شنبه ۲۴ مهر ۱۴۰۰ - October 16 2021
نظرسنجی های معنادار در ترکیه؛
کد خبر: ۲۵۹۳۸
تاریخ انتشار: ۱۶ اسفند ۱۳۹۵ - ۱۰:۱۵
خشم و عصبانیت مقامات ترکیه ای نسبت به مقامات اتریشی در چنین شرایطی کاملا قابل درک است! اردوغان به شدت نسبت به فضای داخلی برهم ریخته کشورش و تاثیر این سردرگمی و در هم ریختگی در همه پرسی 16 آوریل امسال هراسان است. این هراس پس از برگزاری نظرسنجی های اخیر در تیکه تشدید شده است. مطابق آخرین نظرسنجی های صورت گرفته، 56 درصد از شهروندان ترکیه ای به سیستم ریاستی مدنظر اردوغان رای منفی خواهند داد.
مخالفت دولت اتریش با برگزاری مبارزات انتخاباتی رئیس جمهور ترکیه در خصوص اصلاح قانون اساسی، خشم رجب طیب اردوغان و حزب عدالت و توسعه ترکیه  را برانگیخته است. این در حالی است که اردوغان در صدد است از ظرفیت گسترده اتباع ترکیه که در اتریش ساکن هستند در راستای تقویت موقعیت خود در همه پرسی ماه آوریل استفاده کند. در ماه آوریل قرار است  اصلاحات ساختار ریاستی در ترکیه ( در راستای اعطای اختیارات و امتیازات ویژه به رئیس جمهور) به رای افکار عمومی گذاشته شود. 
اتباع ترکیه در کشورهای اروپایی نیز می توانند در این همه پرسی شرکت کنند. در این خصوص، جلب آرای ترک تبارهای مقیم آلمان، اتریش، هلند، دانمارک و .... برای حزب عدالت و توسعه از اهمیت ویژه ای برخوردار است. اردوغان قصد داشت ضمن سفر به اتریش، در میان شهروندان ترکیه ای حاضر در وین به تبلیغ همه پرسی پیش رو پرداخته و از آنها بخواهد تا آرای خود را به سود حزب حاکم به گردش در بیاورند. با این حال مقامات اتریشی اعلام کرده اند اجازه چنین کاری را به رجب طیب اردوغان نخواهند داد. از سوی دیگر،نخست وزیر ترکیه اعلام کرده است که اردوغان خود می خواهد شخصا در این کشورها برای همه پرسی اصلاح قانون اساسی در کشورش تبلیغ کند.با این حال به نظر می رسد او حداقل در کشور اتریش قدرت تبلیغ برای جلب آرای ترک تبارها را ندارد.
خشم و عصبانیت مقامات ترکیه ای نسبت به مقامات اتریشی در چنین شرایطی کاملا قابل درک است! اردوغان به شدت نسبت به فضای داخلی برهم ریخته کشورش و تاثیر این سردرگمی و در هم ریختگی در همه پرسی 16 آوریل امسال هراسان است. این هراس پس از برگزاری نظرسنجی های اخیر در تیکه تشدید شده است. مطابق آخرین نظرسنجی های صورت گرفته، 56 درصد از شهروندان ترکیه ای به سیستم ریاستی مدنظر اردوغان رای منفی خواهند داد. این رای منفی، در صورت تحقق شوک سختی را بر پیکره رئیس جمهور ترکیه و حزب عدالت و توسعه وارد خواهد کرد، زیرا برگزاری همه پرسی دوباره در این خصوص، حداقل در آینده ای نزدیک ممکن نیست. در چنین شرایطی اردوغان بر روی آرای میلیون ها شهروند ترکیه ای در خارج از این کشور حساب ویژه ای باز کرده است. او سعی دارد ناکامی خود در اقناع افکار عمومی ( در خصوص همه پرسی اخیر) را در خارج از مرزهای ترکیه جبران نماید. با این حال به نظر می رسد این کار برخلاف آنچه اردوغان تصور می کند آسان نیست! بسیاری از اتباع ترکیه ای که در خارج از این کشور و به خصوص در کشورهای اروپایی ساکن هستند، به طور کلی منتقد سیستم ریاستی اردوغان هستند. 
مروری بر آخرین نظرسنجی صورت گرفته در ترکیه در نوع خود قابل تامل است. طبق نتایج نظرسنجی موسسه اوراسیا، 56.4 درصد از مردم ترکیه رأی «نه» به سیستم ریاستی اردوغان خواهند داد. این در حالی است که اردوغان پس از همراه سازی حزب ملی گرای خلق به رهبری دولت باغچه لی، امیدوار بود که بتواند در سطح داخل، آرای عمومی بیشتری را به سود خود  و افزایش اختیاراتش جلب نماید. نکته قابل تامل این که در درون حزب عدالت و توسعه نیز بر سر افزایش اختیارات رئیس جمهور اختلافی معنادار وجود دارد. بر اساس نظرسنجی موسسه اوراسیا، حدود 40 درصد از طرفداران حزب عدالت و توسعه در این همه پرسی رای منفی خواهند داد. این مساله برای اردوغان و سران حزب عدالت و توسعه یک فاجعه محسوب می شود. این مساله، نشان دهنده اختلافات ریشه داری است که در حزب حاکم ترکیه وجود دارد، اختلافاتی که افرادی مانند رجب طیب اردوغان تلاش زیادی برای لاپوشانی آن نموده اند؛ همچنین در این نظرسنجی مشخص شده است که  26.5 درصد از طرفداران حزب مخالف جمهوری‌خواه خلق رأی مثبت  به سیستم ریاستی خواهند داد و عملا آرای خود را به سود رئیس جمهور ترکیه به گردش در خواهند آورد. این در حالی است که کمال قلیچدار اوغلو از مخالفان سرسخت افزایش اختیارات رئیس جمهور در ترکیه محسوب می شود. 
در نهایت این که تقابل میان اردوغان و مخالفانش در همه پرسی پیش رو از ابعاد مختلفی قابل تامل خواهد بود. این همه پرسی علاوه بر این که سنگ مهکی برای سنجش میزان  نفوذ و محبوبیت رئیس جمهور ترکیه محسوب می شود،نقطه آشکارساز شکاف ها و اختلافاتی است که درون دو حزب اصلی ترکیه، یعنی حزب عدالت و توسعه و حزب جمهوری خواه خلق وجود دارد. 

نام:
ایمیل:
* نظر: