شنبه ۲۴ مهر ۱۴۰۰ - October 16 2021
ادامه انتقادات شدید از کاخ سفید
کد خبر: ۲۵۵۳۱
تاریخ انتشار: ۰۹ اسفند ۱۳۹۵ - ۰۹:۲۰
مک کین سعی کرد در کنفرانس امنیتی مونیخ بار دیگر ترامپ و عملکرد وی را به چالش بکشد. سناتور ایالت آریزونا در این کنفرانس و در مقابل دیگر اعضای شرکت کننده در این نشست تاکید کرد که استعفای مشاور امنیت ملی ترامپ انعکاس مشکلات عمیق دولت جدید آمریکا است.
ماجرای ترامپ و مک کین سناتور ناراضیجان مک کین سناتوری شناخته شده در ایالات متحده آمریکا محسوب می شود. در جریان رقابت های انتخابات ریاست جمهوری سال 2008، جان مک کین به نمایندگی از حزب جمهوری خواه وارد میدان شد تا در مقابل باراک اوباما قرار گیرد. در آن دوره، مک کین شکست سختی در انتخابات خورد  و فرصت دوباره ای نیز برای عرض اندام سیاسی در مسند نامزد ریاست جمهوری پیدا نکرد. با این حال مک کین به عنوان سناتور ایالت آریزونا به حضور خود در سنای آمریکا ادامه داد.وی  به عنوان یکی از سناتورهای بانفوذ در حزب جمهوری خواه شناخته می شود. 
به گزارش پایگاه خبری  «امید ملی ایرانیان»در جریان رقابت های انتخابات ریاست جمهوری اخیر در ایالات متحده آمریکا، جان مک کین نه تنها از حامیان دونالد ترامپ محسوب نمی شد، بلکه بارها در خصوص انتخاب ترامپ به عنوان رئیس جمهور این کشور هشدار داد. با این حال در نهایت ترامپ توانست کاری که مک کین در سال 2008 نتوانست انجام دهد را در سال 2016 و در مقابل نامزد دموکرات ها انجام داد! وی توانست بر هیلاری کلینتون غلبه پیدا کرده و وارد کاخ سفید شود. راهیابی ترامپ به کاخ سفید، سکوت توام با نارضایتی برخی سناتورهای حزب جمهوری خواه را موجب شده  است اما مک کین در برهه زمانی فعلی نیز سعی دارد سکوت نکند! او نارضایتی خود از ترامپ را با موضع گیری های مستقیم و مکرر عنوان می کند.
مک کین سعی کرد در کنفرانس امنیتی مونیخ بار دیگر ترامپ و عملکرد وی را به چالش بکشد. سناتور ایالت آریزونا در این کنفرانس و در مقابل دیگر اعضای شرکت کننده در این نشست تاکید کرد که  استعفای مشاور امنیت ملی ترامپ انعکاس مشکلات عمیق دولت جدید آمریکا است.مک کین در این خصوص تاکید کرده است :
" به نظر من مساله فلین به روشنی گویای آن است که دولت جدید آمریکا در بسیاری از ابعاد، دچار بی نظمی است و باید در این زمینه کارهای بسیاری انجام دهد. ترامپ بیانیه صادر می کند و سپس در موقعیت زمانی دیگری خودش را نقض می کند و ما عادت کرده ایم به این که ببینیم آنچه که ترامپ انجام می دهد دقیقا مخالف آن چیزی است که او می گوید.
لازم به ذکر است که جان مک کین از اصلی ترین منتقدان ترامپ در حوزه سیاست خارجی نیز محسوب می شود. او خواستار اتخاذ گارد بسته و رویکرد سلبی ایالات متحده آمریکا در مقابل روسیه است. این در حالی است که به نظر می رسد ترامپ چنین نظری ندارد. با توجه به نفوذی که مک کین در سنای آمریکا دارد ، سعی خواهد کرد برخی سناتورهای جمهوری خواه را که زمینه مخالفت با ترامپ دارند را با خود در مسیر تقابل علنی به احتمال زیاد همراه نماید.از این رو طی ماههای آتی شاهد تشدید تقابل مک کین و دونالد ترامپ خواهیم بود. مک کین در این خصوص دست به یارگیری های گسترده ای در کنگره خواهد زد. این موضوع، خبر خوبی برای رئیس جمهور ایالات متحده آمریکا نیست زیرا چرخش چند سناتور جمهوری خواه در سنا( بر ضد کاخ سفید)  و اتحاد آنها با حزب دموکرات، می تواند معادله را به سود حزب رقیب تغییر دهد. 

همچنین دونالد ترامپ فراتر از این، نگران اتحاد دراز مدت و تعیین کننده سناتورهای دموکرات با سناتورهای ناراضی جمهوری خواه علیه خود است. این اتحاد حتی می تواند منجر به استیضاح رئیس جمهور ایالات متحده آمریکا شود. ترامپ چه بخواهد یا نخواهد، به همراهی سنای آمریکا در بسیاری از مقاطع زمانی نیاز دارد .او نمی تواند صرفا با استناد به اختیارات ویژه خود به عنوان رئیس جمهور ایالات متحده آمریکا تصمیمات خود را پیش ببرد، خصوصا این که هم اکنون ساختار قضایی  و دادستانی آمریکا نیز به ضرر ترامپ است.از سوی دیگر، روحیات مک کین و ترامپ به گونه ای است که امکان مصالحه میان این دو حداقل در آینده ای نزدیک وجود ندارد. همین مسئله ترامپ را بیش ازپیش در قبال تحولاتی که در سنا می گذرد نگران می سازد.
نام:
ایمیل:
* نظر: