شنبه ۲۴ مهر ۱۴۰۰ - October 16 2021
گزارش امیدملی ایرانیان درباره انتخابات رئیس کمیته ملی دموکرات های آمریکا؛
کد خبر: ۲۵۸۴۵
تاریخ انتشار: ۱۴ اسفند ۱۳۹۵ - ۰۹:۵۲
آشیانه کبوترهای آمریکا پس از اتفاقاتی که در انتخابات ریاست جمهوری ماه نوامبر رخ داد، بیش از هر زمان دیگری آشفته به نظر می رسد. بسیاری از مخاطبان و طرفداران سنتی حزب دموکرات، سران این حزب را در رقم خوردن نتایج انتخابات ریاست جمهوری سال میلادی گذشته دخیل می دانند.
انتشار اخبار مربوط به انتخاب تام پرز به عنوان رهبر کمیته ملی دموکراتهای آمریکا در فضای سیاسی و رسانه ای ایالات متحده، مولد تحلیل های تازه ای در خصوص وضعیت حزب دموکرات پس از شکست در انتخابات ریاست جمهوری نوامبر سال 2016 می باشد. کمیته ملی حزب دموکرات هم اکنون نه تنها در نزد افکار عمومی آمریکا، بلکه در نزد رای دهندگان حزب دموکرات نیز تا حدود زیادی اعتبار خود را از دست داده است. شکست همزمان در انتخابات ریاست جمهوری،مجلس نمایندگان و مجلس سنا عملا قدرت مانور دموکراتها در فضای سیاسی آمریکا را محدود ساخته است.

به گزارش پایگاه خبری امیدملی ایرانیان، تام پرز نخستین رهبر لاتین تبار کمیته ملی حزب دموکرات آمریکا به شمار می رود، با کسب 235 رای مثبت به این سمت انتخاب شد. کیث الیسون نماینده کنگره آمریکا از ایالت مینه سوتا و نزدیک ترین رقیب پرز نیز موفق به کسب 200 رای شد.

آشیانه کبوترهای آمریکا پس از اتفاقاتی که در انتخابات ریاست جمهوری ماه نوامبر رخ داد، بیش از هر زمان دیگری آشفته به نظر می رسد. بسیاری از مخاطبان و طرفداران سنتی حزب دموکرات، سران این حزب را در رقم خوردن نتایج انتخابات ریاست جمهوری سال میلادی گذشته دخیل می دانند. هر چند هیلاری کلینتون نامزد شکست خورده حزب دموکرات و سران این حزب سعی دارند رویکرد پوپولیستی ترامپ را عامل موفقیت وی در انتخابات معرفی کنند، اما این ادعا پذیرفته نیست!

ماجرا به زمانی باز می گردد که برنی سندرز در دور مقدماتی انتخابات ریاست جمهوری سال گذشته، حضوری فعال داشت. سندرز حتی در توانست در ایالاتی مهم و تاثیرگذار بر رقیب خود هیلاری کلینتون پیروز شود. با این حال حمایت تمام عیار سوپر دلیگیت ها از هیلاری کلینتون،مانع از رقم خوردن پیروزی نهایی سندرز شد. به عبارت بهتر، سران حزب دموکرات نهایت تلاش خود را برای پیروزی هیلاری کلینتون در انتخابات درون حزبی دموکرات ها به کار بردند. این در حالی بود که مطابق نظرسنجی های صورت گرفته، اگر برنی سندرز به عنوان نامزد نهایی حزب دموکرات در انتخابات ریاست جمهوری نوامبر سال 2016 شرکت می کرد، می توانست با اختلافی آشکار( حدود 15 درصدی) بر دونالد ترامپ غلبه پیدا کند.

با این حال ماجرا به این نقطه ختم نشد! هک شدن ایمیل های شخصی هیلاری کلینتون و برخی سران حزب دموکرات نشان داد که میان وزیر امور خارجه سابق ایالات متحده آمریکا و سران حزب ، بر سر انتخاب وی به عنوان نامزد نهایی حزب دموکرات از قبل توافق حاصل شده بود. از این رو رای طرفداران دموکرات ها در انتخاب نامزد نهایی این حزب، عملا تزیینی بود و تصمیم قبلی در این خصوص اتخاذ شده بود.

بی دلیل نبود که در جریان برگزاری کمیته حزب دموکرات برای معرفی هیلاری کلینتون به عنوان نامزد نهایی این حزب، شاهد اعتراض گسترده طرفداران برنی سندرز بودیم. حتی توصیه برنی سندرز به طرفداران اش برای ایجاد آرامش و اتحاد نیز راه به جایی نبرد.

در نهایت بسیاری از طرفداران سندرز آرای خود را به سود نامزد رقیب هیلاری کلینتون یعنی دونالد ترامپ به گردش در آورند و یا در خوشبینانه ترین حالت ممکن، از دادن رای به کلینتون امتناع کردند. "تام پرز" در چنین شرایطی رهبری حزب دموکرات را در دست گرفته است! او هم اکنون با فضای ناامید کننده در حزب دموکرات رو به روست: با طرفدارانی که از عملکرد روسای حزب دموکرات در انتخابات سال 2016 ناامید هستند و نمی توانند اقدامات آنها را فراموش کنند. آیا تام پرز قادر خواهد بود این فضا را تغییر دهد؟ آیا لابی های قدرتمند و پشت پرده درحزب دموکرات اجازه مانور آزادانه به رهبر جدید کمیته ملی خود را خواهند داد؟به نظر می رسد رهبر کمیته ملی دموکرات ها  در این میدان کار بسیار سختی را پیش رو دارد، خصوصا اینکه طرفداران حزب دموکرات پس از شکست اخیر در انتخابات، بیش از پیش نسبت به عملکرد سران خود ناراضی هستند.


نام:
ایمیل:
* نظر: