسلمان امرار معاش می‌کند. پاملا گلر، شریک زندگی اسپنسر، هم با اشاره به کاندیداهای تصدی مشاوره امنیت ملی درباره مک‌مستر اظهار داشته: "جان بولتون بازی را به این آدم باخت." مک‌مستر کسی است که گفته: "هر بار به یک عراقی بی‌احترامی کنید به دشمن خدمت می‌کنید."
به اذعان کسانی که مک‌مستر را از نزدیک می‌شناسند اسلام‌ستیزان حق دارند احساس کنند که مک‌مستر دشمن دیدگاه‌های آنهاست. مک‌مستر قسمت اعظم دوره کاری‌اش را مشغول نبرد و تلاش برای پیروزی در جنگ در خاورمیانه بوده است. فعالیت‌های او اقتضا می‌کرده فرهنگ‌های محلی را بشناسد و با مسلمانان متعادل تر از بسیاری همقطارانش رفتار کند، نه مثل روبات‌های برنامه‌ریزی‌شده. پت منصور، از افراد تحت فرمان مک‌مستر، درباره فرمانده‌اش می‌گوید: "او اسلام را اصلا دشمن نمی‌بیند." جان نگل، از دیگر افراد تحت فرمان مک‌مستر در عراق معتقد است: "او درک می‌کند که دنیا تک‌بعدی نیست و اسلام هم تک‌بعدی نیست." به عبارت دیگر، مقابله با اهداف پیچیده تروریسم مستلزم راه‌حل‌های پیچیده است.
دیدگاه‌های مک‌مستر احتمالا در تضاد با نگاه‌های استیو بنون، استراتژیست سیاسی ارشد رئیس‌جمهور و سایر اعضای تیم موسوم به "گروه ابتکارهای استراتژیک" قرار می‌گیرد. این تیم یک گروه سیاستگذاری است که مشترکا توسط بنون، داماد رئیس‌جمهور (جارد کوشنر) و رئیس ستاد کارکنان کاخ سفید رهبری می‌شود. بنون معتقد است تعلیمات اسلامی و سستی غرب عامل اولیه ایجاد تروریسم جهادی است. سباستین گورکا، مشاور ضدتروریسم بنون، هم با او هم‌عقیده است. هر دو با این نظر که جهادگرایی ناشی از یک مجموعه عوامل غالبا غیرمذهبی است مخالف هستند. گورکا به روزنامه واشنگتن‌پست گفته: "این همان رویکرد مشهوری است که می‌گوید این یک مساله بسیار پیچیده و غامض است. من این نظر را به طور کلی دور می‌ریزم."
مایکل فلین، سلف مک‌مستر، با بنونی‌ها هم‌داستان بود و در این راستا پشیزی برای تحلیل‌های جامعه اطلاعاتی ارزش قائل نبود، زیرا معتقد بود تحلیل‌های سازمان‌های اطلاعاتی برای خوشایند باراک اوباما انگیزه‌های مذهبی جهادی‌ها را نادیده می‌گرفت. وقتی فلین هنوز در دولت بود من در وزارت خارجه خدمت می‌کردم و چند نمونه از همان گزارش‌های مورد نظر فلین را دیده‌ام. می‌توانم بگویم جامعه اطلاعاتی عامل مذهب را نادیده نگرفته بود بلکه فقط آن را محرک اولیه تروریسم جهادی معرفی نکرده بود. جامعه اطلاعاتی همچنین دقت می‌کرد تا گروه‌های جهادی را بر مبنای منافعشان دسته‌بندی کرده و آنها را از اسلامگرایان غیرخشونت‌گرا تفکیک کند. با انتصاب مک‌مستر شاید چنین تحلیلی اینک در کاخ سفید گوش شنوایی پیدا کند.  
مک‌مستر همچون یک مبتکر نظامی شناخته می‌شود که اول گوش می‌دهد و بعد بر اساس آن تغییر مسیر می‌دهد. مک‌مستر در عراق به سربازانش می‌گفت: "باید گوش‌هایتان را باز کنید. باید به حرف مردم گوش دهید." او مبتکر استراتژی ضدشورشی بود که جورج دبلیو بوش برای برقراری ثبات در عراق به کار بست. مک‌مستر سپس ارتش آمریکا را بر آن داشت تا جهت مقابله با روسیه در اوکراین از دکترین او استفاده کند.
چنین انعطاف‌پذیری برای پرداختن به مجموعه‌ای از تهدیدهای پیش روی آمریکا، مخصوصا تهدیدهای جهادی‌ها و روسیه، ضروری است. مک‌مستر احتمالا با رویکرد روس‌دوستی رئیسش یا نظر وی درباره اینکه داعش بدون استفاده گسترده از سربازان آمریکایی هم شکست دادنی است موافق نیست. مک‌مستر شاید با رویکرد "جنگ ایده‌ها" به منظور رویارویی با جهادگرایی موافق نباشد. این رویکرد توسط بنون و اطرافیانش ترویج می‌شود. آنان استدلال می‌کنند که آمریکا با قدرت بخشیدن به مسلمانان میانه‌رو می‌تواند جنبش جهادگرایی را شکست دهد و آن را از لحاظ فکری از درجه اعتبار ساقط کند. این رویکرد در دولت بوش آزموده شد و در دولت اوباما، به صورتی متفاوت، به کار گرفته شد اما نتیجه کمی داشت. 
در زمینه مبارزه با شبه‌نظامیان جهادی همان رویکردی که مک‌مستر در تلعفر عراق پیاده کرد و به خاطر آن ستوده شد کارساز است؛ یعنی استفاده خردمندانه از اطلاعات، تفکیک خطر واقعی از خشم محض، ایجاد شکاف میان متحدان غیرمحتمل و همچنین درک این مساله که خویشتنداری می‌تواند قدرتمندترین سلاح باشد. به باور مک‌مستر، زمینی که در آن جنگ داخلی جریان دارد به خاک حاصلخیزی برای رشد ایدئولوژی‌های شبه‌نظامیان تبدیل می‌شود. اگر امنیت ایجاد کنید این ایدئولوژی‌ها برای بقا به تقلا می‌افتند. 
مک‌مستر سواد و دانش کافی برای کمک به رئیسش را دارد تا او را در رسیدن به سیاستی در امنیت ملی همراهی کند، اما در این راه و برای جلب نظر رئیس‌جمهور باید با بنون رقابت کند. ترامپ بنون را به عضویت "کمیته اصول" یعنی مهمترین نهاد مستقر در درون شورای امنیت ملی درآروده است. چنین انتصابی برای یک مشاور سیاسی بی‌سابقه است. ظاهرا "گروه ابتکارات استراتژیک" بنون بر تدوین و انتشار سیاست‌های جنجالی ضدتروریسم ترامپ هم نظارت دارد. 
کاخ سفید پر است از مدعیانی که جدیت در مبارزه با تروریسم را با اشتیاق به کشتن مترادف می‌دانند. با این حال، هیچ کسی نمی‌تواند با قلدری و سرسختی مک‌مستر را حاشیه‌نشین کند. در روزهای آغازین جنگ خلیج فارس مک‌مستر در رویارویی با نیروهای زرهی عراقی در "توفان صحرا" هدایت آنچه را که "آخرین نبرد بزرگ تانک‌ها در قرن بیستم" لقب گرفته بر عهده داشت و ظرف یک ساعت موجب کشته یا زخمی شدن یک هزار عراقی شد. مک‌مستر در گزارشی درباره این نبرد نوشت: "نیروهای عقاب تلفاتی ندیدند. من و سربازانم به درگاه پروردگار دعای شکر کردیم. ما بابت پیروزی خود غره نشدیم." تحلیلگران زیادی امیدوارند مک‌مستر بتواند در راس تیم امنیت ملی ترامپ قرار گرفته و رئیس‌جمهور جدید را از توفانی که خود به پا کرده است نجات دهد.
نام:
ایمیل:
* نظر: